Co jíst v Rumunsku?

Co jíst v Rumunsku?

Co se jí v Rumunsku

JídloKukuřičná kaše mămăligă sypaná brynzou je národním pokrmem.Ciorbă de burtă neboli rumunská verze dršťkové polévky navíc s česnekem.Masem a rýží plněné zelné listy sarmale.Grilované mleté hovězí válečky mititei s hořčicíŠátečky pateuri plněné masovou směsí
Archiv

Co se vyplatí koupit v Rumunsku

Suvenýry a nákupy v RumunskuKeramika. Lidová keramika se tradičně vyrábí hned v několika regionech v zemi a každý region má také keramiku pro něj typickou.Rumunská vína. Jeden z největších darů přírody, které Rumunsko má, jsou jeho vinice.Pálenka. S výrobou vína jde přirozeně ruku v ruce i výroba brandy.Sýry.Peníze.

Na co si dát pozor v Rumunsku

Bezpečnost v Rumunsku

Rumunsko je vcelku bezpečná země, jen je potřeba si dávat pozor především ve větších městech na kapsáře. Specifickým rumunským problémem jsou toulaví psi, kterých je ve městech hodně.

Co se pije v Rumunsku

Nápoje. Rumunsko vyrábí vlastní piva, vína i pálenky. Pokud chcete ochutnat místní pivo, sáhněte po značkách Silva, Ciuc nebo Ursus. Rumunská vína mají dlouholetou tradici a najdete tady na 300 000 hektarů vinic.
Archiv

Co se těží v Rumunsku

Země má jednu z největších rafinérských kapacit ve východní Evropě a těží zemní plyn v Černém moři. Zásadní hrozbou pro Rumunsko je rapidní nárůst veřejného dluhu. Ten na konci roku 2019 činil 35,2 % HDP, v srpnu 2020 dosáhl 42,8 % HDP (tedy 92,3 miliardy eur) a v květnu 2021 již činil 49,9 % (107,5 miliardy eur).

Co je typické pro Rumunsko

Vychází z jednoduché venkovské stravy, používá vepřové, hovězí i skopové maso, častá je sezónní zelenina (rajčata, papriky, dýně, okurky, zelí, lilek). V okolí Dunaje a Černého moře se hojně konzumují ryby. Charakteristickými jídly jsou mămăligă (kukuřičná kaše, podobná polentě) a brynza.

Jak se domluvit v Rumunsku

Rumunština má podobný základ jako francouština, umíte-li francouzsky, nějak se domluvíte. Mladší rumuni umí anglicky. Není to tak spolehlivé, jako v západních zemích, ale zatím se nestalo, že bychom se nedomluvili. U starších zabere ruština.

Co je potřeba na cestu do Rumunska

Občan ČR může cestovat do Rumunska na základě platného cestovního pasu nebo platného občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Rumunska.

Jaké je moře v Rumunsku

Rumunsko (rumunsky România) je stát na Balkánském poloostrově v jihovýchodní části Evropy. Sousedí s Ukrajinou a Moldavskem na severovýchodě, s Maďarskem na severozápadě, se Srbskem na západě a s Bulharskem na jihu. Východní břehy země omývají vody Černého moře.

Co je Cujka

Typickým představitelem alkoholu, který je v Rumunsku požíván ve stejném množství, jako v Česku například slivovice, je rumunská „cujka“ (Tuica).

Co se vyvazi z Rumunska

Mezi top 10 exportních produktů Rumunska patří vozidla, stroje, chemické zboží, elektronické produkty, elektrická zařízení, farmaceutické produkty, dopravní zařízení, základní kovy, potravinářské produkty, guma a plasty.

Proč jet do Rumunska

Proč jet do Rumunska Protože v Rumunsku najdete stále ještě opuštěné hory, jedny z nejrozsáhlejších lesních porostů v Evropě, krásná města plná památek a neobyčejně pohostinné lidi. V Rumunsku můžete jak lézt po horách, tak se koupat v moři nebo navštívit lázně.

