Co znamená spotová cena plynu?

Co znamená spotová cena plynu?

Co jsou spotové ceny plynu

Spotové ceny energií jsou aktuální ceny elektřiny a plynu na světových trzích. Ačkoli vypadají férově, cenové výkyvy se vám mohou nepěkně prodražit. Než se rozhodnete pro spotový tarif, porovnejte si nabídky dodavatelů v naší kalkulačce.

Jak funguje spotový tarif

Obchodník účtuje zákazníkům ceny takové, jaké jsou na spotovém trhu, cenu přepočítává podle okamžité spotřeby jednotlivých časových úseků pomocí přepočítaného typového diagramu dodávek (TDD). To proto, aby se zohlednily okamžité podmínky při odběru energie (třeba je teplo a netopí se).
Archiv

Co to je spotová cena

Spot je současná cena na spotovém trhu cenných papírů, komodit nebo měn. Spotová cena se nejčastěji používá v souvislosti s futures kontrakty jako je ropa, pšenice nebo zlato, které zrovna exspirují. Tato cena se na trhu neustále mění. Pro spotové trhy je typické okamžité vypořádání obchodů, i s doručením.

Jak nakupovat plyn za spotové ceny

„Pokud zvažujete změnu dodavatele a chcete nakupovat energii za spotové ceny, podívejte se na průměr cen za celý loňský rok, ideálně rovnou za několikaleté období. Tady je rozdíl velkoobchodních cen a standardních cen běžných dodavatelů vidět nejlépe,“ doplňuje Robert Chmelař.
Archiv

Jak se počítá spotová cena plynu

Zemní plyn kolísal od 28 po 308 eur/MWh. Někteří dodavatelé nabídli odběratelům takzvané spotové ceníky, které neobsahují pevnou cenu, ale flexibilní vzorec. Za každou spotřebovanou megawatthodinu zaplatíte aktuální spotovou cenu + 300 Kč + 120 Kč/měsíc + distribuční poplatky a daně.

Jak funguje spotový trh

Spotový trh je trh, kde jsou cenné papíry, komodity nebo zahraniční měna obchodovány „na místě“ – spotově – a ihned doručeny kupujícímu. Pojem „spotový“ se také používá k popisu současné ceny komodity, např. zlata a stříbra, stejně jako obchodu, který je dokončen okamžitě, a nikoli v budoucnu.

Co to je spot

Spot znamená nákup nebo prodej jedné měny za druhou za aktuální kurz na finančním trhu. Tento devizový obchod s daným měnovým kurzem slouží ke směně dvou různých měn při použití aktuálního tržního kurzu.

Co znamená spotový

Co je „spotový“ Spotový trh je trh, kde jsou cenné papíry, komodity nebo zahraniční měna obchodovány „na místě“ – spotově – a ihned doručeny kupujícímu. Pojem „spotový“ se také používá k popisu současné ceny komodity, např. zlata a stříbra, stejně jako obchodu, který je dokončen okamžitě, a nikoli v budoucnu.

Jak si vypočítat spotřebu plynu

Orientačně se převádí kubík na kWh tak, že se počet kubíků násobí číslem 10,55. Spotřebu v kWh pak můžete vydělit počtem měsíců, případně dní, uplynulých od posledního odečtu. Tím získáte průměrnou měsíční, případně denní, spotřebu plynu.

Jak spočítat roční spotřebu plynu

Ať už plynem topíte, vaříte na něm, nebo ho používáte k ohřevu vody, do roční spotřeby se promítne také počet členů vaší domácnosti. Obecně platí že 1 člen domácnosti spotřebuje na ohřev vody asi 1 430 kWh plynu ročně. U vaření pak jedna osoba spotřebuje zhruba 200 kWh zemního plynu za rok.

Co je to spotový kurz

Směnný kurz kotovaný na nákup a prodej cizí měny s okamžitým dodáním a placením.

Co to je spotový produkt

O spotovém produktu

Každá hodina má na tomto spotovém trhu s elektřinou svou cenu. Zákazníci s tímto produktem tak nemají pevnou cenu, ale cena se mění každý den. Pokud např. fouká vítr, není sezóna nebo se spustí nový plynovod, je elektřina a plyn levnější.

Jak vypočítat cenu plynu za m3

Spotřeba plynu se uvádí v jednotkách m3 na plynoměru a v kWh (příp. MWh) na faktuře. Pro převod Vám poslouží jednoduchý vzorec 1 m3 = 10,55 kWh = 0,01055 MWh. Výsledné číslo vynásobíte sazbou a vyjde Vám cena plynu.

