Co je lepsi polyester nebo viskóza?

Co je lepsi polyester nebo viskóza?

Proč nosit polyester

Proč se tolik používá polyester Polyester je v podstatě fajn. Je to levné, dá se z toho dělat spousta funkčních vláken. Vydrží špatné zacházení a pokud ho nespálíte, tak tu pobude asi dvě stě let.

Co ušít z viskózy

Z viskózy se šije zpravidla letní oblečení (tílka, topy, halenky, košile, lehké šaty, maxišaty, sukně krátké i dlouhé, kalhoty), oblečení pro významnější příležitosti (společenské šaty, tuniky, sukně, kalhoty, business oblečení) i noční a domácí prádlo (domácí kalhoty, šatovky, noční košile, pyžamo), různé módní …

Co je za materiál viskóza

Viskóza je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji dřevo nebo bavlna, popř. jiná surovina s větším obsahem celulózy. Materiály na bázi regenerované celulózy sice nejsou čistě přírodní, ale lze je považovat za jakousi alternativu k přírodním materiálům.
Archiv

Co je to 100% viskóza

Viskóza je tedy vlákno z chemicky zušlechtěných přírodních surovin. Je velmi savá, měkká, příjemná na omak, má specifický matný lesk a umí se dobře s tělem aklimatizovat. Což znamená, že v létě chladí a v zimě naopak drží teplo. Naši 100% viskózu Javanaise lze prát v pračce na 30°C.

Co je to 100% polyester

Jedná se o syntetické vlákno, které je vyrobeno z lineárních makromolekul. Jako polyesterová vlákna se nejčastěji označují výrobky z polyetylentereftalátu (PET). Polyesterová vlákna jsou lehká, nemačkavá a nepohlcují mnoho vlhkosti. Díky tomu se s oblibou používají například k výrobě funkčního oblečení.

Jak poznat 100% bavlnu

Bavlna, len, viskóza

Po vložení do plamene vzplane a hoří i po vytažení z plamene. Vůně kouře připomíná kouř dřeva a nebo papíru . Popel je jemný a šedý a zůstane ho jen malé množství.

Jak na šití úpletů

Pro šití úpletů používejte vždy speciální jehlu určenou na šití úpletu. Označenou stretch nebo ball point nebo Jersey. Jehla má kulatější špičku, která proniká mezi vlákna pleteniny a netrhá je. Máte-li k dispozici kráčející patku, určitě ji k šití úpletu použijte.

Jak začistit úplet

Pokud úplet ustřihnete, nepáře se, ale většinou se stočí a snadno se vytahuje. Stočený okraj vyžehlete a uhlaďte před položením střihu. Efektu nezačištěného okraje se mnohdy využívá, ale často potřebujeme okraje začistit – upravit. Pro úpravu okraje můžeme zvolit několik variant.

Co je 100% polyester

Jedná se o syntetické vlákno, které je vyrobeno z lineárních makromolekul. Jako polyesterová vlákna se nejčastěji označují výrobky z polyetylentereftalátu (PET). Polyesterová vlákna jsou lehká, nemačkavá a nepohlcují mnoho vlhkosti. Díky tomu se s oblibou používají například k výrobě funkčního oblečení.

Jak vypadá viskóza

Tkanina vyrobená z viskózy je velmi příjemná na nošení a měkká na dotek. Je lehká, vzdušná, chladí a skvěle se tak hodí na léto. Může být dokonce antibakteriální. Věci z ní si zachovávají svoji barvu, neopotřebovávají se a zůstávají stejné po mnoha vypráních.

Jak srazit Viskózu

Protože má viskóza tendenci se smršťovat, snáší pouze nízké teploty do 40 °C. Pokud nechcete riskovat, snižte teplotu a perte viskózu na 30 °C. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte cedulku. Abyste viskózu ještě více ochránili, doporučujeme naplnit buben na prádlo maximálně do dvou třetin.

Jaký je materiál polyester

Polyester je syntetický materiál, který se vyrábí z různých látek, nejčastěji z tzv. PET (polyetylentereftalát). Polyesterová vlákna vznikají tak, že se hmota v tekutém stavu protlačí tryskou, čímž vznikne vlákno. Tato vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních výrobcích.

