Jací jsou Chorvati?

Jací jsou Chorvati?

Co si o nás myslí Chorvati

Nejčastěji totiž převládá pozitivní názor. "Češi jsou dobří lidé a mají skvělé pivo," uvádí jeden z Chorvatů. "Jeden člověk v Praze se mě pokusil podvést, takže jsem Čechy nenáviděla.

Čím se stalo Chorvatsko po rozpadu Jugoslávie

Po faktické likvidaci Jugoslávie nacistickým Německem okupací na jaře 1941 vyhlásili chorvatští ustašovci Nezávislý stát Chorvatsko, obsahující větší část chorvatských zemí a rovněž celou Bosnu a Hercegovinu. Hlavní postavou nového státu byl Ante Pavelić, který přijal titul vůdce.

Jaký jazyk je chorvatština

ChorvatštinaChorvatsko / Oficiální jazyk

Chorvatština je spolu se slovinštinou, bosenštinou a srbštinou jedním z několika jazyků západní větve jihoslovanských jazyků. Její rozvoj byl ovlivněn cizími jazyky, například italštinou (převážně v dialektech čakavského nářečí), němčinou, maďarštinou, či srbštinou.

Čím je zajímavé Chorvatsko

Země tisíce ostrovů, slunečného svitu a dalmatinů

Chorvatsko, to není jenom pevnina. Kromě nejoblíbenějších pevninských letovisek jako jsou Pula, Zadar, Umag nebo Makarská riviéra máte v této zemi k dispozici více než tisícovku ostrůvků, ostrovů a souostroví. Díky tomu má země jedno z nejčlenitějších pobřeží světa.

Jak se domluvit v Chorvatsku

Jak se domluvíte v Chorvatsku Odpověď zřejmě potěší vás všechny – česky. Doložíme to několika příklady: ne se řekne ne, dobrý den dobar dan, večer večer, pomoc pomoč, zavolejte policii zovite policiju, nerozumím ne razumijem, klíč ključ, sklenka čaša, bílé víno bijelo vino, káva kava, pivo… prostě pivo.

Jak se chovat v Chorvatsku

Chorvatsko se řadí mezi tolerantní země. Místní obyvatelé si turistů váží a chovají se k nim přátelsky, pohostinně, vstřícně a mile. Od návštěvníků nejsou očekávána zvláštní pravidla ani chování. Stačí běžná slušnost vůči místním.

Kdo napadl Jugoslávii

Na jaře 1941 došlo v Jugoslávii k převratu, který odstranil vládu podporující mocnosti Osy a nastolil kurz ke spojencům. Nedlouho poté byla Jugoslávie napadena Německem. 17. dubna 1941 bylo království obsazeno a jeho území rozděleno.

Kdo mohl za valku v Jugoslavii

Začala poté co se v referendu z 1. března 1992 rozhodlo 99,7 procenta hlasujících o vytvoření samostatného státu, což srbská strana neakceptovala a poslala do země armádu. Právě tato válka byla nejzuřivější a nejničivější.

Jak se zdraví v Chorvatsku

Základní frázeDobro jutro! – Dobré ráno!Dobar dan! – Dobrý den!Dobra večer! – Dobrý večer!Laku noć! – Dobrou noc!Zdravo! – Ahoj!Da. – Ano.Ne. – Ne.Dobrodošli! – Vítejte!

Jak se řekne chorvatsky děkuji

PODĚKOVÁNÍ, OMLUVY

Děkuji Hvala
Děkuji mnohokrát Hvala lijepa
Jsem vám velmi vděčen Mnoho sam vam zahvalan
Promiňte prosím / Moc mne to mrzí Oprostite molim / Vrlo mi je žao
Promiňte, že vás ruším Oprostite ako vam smetam

Co je hlavní město Chorvatska

ZáhřebChorvatsko / Hlavní město

Hlavním městem je Záhřeb s celkovým počtem 779 000 obyvatel a mezi další známá města se řadí Split, Rijeka, Zadar a Dubrovník. Chorvatsko je členem OBSE, OSN, Rady Evropy, WTO, NATO a od 1.

