Co se jí v Africe?

Co se jí v Africe?

Co je typické pro Afriku

Pro celou Afriku jsou typické rozdíly mezi městem a regiony na venkově, kde nemusí být dobrý přístup k elektrice, plynu nebo vodě. Tyto oblasti určují původní tradici jídla – vaří se na dřevě a na uhlí, typický je čaj, cukr, koření, opékané maso a na slunci uzrálá zelenina.

Jak se rozděluje Afrika

Běžné členění Afriky definované OSN uvádí pět základních regionů, a to Severní Afrika, Západní Afrika, Střední Afrika, Východní Afrika a Jižní Afrika. Každý region je tvořen několika pevně určenými státy.

Kde se TRHA Afrika

Nová satelitní měření potvrzují, že osud Afriky jako jednoho kontinentu je zpečetěn. Rozpadne se na dva světadíly, mezi které se rozlije oceán. Kontinent se trhá ve Východoafrickém riftu (Východoafrické příkopové propadlině). V této oblasti se Africká deska dělí na desku Núbijskou a Somálskou.
Archiv

Kam nejezdit do Afriky

Mezi další bezpečná místa pro zahraniční pobyt patří např. Jamajka, Kostarika, Chile, Rwanda, Ekvádor, Botswana, Mauricius, Maroko, Seychely, Senegal, Spojené Arabské Emiráty či Tanzanie.

Co odděluje Asii od Afriky

S Asií je Afrika spojena Suezskou šíjí (120 km), jižně od Suezské šíje pak oba kontinenty odděluje Rudé moře.

Co se vyváží z Afriky

Zemědělství zaměstnává 80% obyvatel a pro domácí spotřebu produkuje kasavu, kukuřici, cukrovou třtinu, banány a plantýny, sorgo, rýži, proso, fazole, kokosové ořechy a ovoce (mango). Velkou část vývozu pokrývají káva a bavlna, vyváží se také sisal, hřebíček a vanilka (Zanzibar). Země má velké stavy skotu i koz.

Jaká zvířata žijí v Africe

Lexikon zvířatHrabáč kapský Hrabáč je tak zvláštní, že byl pro něj vytvořen samostatný řád.Hroch obojživelný Po slonu druhý nejtěžší suchozemský savec Afriky.Hrošík liberijskýHyena čabrakováHyena skvrnitáHyena žíhanáHyenka hřivnatáchocholatka červená

Jak vznikla východoafrická příkopová propadlina

Byla vytvořena vrásněním a separací afrického kontinentu a arabské tektonické desky, které začalo přibližně před 35 miliony lety na severu a bude pokračovat oddělením východní Afriky od zbytku Afriky v oblasti východní části propadliny, které začalo asi před 15 miliony lety.

Na co si dát pozor v Africe

Kriminalita a násilí jsou bohužel vážnými problémy v celé jižní Africe. Mezi trestné činy patří vražda, znásilnění, napadení, loupeže a krádeže aut. Zločiny v Jižní Africe také často zahrnují použití zbraní. Zločinci se zaměřují na cestující a jejich zavazadla na letištích a ve veřejné dopravě.

Proč jet do Afriky

Proč se tedy domníváte, že je Afrika ideální destinací pro turisty z Evropy Záleží, jak se na Afriku díváte, co chcete zažít a kam a jak se rozhodnete cestovat. Subsaharská Afrika nabízí to, co v žádné jiné destinaci neuvidíte a nezažijete. Úžasnou přírodu, unikátní kulturu.

Který jazyk je nejvíce v Africe rozšířen

Nejvíce obyvatel Afriky, celých 150 milionů, hovoří arabsky. Místní verze arabštiny jsou však často tak odlišné, že Arabové žijící v různých zemích si navzájem nerozumějí. Z původních afrických jazyků má nejvíce mluvčích hauština.

Jaký je nejvyspělejší stát Afriky

Ostrovní stát Kapverdy v Atlantském oceánu se řadí mezi hospodářsky nejvyspělejší země Afriky, a to přesto, že nedisponuje téměř žádným nerostným bohatstvím.

Co se nejvíce těží v Africe

Nerostné suroviny

Světadíl má bohaté zásoby nerostných surovin. Odhaduje se, že v Africe se nachází 90 % světových zásob kobaltu, 90 % zásob platiny, 50 % zásob zlata, 98 % zásob chromu, 70 % tantalu, 64 % manganu a jedna třetina zásob uranu. Mimo to se zde nachází diamanty, zemní plyn, tuha, měď a další suroviny.

