Jak naladit DAB+ rádio?

Jak naladit DAB+ rádio?

Co je potřeba k DAB rádio příjmu

K příjmu DAB/DAB+ signálu je potřeba pouze jediné – radiopřijímač, který to zvládne. A to už jsou v dnešní době prakticky všechny.
Archiv

Které stanice vysílají DAB +

Český rozhlas šíří prostřednictvím multiplexu ČRo DAB+ mimo jiné všechny celoplošné stanice (Radiožurnál, Dvojka, Vltava, ČRo Plus), digitální stanice (Radio Wave, D-dur, ČRo Jazz, Rádio Junior, Radiožurnál Sport, ČRo Pohoda) a všechny regionální stanice.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi DAB a DAB+

Hlavním rozdílem mezi DAB a DAB+ je širší pásmo signálu, které umožňuje přenášet nejen zvuková data, ale i doplňkové informace, jako jsou obrázky a text. Díky této funkci můžete vidět název stanice, interpretů a název právě hrané písničky na obrazovce svého rádia.

Jak zesílit signál DAB +

Pro místní příjem více silných DAB+ signálů z různých směrů lze využít základní jednoduchou anténu, a to klasický skládaný dipól. Ve vertikální polarizaci má takřka ideální kruhový diagram, přijímá tedy signál ze všech směrů stejně silně.

Jak naladit DAB+ rádio v autě

Pro originál autorádia bez DAB+ je možné použít adaptér, který umožní vašemu původnímu autorádiu přijímat DAB+. Existují také navigační systémy s příjmem DAB+ Většina výrobců automobilů nabízí kombinované systémy s navigací a příjmem rádia DAB+.

Jak zjistit signál DAB

A co pro to udělat Vstupte na mapový portál (externí odkaz) a jak vidíte na snímku níže, následně si jen stačí vybrat konkrétní místo a pak zjistit pokrytí u daného provozovatele sítě DAB/DAB+, tedy CRA, ČRo, RTI nebo Teleko.

Kdy se vypne FM

Rádio Dálnice FM frekvence 2023. Rádio Dálnice končí 31. března 2023.

Jak funguje DAB rádio v autě

DAB funguje v automobilu podobně jako FM a AM rádio – signál je zachycen anténou automobilu a dekódován pomocí speciálního DAB tuneru, který může být buď vestavěný v autorádiu nebo připojený jako samostatné zařízení.

Jak naladit staré rádio

Vy potřebujete přijímač, který má "západní normu"a tedy rozsah FM (VKV) 87-108MHz. doplněno 21.08.15 10:32: Pokud budete dobře hledat, můžete najít i radiopříjímače, které mají normy obě,,tedy jak "východní", tak "západní normu".

Na jaké frekvenci je rádio

Dnes se u nás používá výhradně FM vysílání v pásmu 87-108 MHz, proto je potřeba si ověřit možnost příjmu těchto kmitočtů na vašem zařízení. V autě poslouchám na AM. Co mám udělat, abych mohl rozhlas dál přijímat Každé autorádio by mělo umět přijímat také FM.

Jak poznam DAB rádio

Jak poznám, že nějaké auto podporuje DAB Tlačítkem RADIO nebo na dotykové obrazovce rádia zvolím režim příjmu označený DAB, někdy také DAB/FM nebo FM/DAB. Jde to i jinak: v seznamu dostupných stanic zkusím najít Český rozhlas Wave, který je označen jako R-WAVE nebo CRo-WAVE. Pokud tam je, autorádio umí DAB.

Proč šumí rádio

Může to být konektory na kabelech (utrhlý střed) či rozvyklané starší konektory (přechodové jevy). Může to být nekvalitním zesilovačem, co ti připojili za autorádio (velký šum zesilovače nebo vysoká charakteristika kolísání zesilovače). Může to být špatnou kostrou mezi anténou a plechem střechy vozu.

Jak se ladí rádio v autě

Tlačítkem RADIO nebo na dotykové obrazovce rádia zvolím režim příjmu označený DAB, někdy také DAB/FM nebo FM/DAB. Jde to i jinak: v seznamu dostupných stanic zkusím najít Český rozhlas Wave, který je označen jako R-WAVE nebo CRo-WAVE. Pokud tam je, autorádio umí DAB. Autorádia s DAB mají vždy také příjem FM.

