Jak hluboko patky na pergolu?

Jak hluboko patky na pergolu?

Jak vybetonovat patky na pergolu

Bednění na základovou patku

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.
Archiv

Jak ukotvit patky na pergolu

Patka kotevní s roxorem, U deska s prolisem

Poté se vyvrtají otvory pro vruty a sloupek se začistí. V betonovém podkladu se vyvrtají díry pro hmoždinky, které se natlučou do připravených děr. Kotevní pilíř se přichytí na sloupek pomocí vrutů a vruty se nechají povolené, utáhnou se až po usazení a ukotvení sloupku.

Jak hluboko ukotvit pergolu

Ukotvení pergoly do betonu

Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.
Archiv

Jak spojit trámy na pergole

Pro spoje se používají dva druhy vrutů – se zápustnou a s talířovou hlavou. Jde o silné vruty s průměrem dříku šest milimetrů, jsou ale konstruované tak, že většinou jdou zašroubovat bez předvrtání. Doporučujeme ale předvrtat díl, kterým vrut prochází, jen tak se perfektně přitáhne k druhému dílu.

Jak hluboko zabetonovat patky

Betonování doporučujeme provádět do nezámrzné hloubky (80 cm a více), aby nedošlo k popraskání betonu. Beton je třeba dostatečně zhutnit a nechat vytvrdnout bez toho, abychom zabetonovanou patku mechanicky namáhali.

Jaký beton na pergolu

Vzhledem k velikosti a předpokládanému zatížení zahradní pergoly lze pro betonování betonové patky použít beton třídy C12/15, příp. C8/10. Pro stavbu základové patky pro pergolu o nízké hmotnosti lze použít suchý beton.

Jak ukotvit pergolu do zamkove dlazby

Jak kotvit pergolu do betonu nebo dlažby Pro kotvení velmi tvrdého povrchu, jako je beton nebo například zámková dlažba, se používají speciální podlahové úchyty K301. Tyto úchyty mají tvar písmene U a pomocí hmoždinek se připevní k podkladu. Do „účka“ se pak zasadí pergolový sloupek.

Jak ukotvit hliníkovou pergolu

Ukotvení hliníkové pergoly ke zdi domu pomocí vazníků

Takové kotvení pergoly se provádí vyvrtáním dostatečně dlouhé díry přímo do fasády, umístěním chemické kotvy a zasunutím vazníků. Ideální je k pergole přivést elektrické vedení, tak aby bylo možné pergolu osvětlit.

Jak silné trámy na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm. Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty. Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.

Co dát na střechu pergoly

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.

Jak daleko od sebe krokve na pergolu

Používáme vodováhu a olovnici, aby sloupky i vazníky a krokve byly přesně svisle nebo vodorovně. U hoblovaného dřeva můžeme spoje zesílit vodovzdorným lepidlem. Sloupky mohou být od sebe vzdáleny až 2,7—3 m; čím je však vzdálenost mezi nimi větší, tím masivnější musí být jak sloupky, tak nosníky.

Co pod pergolu

Použít můžete žulu, mramor, travertin nebo pískovec. Oblíbený je i kamenný koberec tvořený kamínky zalitými v pryskyřici. Dřevoplast – neboli WPC imituje dřevo, je však odolnější, tvrdší a není tak náročný na údržbu. Navíc je stálobarevný a představuje dokonalou volbu k moderním stavbám.

Jak upevnit pergolu do zdi

Ke kotvení pergoly do zdi domu se nejčastěji používá nosného ráhna, které se k fasádě připevní pomocí chemické kotvy a závitových tyčí. Na konce tyčí se pak připevní nosné ráhno neboli vazník a k němu se pak připevní pergola.

Jak daleko od sebe trámy na pergolu

Celou nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy pomocí kovových úhelníků a přibližně 40–60 cm nad zemí ji zpevněte dřevěnými hranoly o šířce 6–8 cm. Na střechu se nejlépe hodí fošny s obdélníkovým průřezem, které by od sebe měly být cca 20–30 cm daleko.

Jak daleko od sebe krokve

Musí se nacházet minimálně 80 mm nad stropní konstrukcí (podlahou). Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jak nejlépe zastřešit pergolu

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.

Jakou barvu polykarbonátu na pergolu

Pro skleníky a pařeniště je nejvhodnější zvolit čirou variantu. Díky své síle a tloušťce je plný čirý polykarbonát ideální volbou pro stavbu a zastřešení skleníku. Naopak barevné provedení s UV úpravou je vhodné pro zastřešení přístřešků a pergol. Na výběr jsou bronzové, šedé, nebo opálové barevné varianty.

Z jakého dřeva postavit pergolu

Pokud máte jasno v tom, že chcete stavět pergolu ze dřeva, čeká vás výběr konkrétní dřeviny. Čím bude měkčí, tím se vám s ní bude lépe pracovat, na druhou stranu nebude tak odolná. Plánujete-li stavbu otevřené pergoly bez zastřešení, sáhněte po dubovém nebo jiném tvrdém dřevu, které odolá nepříznivým přírodním vlivům.

Jakou dlažbu pod pergolu

Zámková (betonová) nebo keramická dlažba

Stará dobrá klasika pro pergolu. Zámková dlažba patří k těm finančně méně náročnějším řešením. Na rozdíl od keramické dlažby se pokládá nasucho. Keramická dlažba se hojně využívá u přímořských států.

Jakou podlahu v pergole

Betonová dlažba se hodí i do nezastřešených pergol, keramická dlažba pak může v mrazu praskat, takže spíše do uzavřených pergol, kde se dá vytápět. Dřevěná podlaha. Dřevo je nejnáročnější na údržbu a určitě musí být pod střechou. Ještě lépe, když je pergola zasklená a uzavřená i z dalších stran.

Jak daleko patky od sebe

Dimenze a vzdálenost patek je odvislá od mohutnosti nesené konstrukce. Obecně platí, že by patky měly zasahovat až do nezámrzné hloubky, která se v našich zeměpisných oblastech pohybuje kolem 1m pod zemí.

Jak levně zastřešit pergolu

Velice oblíbené jsou střešní krytiny se strukturovaným povrchem na rubu. Nedochází pak k odleskům a rozptýlené světlo je pod pergolou měkčí a příjemnější. Kromě průsvitnosti a vzhledu je též důležitá životnost materiálu a cena, respektive poměr těchto dvou vlastností (hodnot).

Jak silny polykarbonát na pergolu

Pro komůrkový polykarbonát Makrolon® obecně platí při rozteči trámů 1,05 m a při plánovaném zatížení do 75 kg/m2, že pro sílu 10 mm je max. doporučená vzdálenost mezi latěmi 2 m. Pro desky síly 8mm je pak tato vzdálenost max. 1,5 m a pro silnější – např.

Jak přidělat polykarbonát na pergolu

Nejlepším řešením upevnění desek ke všem svislým krokvím je pomocí hliníkových přítlačných lišt oblých s pryžovým těsněním. Vzdálenost mezi šrouby na AL přítlačné liště by neměla být větší než 330 mm. 20 mm dilatační mezeru, lišty ukončujeme z pohledové strany ukončovací plastovou krytkou.

Jak silne hranoly na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm.Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty.Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.