Jaká je aktuální cena plynu

Průměrná cena plynu pro domácnosti v ČR se pohybuje mezi 6,28-31 Kč za 1 m3. Cena se liší podle jednotlivých regionů a dodavatelů. Výrazně průměrnou cenu ovlivňuje situace odběratele, zdali má smlouvu s fixací ceny nebo ne.

Kdo nabízí spotové ceny elektřiny

V České republice nabízí řešení postavené na spotových cenách pro klienty jen několik dodavatelů. Důvodem jsou vysoké softwarové nároky. Jedním z těchto dodavatelů, co tuto formu nabízí, je i naše společnost Bidli, která nabízí zákazníkům jak fixní ceníky s cenovou garancí 2 roky, tak i ceníky plovoucí.

Jak si spočítat spotřebu plynu

Zjistit, jakou máte spotřebu plynu, bohužel není nejsnazší úkol. Nejlépe vám to půjde od ruky s posledním vyúčtováním za plyn. V něm jsou uvedené veškeré informace ke spotřebě za zúčtovací období, a to včetně stavu plynoměru při posledním odečtu.

Jaká je cena plynu za m3

Přibližný koeficient je 1 m3 = 10,55 kWh. Průměrná cena plynu je v současné době 10 až 20 korun za m3 a závisí na výši a účelu spotřeby a také na distribučním území. Cena plynu se skládá ze dvou složek.

Jak snížit spotřebu plynu

10 tipů, jak snížit spotřebu plynu v domácnostiZvažte výměnu starého kotle za novýNezapomínejte na pravidelné revize.Pořiďte si termohlavice.Zvažte dodatečné zatepleníNepřetápějte zbytečně místnosti.Upravte rozestavení nábytku.Závěsy patří na okna nebo před dveře.Pošlete teplo dál do místnosti.

Jak zjistit aktuální spotřebu plynu

Zjistit, jakou máte spotřebu plynu, bohužel není nejsnazší úkol. Nejlépe vám to půjde od ruky s posledním vyúčtováním za plyn. V něm jsou uvedené veškeré informace ke spotřebě za zúčtovací období, a to včetně stavu plynoměru při posledním odečtu.

Jak vytopit místnost bez elektřiny

Asi nejlepší variantou je mít doma záložní zdroj tepla. Jedním z nich je klasický krb nebo krbová kamna. Větší místnost vyhřejí hravě už za pár minut. Výkonnější jsou krbová kamna, protože nejsou nijak izolovaná obložením, podobně jako to má krbová vložka.

Jak odečíst spotřebu plynu

Odečet plynoměru:

Zaznamenejte hodnotu odečtu uvedenou na mechanickém číselníku plynoměru. Zapisujete vždy pouze celé číslo, údaje za desetinnou čárkou nejsou pro potřeby nahlášení odečtu podstatné.

Jak mít doma teplo bez topení

Jak se doma zahřát bez zapnutého topeníPolštáře, přehozy, plédy. Když nechcete od základů měnit svůj interiér, spolehněte se na bytový textil.Kůže hodně zmůže.Teplo (nejen) od nohou.Zatáhněte závěsy.Když barvy hřejíÚtulné koberečky.Teplo od podlahy.

Jak topit zdarma

Na rozdíl od uhlí je ale vytápění topolem naprosto ekologické. Oxid uhličitý, který při pálení vypustíte do ovzduší, totiž ze vzduchu opět odeberou při svém růstu ostatní topoly. Stačí tedy zasadit topoly, počkat 5 let, pořídit motorovou pilu, štípačku na dřevo a topíte prakticky zadarmo.

Jak topit když nejsem doma

Přes den, kdy nikdo doma není, stačí vytápět na 16°C. Čím nižší teplotu nastavíme, tím lépe využijeme energii slunečního záření, která se dovnitř dostane okny. Je-li to možné, roztáhneme na den záclony a závěsy,“ doporučuje Karel Srdečný.

Jak nejlépe vytopit místnost

Olejové radiátory – tichým pomocníkem k vytápění je olejový radiátor. K vytopení místnosti dochází díky oleji, který je uvnitř radiátoru ohříván elektrickým proudem. Olejové radiátory jsou snadno přenosné, nevíří prach a jejich výhodou je tepelná setrvačnost, kdy přístroj ohřívá místnost dlouhou dobu po vypnutí.