Jak vyrobit DAB anténu

Pro správný příjem signálu DAB Vám bude stačit vyměnit jen anténní prut za typ s délkou 37.5, potažmo 110 cm a za nové autorádio či přijímač vsadit aktivní anténní rozdělovač, který stávající jednoduchý svod rozvětví na 2 výstupy, 1 z nich s odpovídající koncovkou a parametry pro DAB.

Jak zesílit rádio v autě

Dnes je pokrytí a vysílání nejvíce na FM rozsahu. Přídavný systém o něco lepšího příjmu zajišťuje výsuvná anténa. (dipól.) Jediné,co můžete zkusit,je prodloužení dipólu,tedy navázat na výsuvnou anténu patřičný kus drátu(vodiče) Pokud je na místě slabší pole signálu,většinou to nepomůže.

Co je to DAB anténa

Antény s DAB

DAB (Digital Audio Broadcasting) znamená digitální rozhlasové vysílání, které časem nahradí stávající VKV-FM vysílání. Vysílání používá III. pásmo (174 – 240 MHz) a L-band (1452 – 1490 MHz). Pro příjem digitálního rozhlasového vysílání je nutný přijímač (autorádio s DAB) s možností příjmu DAB.

Jak zapojit anténu do rádia

Anténní napáječ se zapojí mezi nové autorádio a ant. konektor v autě. U anténního napáječe je vždy modrý sepínací kabel, který se zapojuje na spínáné plus na protější straně ISO konektoru, obvykle pozice č. 5, modrý nebo modro-bílý kabel.

Kam zapojit anténní zesilovač

Anténní zesilovač se vždy instaluje co nejblíže autorádiu a je spínán stejným vodičem, jako je jinak spínán napaječ. Tedy modrým, nebo modrobílým kabelem, vycházejícím z autorádia.

Jak zesílit signál u rádia

Dnes je pokrytí a vysílání nejvíce na FM rozsahu. Přídavný systém o něco lepšího příjmu zajišťuje výsuvná anténa. (dipól.) Jediné,co můžete zkusit,je prodloužení dipólu,tedy navázat na výsuvnou anténu patřičný kus drátu(vodiče) Pokud je na místě slabší pole signálu,většinou to nepomůže.

Kam umístit anténní zesilovač

Anténní zesilovač se vždy instaluje co nejblíže autorádiu a je spínán stejným vodičem, jako je jinak spínán napaječ. Tedy modrým, nebo modrobílým kabelem, vycházejícím z autorádia.

Jak zesílit signál antény

K tomu účelu instalujeme satelitní antény – tzv. paraboly. Parabolu využijeme k nasměrování signálu z družice do jednoho bodu a poté k jeho svedení do přijímače, který jej převede na digitální obraz i zvuk. Obecně platí, že čím je větší plocha paraboly, tím bude silnější zaměření, které dosáhne na vzdálenější družice.

Jak zjistit jestli funguje anténa

Chce to změřit, je-li správné napětí na předzesilovači v anténě (Super Turbo). Plus bývá na středu, minus na stínění. Ten prostřední, rozmazaný obrázek bude nejspíš aktivní slučovač dvou antén, který také potřebuje napájení.

Jak nastavit anténu na DVB-T2

Anténu natočíte předpokládaným směrem k nejvhodnějšímu vysílači (nejbližší s minimem překážek). Na propojení antény s přijímačem použijete koaxiální kabel s příslušnými koncovkami. Pokud nemá televizor DVB-T2 tuner, potřebujete ještě set-top-box.

Proč mi nefunguje anténa

Příčiny špatného signálu

Problém může být ve špatném pokrytí vaší lokality, v rušení, špatně nastavené nebo nekvalitní anténě nebo v poškozených kabelových rozvodech v domě.

Jak zjistit signál DVB-T2

Na stránce www.dvbt2overeno.cz je možné zkontrolovat aktuálně prodávané modely. Na ověřovací web odkazují i stránky České televize o přechodu www.digict.cz. Některé nové přístroje už novou síť zvládnou zpracovat. Jsou označené nápisem „DVBT2-HEVC nebo H265“.