Proč Chorvatsko

Nádherné pláže, čisté moře a panenská příroda. K tomu antická kultura, bohaté sportovní vyžití a jedinečné gastronomické zážitky. To a mnohem víc nabízí Chorvatsko – země, která se rozkládá na východním pobřeží Jadranského moře a na více než 1200 ostrovech a útesech.

Jak se řekne chorvatsky Ahoj

Základní výrazy

Česky Chorvatsky
Ahoj Bok
Dobrý den Dobar dan
Dobrý večer Dobra večer
Dobrou noc Laku noć

Co si přivézt z Chorvatska

Nejlepší suvenýry z Chorvatska jsou většinou k snědku a pitíCrno vino a spol. K chorvatské pohodě patří samozřejmě víno.Prošek.Cezar.Pálenka.Pršut.Olivový olej.Marmelády.Levandule.

Na co si dát pozor v Chorvatsku

Chorvatsko je bezpečnou evropskou destinací, kde se nemusíte ničeho bát. Vypovídá o tom také snížená kriminalita oproti jiným zemím. Nejbezpečnější jsou logicky přímořská letoviska. Pakliže byste vyrazili do vnitrozemí, vyhýbejte se spíše lokalitám s upozorněním na podzemní nevybuchlé miny.

Kdo bombardoval Kosovo

V průběhu celého roku 1998 probíhaly na území Kosova ostré boje mezi jugoslávskou armádou a Kosovskou osvobozeneckou armádou. Jugoslávská armáda boj s kosovskými povstalci prohrávala; bojovníci Kosovské osvobozenecké armády měli ze zahraničí zajištěnu kvalitní výzbroj a jejich motivace k boji byla mnohem vyšší.

Co se stalo v Jugoslávii

Válka v Jugoslávii, jinak též rozpad Jugoslávie, byla série válečných konfliktů, které začaly jako střety mezi jednotlivými republikami Jugoslávie (SR Slovinsko a Jugoslávská lidová armáda) později probíhaly jako střety jednotlivých etnických skupin v Jugoslávii a nakonec skončily rozpadem země na šest (sedm) …

Jak se řekne chorvatsky oběd

Chorvatský slovník

Restaurace Restoran
– med – med
– ovesné vločky – ovsane pahuljice
– jogurt – jogurt
Oběd, večeře Ručak, večera

Jak se platí v Chorvatsku

Chorvatsko se dne 1.1.2023 připojilo k eurozóně a jedinou oficiální měnou Chorvatska je tak Euro.

Proč jet do Chorvatska

Nádherné pláže, čisté moře a panenská příroda. K tomu antická kultura, bohaté sportovní vyžití a jedinečné gastronomické zážitky. To a mnohem víc nabízí Chorvatsko – země, která se rozkládá na východním pobřeží Jadranského moře a na více než 1200 ostrovech a útesech.

Proč Češi jezdí do Chorvatska

Tyrkysová modř, zlatý písek nebo malé oblázky, skálami chráněné malé zátoky i dlouhé pruhy pláží, výhled na horské masivy i borové lesíky, skalnaté i vegetací porostlé ostrovy i ostrůvky – to vše je chorvatské pobřeží.

Jak se jmenuje hlavní město Chorvatska

ZáhřebChorvatsko / Hlavní město

Hlavním městem je Záhřeb s celkovým počtem 779 000 obyvatel a mezi další známá města se řadí Split, Rijeka, Zadar a Dubrovník. Chorvatsko je členem OBSE, OSN, Rady Evropy, WTO, NATO a od 1.

Co znamená chorvatský Dobro došli

Buď(te) vítán(i)! Dobro došli! Srdečně vítáme!

Co se nesmí vyvážet z Chorvatska

Zakázán je vývoz mušlí, díly starých vraků, amfory a všechno, co se počítá k mořskému bohatství. "Mušle, které se kupují na tržištích jako upomínkové předměty, jsou bez problémů. Horší je to s mušlemi vylovenými z moře, například datlovkou vrtkavou, kyjovkou šupinatou nebo černým mořským ježkem.

Co se vyváží z Chorvatska

Chorvatsko vyváží zejména textil, potraviny, paliva, dopravní prostředky a chemikálie. V dovozu dominují stroje, chemické látky, elektrická zařízení a potraviny.