Co to je tempera?

Co to je tempera?

Co jsou to tempery

Tempera (původně italský výraz: Al Tempera) je malířská technika, pro niž jsou charakteristické krycí rychleschnoucí nelesklé barvy s nesplývavými tóny, jejichž ředidlem je ve vodě rozpustná emulze (směs oleje a vody) – zejména v minulosti byla používána tzv. vaječná tempera.

Jaký je rozdíl mezi akrylovými barvami a Temperovými

Rozdíl mezi temperami a akrylovými barvami je přibližně stejný jako mezi vodovkami a akvarelovými barvami. Tempery jsou řidší a méně krycí. Jsou na vodní bázi, mají velmi dobré krycí vlastnosti, rychle schnou, ale po zaschnutí je možné opět je rozmýt. „Jsou levnější variantou než barvy akrylové.
Archiv

Jak se používají tempery

Můžeme s nimi malovat štětcem či použít špachtli, malovat hustou barvou či v barevných vrstvách, případně kombinovat s olejovými barvami. Jako podklad nám poslouží papír, dřevo, lepenka aj. S temperami se zachází obdobně jako např. s akrylovámi barvami (více v kapitole Akryl).
ArchivPodobné

Co to je temperové barvy

TEMPEROVÁ BARVA

Tempera je charakteristická svými krycími schopnostmi, které se dají lehce upravit přidáním vody. Rychle zasychají, ale na rozdíl od akrylu se dají po zaschnutí znovu rozmýt. Barva je matná a nepříliš světlostálá. Zasychání lze regulovat ředidlem, kterým je ve vodě rozpustná emulze (směs oleje a vody).
Archiv

Na čem drží tempera

Na čem drží tempery Tempera dovoluje jemnou kresbu, její nevýhodou je rychlé schnutí a proměna tónu po zaschnutí. Barvy se míchají na plastových nebo dřevěných paletách. Můžeme s nimi malovat štětcem či použít špachtli, hustou barvou nebo v barevných vrstvách, popřípadě kombinovat s olejovými barvami.

Jak dlouho vydrží tempery

Obecně lze říci, že se obtížněji manipulovalo s menšími tubami, mají malé víčko, těžko se zavírají. Jsou vhodnější spíše na jednorázové použití nebo k rozšíření barevné palety. Do školy jsou určitě lepší větší tuby temper, které vydrží celý rok.

Jak zafixovat temperové barvy

Temperové barvy se dají za určitých podmínek kombinovat s akvarelovými barvami. Temperovou malbu je třeba nakonec zafixovat. K fixaci se používá fixativ ve spreji na temperové nebo akrylové barvy.

Jak vyrobit Temperu

Výroba tempery se liší podle osobitého přání každého umělce, ale základní variantou je tento postup: 1 vejce, buď celé, nebo jen žloutek, se rozmíchá. Do rozmíchaného vejce se pomalu přidává lněný olej v množství 1/2 objemu vejce z něhož barvu připravujeme.

Jak odstranit Temperu

Jak odstranit tempery a vodovky Na tempery a vodovky většinou stačí voda a běžný prací prostředek, který jste doma zvyklí používat. Obě barvy jsou rozpustné ve vodě, a to i poté, co zaschnou. Pokud by přece jen nějaké barvivo zůstalo, použijte odstraňovač skvrn.

Jak Zalakovat tempery

Barvy nanášíme pomocí štětce či špachtle na předem připravený povrch, v případě více vrstev vždy počkáme než ta předešlá zaschne. Po dokončení malby počkáme až barvy opravdu dobře zaschnout a poté celou malbu zalakujeme.

Jaký olej se používá k olejomalbě

Barvivo v olejových barvách je tedy smíšeno s olejem (nejvíce se používá lněný či ořechový), barvy se ředí se terpentýnem. Charakter oleje obsaženého v barvách ovlivňuje krycí schopnost barev.

Čím se ředí temperové barvy

Temperové barvy se ředí vodou a mají vysoké krycí vlastnosti, které lze srovnat s vlastnostmi barev akvarelových. Nejen na malířském plátně, ale také na oblečení drží poměrně dobře, takže se i přes veškeré úsilí může stát, že nad barevným flekem nezvítězíte.