Jak se řekne rumunsky Ahoj

Základní výrazy

Česky Rumunsky
Ahoj Salut / Servus
Dobrý den Bună ziua
Dobrý večer Bună seara
Dobrou noc Noapte buna

Proč se učit rumunsky

Rumunština jistě patří mezi větší evropské jazyky. Rumunsky hovoří téměř 30 milionů lidí, a to v Rumunsku a v Moldávii, ale najdeme také početné komunity v Srbsku, na Ukrajině, v Bulharsku a v dalších evropských zemích. V současné době je medializována masivní migrace Rumunů a rumunských Romů do Itálie.

Jak dlouho se jede do Rumunska

Nejrychleji se do Rumunska dostanete přes Slovensko a Maďarsko. Cesta k Černému moři do letoviska Mamaia je z Prahy dlouhá cca 1 500 km a trvá zhruba 20 hodin. Pro méně zdatné řidiče nebo pro ty, kdo si chtějí cestou odpočinout, doporučujeme trasu rozdělit do dvou dnů s přespáním.

Proč se nejezdí k moři do Rumunska

Rumunsko nabízí množství dlouhých a širokých písečných pláží omývaných Černým mořem. Právě ty jsou zdejším největším lákadlem a v jistém smyslu překonávají ty Chorvatské, které bývají většinou spíše menší, členitější a častěji kamenité.

Co je vedle Rumunska

Dnešní Rumunsko sousedí na severu s Ukrajinou, na západě s Maďarskem, na jihozápadě se Srbskem, na jihu s Bulharskem, na východě s Moldavskou Republikou a opět Ukrajinou. Část východní hranice země tvoří černomořské pobřeží. Hlavním městem je Bukurešť.

Jaké pohoří je v Rumunsku

Fantastická opuštěná pohoří máte daleko blíž, než si možná myslíte, píše redaktor magazínu Víkend MF DNES. V Rumunsku samozřejmě nemají Himálaj, ale Karpaty.

Jak velké je Rumunsko

238 397 km²Rumunsko / Rozloha

Co si vzít s sebou do Rumunska

Rumunsko: Co s sebou Na cestu do Rumunska si rozhodně nezapomeňte přibalit platný cestovní pas nebo občanský průkaz a také hotovost, jako měna slouží rumunský nový lei, který bývá označovaný jako RON. Peníze (Eura) je možné ve větších městech bez problémů vyměnit v bankách a bankomatech.

Jak se zdraví v Rumunsku

Jak se to řekne rumunsky Na zdraví! Noroc!

Jak se mluví v Rumunsku

Rumunština je oficiální jazyk Rumunska a Moldavské republiky, kde se lze z politických důvodů setkat i s označením moldavština (např. v ústavě, naopak na školním vysvědčení je uvedena rumunština). I podle jednoho z jazykových zákonů je rumunština a moldavština stejný jazyk.

Kde se koupat v Rumunsku

V září v Rumunsku jsou podmínky pro koupání všude v podstatě stejné. Co se týče měst Costinesti, Eforie Sud a Mangalia, koupání je zde v září příjemné. Teplota vody v moři je průměrně 22.8°C (min.: 20.4°C / max.: 24.8°C) a umožňuje bezproblémový pobyt ve vodě.

Co se chová v Rumunsku

Nejdůležitějšími hospodářskými zvířaty jsou pro Rumunsko prasata a skot. V zemi je několik mlékárenských podniků jako třeba Lactalis nebo Meggle. Na pobřeží Černého moře je rozvinutý rybolov a to hlavně lov makrel, sleďů, sardelí.

Jak se žije v Rumunsku

Podle údajů Eurostatu se nejhůře žije v Rumunsku. Bez vany nebo sprchy tam žije přes 41 % lidí. Takové bydlení by si většina z nás nedokázala představit. Ani na vesnicích nebo v hodně starých domech už mnoho takových bytů nenajdeme.