Co se vyrabi v Africe

Důležitým zdrojem exportních příjmů je těžba a zpracování dřeva. Významná je těžba azbestu, v menším objemu se těží uhlí, zlato a diamanty. Elektřinu vyrábějí uhelné a malé vodní elektrárny. Průmysl představuje výroba cukru, nápojů, ovocných konzerv, textilu a dřevěných výrobků.

Co se těží v Africe

Má 30% světových zásob kobaltu, 10% mědi, a těží se tam i zlato , stříbro, diamanty, cín, mangan, ale také uran a ropa a další minerály. A přitom Demokratická republika Kongo, předtím Zair a předtím Belgické Kongo, se utápí v bídě. Velká většina jeho sedmdesáti milionů obyvatel žije v nelidských podmínkách.

Co je to Rift

Rift (dříve také nazývaný brázda, průlom, příkopová propadlina či hlubinný pokles) je seismicky a vulkanicky aktivní příkopová struktura (zóna) v zemské kůře, charakterizovaná poruchami poklesového charakteru, vznikem nové oceánské kůry, s délkou několika set až tisíců kilometrů a šířkou od několika do stovek kilometrů …

Co to je příkopová propadlina

Příkopová propadlina (prolom, příkop) je zlomový systém, ve kterém je střední kra zemské kůry níže než kry postranní. Může být jednoduchá, která je omezená dvěma dislokacemi nebo stupňovitá, omezená více dislokacemi na každé straně. Velice rozsáhlé prolomy jsou označované jako rifty.

Co si vzít sebou do Afriky

Nevíte, co zabalit s sebouSeznam věcí a tipy na safari v Africe:OBLEČENÍ: lehké dlouhé kalhoty, kraťasy, trika nebo košile s dlouhým i krátkým rukávem, šátek, kšiltovka, teplejší mikina, nepromokavá bunda, ručník, plavky, sandále/pantofle, pevnější obuv, tenké rukavice, termoprádlo (moira)

Jak cestovat po Africe

Na safari se vyplatí koupit „zájezd“, opět s výjimkou Jižní Afriky. Dostanete offroad auto s řidičem a průvodcem v jedné osobě a často i kuchaře. Všude v Africe můžete využít služeb veřejné dopravy. Mezi velkými městy lze cestovat autobusy, případně vlaky.

Kdy jet do Afriky

Vzhledem k velikosti kontinentu je vlastně možné jet na safari kdykoliv, záleží na volbě konkrétní země či parku. V zemích kolem rovníku, které se nachází v tropickém pásu jako je Keňa či Tanzanie, probíhá období velkých dešťů od dubna do června. Období krátkých dešťů je pak v průběhu října a listopadu.

Co vzít s sebou do Afriky

Nevíte, co zabalit s sebouSeznam věcí a tipy na safari v Africe:OBLEČENÍ: lehké dlouhé kalhoty, kraťasy, trika nebo košile s dlouhým i krátkým rukávem, šátek, kšiltovka, teplejší mikina, nepromokavá bunda, ručník, plavky, sandále/pantofle, pevnější obuv, tenké rukavice, termoprádlo (moira)

Jaký je nejrozšířenější jazyk

Odhady CIA World Factbook

# Jazyk Počet mluvčích v milionech
1 čínština (mandarínština) 936,7
2 španělština 429,5
3 angličtina 340,6
4 arabština 266,6

Kdo první objevil Afriku

V 15. století Vasco da Gamma poprvé obeplul Afriku. Objevování a mapování afrického kontinentu probíhalo pozvolna a s obtížemi. Evropané při svých průzkumných cestách do vnitrozemí kontinentu narazili na neprůchodnou Saharu, oblasti tropického deštného pralesa nebo vysoká pohoří.

Co se vyrábí v Africe

Významná je těžba azbestu, v menším objemu se těží uhlí, zlato a diamanty. Elektřinu vyrábějí uhelné a malé vodní elektrárny. Průmysl představuje výroba cukru, nápojů, ovocných konzerv, textilu a dřevěných výrobků.

Co se nejvíce pěstuje v Africe

Dvě třetiny obyvatel se zabývají zemědělstvím, ale naprostá většina produkce je určena pro vlastní spotřebu. Nejdůležitější plodinou je kukuřice, pěstuje se také proso, kasava, čirok a nejrůznější druhy zeleniny.