Čím se dá malovat na textil

K dostání jsou také prstové barvy pro malování na textil nebo akryl, kterým je možné na textil kreslit. Akrylové barvy jsou na bázi polymerů, takže pigment neprochází přes vlákna a akrylová vrstva dodává barvám voděodolný efekt. Pro zafixování se používá žehlení.

Jak zafixovat tempery

Temperové barvy se dají za určitých podmínek kombinovat s akvarelovými barvami. Temperovou malbu je třeba nakonec zafixovat. K fixaci se používá fixativ ve spreji na temperové nebo akrylové barvy.

Čím nahradit terpentýn

Jsou to suché minerální lihy, které dokážou terpentýn plnohodnotně nahradit. Saflorový olej – ředící médium, které je světlejší a pomaleji zasychá a především nežloutne. Lze použít do bílých a světlých odstínů barev, kde by lněný olej nebyl ideální.

Jak dlouho schne olejomalba

Nejtenčí vrstvy samotné olejomalby mohou uschnout do jednoho dne. U vrstvené techniky malby (viz dále) každá vrstva schne déle, cca 1 – 8 dnů. Interval je dán možností použití různých médií, včetně přípravků na urychlení, či naopak zpomalení, schnutí.

Jak se Zažehluje barva na textil

Zažehlení se provádí z rubu nebo přes pečící papír, zamezíte tím přenos barvy na žehličku nebo žehlící prkno. Teplotu žehličky nastavte podle typu textilie. Po fixaci jsou barvy více odolné běžnému užívání a také praní v pračce.

Jaká barva drží na textilu

Nejlepšími barvami na textil jsou akrylové barvy, které jsou vyráběné na bázi polymerů. To znamená, že pigment neprochází skrze vlákna, ale pokrývá je „ochrannou fólií“. Struktura textilie se stává hustší a ztrácí svou pružnost.

Co to je terpentýn

Terpentýn (též terpentin nebo terpentýnový olej) je tekutina získávaná destilací pryskyřice ze dřeva živých stromů, zejména z borovic. Používá se hlavně jako specializované rozpouštědlo, ale je také zdrojem materiálu pro organické syntézy.

Jak natírat dřevo olejem

Aplikace oleje

Olej vtíráme jemným štětcem, rozprašovačem nebo válečkem do očištěného povrchu, který je odmaštěný. Natíráme minimálně ve dvou vrstvách. Následně se vyplatí celý povrch přetřít savým hadrem, který odvede přebytečný olej z povrchu.

Které barvy schnou nejdéle

POZOR! Různé barvy schnou různou dobu. Obecně však platí, že hnědé (umbry, sieny) a zemité (okry) schnou nejkratší dobu, nejdéle pak kadmia (žluté, modré, červené) a běloby (titanová).

Co je to akrylová barva

Jde o disperzní barvu na bázi polyakrylové pryskyřice. V čerstvém stavu je ředitelná vodou, v zaschnutém stavu je naopak voděodolná. Přesto se však doporučuje zaschnutý akrylát nalakovat pro větší odolnost. Vhodná je pro malbu na papír, karton, dřevo nebo plátno.

Na co se používá Terpentýnový olej

Terpentýnový balzámový olej je vhodný pro ředění rostlinných olejů (např. lněného oleje, lněné fermeže, tungového oleje, světlicového oleje, týkového oleje atd.), tvrdých olejů, olejových lazur, přírodních vosků, olejových barev, k výrobě laků, k čištění nářadí, k odmašťování povrchů a k odstraňování skvrn.

Co to je lazura

Lazura je tenká vrstva barvy, vytvořená nanášením vrstev poloprůhledné barvy na předchozí barevné vrstvy (nikoli podklad).

Jaká je nejlepší lazura na dřevo

Na čerstvé dřevo jsou vhodnější lazury ředěné rozpouštědly (Lazurol, Luxol), které díky menšímu povrchovému napětí pronikají do dřeva lépe než lazury ředitelné vodou. Pro vyzrálejší materiál lze doporučit lazury Fortekryl, Karbolineum nebo Dixol V 1600.