Jak vyčistit 100% polyester

Polyester perte na program “syntetika”, který používá šetrnější postup praní. Zvolte teploty dle všitého štítku. Pokud štítek už na oblečení nemáte, barevný polyester perte na 30 °C, bílý můžete prát až na 40°C. V případě vysoce odolných skvrn můžete zvolit ještě vyšší teplotu, nikdy ale nepřekračujte 60 °C.

Jak změkčit bavlnu

Nic naplat, jak ručník saje poznáte po prvním vyprání v čistém pracím prostředku bez aviváže. Pro výraznější změkčení můžete ručníky vyprat v octu nebo citronové šťávě, urychlíte tím vyplynutí pravé podoby ručníku nebo utěrky.

Jak poznat kvalitni tričko

Gramáž už se dneska moc neuvádí, jediná jistota je nabrat zkušenosti s různými druhy bavlny a pak se spolehnout na to, že její kvalitu poznáš sám. Gramáž bavlny v podstatě uvádí, kolik váží m2 látky. V podstatě čím vyšší gramáž, tím tlustší (a potažmo teplejší) je látka. Na trička pro dospělé postačí tak 160-220g/m2.

Proč šicí stroj nedělá stehy

Při silných místech občas stroj neprovazuje (vynechává) stehy. Pomůže zvýšit přítlak patky, pokud ani to problém nevyřeší, zkuste dát silnější jehlu a případně šít ručně “kolečkem”. U softshellu se velmi často stává, že steh vynechává stehy, velmi často pomůže vyměnit standardní jehlu za stretch.

Co je to Naplet

Náplet či jinak žebro, rib, finerib je pletenina s podélnými plastickými pruhy, které vznikají díky technice pletení. Jedná se o pleteniny s oboulícnou nebo interlockovou vazbou. I proto se u nich obtížně rozlišuje rub a líce. Při šití z nápletu myslete zejména na jeho velkou roztažnost.

Jak udělat Naplet

Náplet:Na nápletu si ca 3 cm nastřihneme.Obnitkujeme – musíme roztáhnout až na 180 stupňů.Takto nastřižení natahuji, aby se obnitkovalo kolem dokola.Nitě si zauzlíkujeme k sobě, aby se okraje nerozjížděly.A takto všijeme – dírou dozadu – do pasu.

Jak natáhnout Viskozu

Viskóza nesprávnou péčí trpí. Pokud se oděv zmenšil, znovu jej vyperte na 40°C nebo namočte do vody s jemným přípravkem na péči o vlasy pro kojence. Tím se vlákna uvolní, takže je můžete jemně natáhnout zpět do původního tvaru.

Jak poznat Viskozu

Bavlna, len, viskóza

Po vložení do plamene vzplane a hoří i po vytažení z plamene. Vůně kouře připomíná kouř dřeva a nebo papíru . Popel je jemný a šedý a zůstane ho jen malé množství.

Jak žehlit 100% polyester

Jak na to:Polyester, umělá vlákna žehlete na opravdu nízké teploty a nejlépe z vnitřní strany.Samet, manšestr žehlete vždy po rubové straně nebo přes další látku, např. ručník, abyste zabránili odleskům.

Na co prát polyester

Nejlepší na praní polyesteru je program „syntetika“, který by měl být k dispozici na všech moderních pračkách. Teplotu volte podle štítku přímo na oblečení. Barevný perte na 30 ⁰C, bílý můžete i na 40 ⁰C. Pokud máte na oblečení velmi odolnou skvrnu, teplotu zvyšte, ale nikdy nepřekračujte 60 ⁰C!

Jak poznat len od bavlny

Len a bavlna

Podle zkoušky ohněm len a bavlnu od sebe nerozpoznáte, ale rozpoznáte je podle dalších charakteristik jako je měkkost, tuhost, chladivost atd.

Jak se pozná bavlna

Bavlna je rostlinný materiál tvořený cca z 90 % celulózou (pro srovnání: ve dřevu je cca 40–50 % celulózy). Bavlna je hořlavá podobně jako dřevo nebo papír, při spalování je podobně cítit a po dohoření z ní zbyde jemný šedý popílek. Tento test můžete použít v případě pochybností o složení materiálu.

Z jakého materiálu jsou trička

Nejběžnější je bílé tričko z 100% bavlny. Lepší než 100% bavlna je 100% česaná bavlna. Česání je proces, kdy se bavlna zbavuje kratších (méně kvalitních) vláken, urovnává je a zbavuje nečistot. Těmto vyčesaným kouskům bavlny a nečistot se říká výčesky.