Jak změnit barvu hortenzie?

Jak změnit barvu hortenzie?

Proč hortenzie mění barvu

Proč hortenzie mění barvu květů Hortenzie mění barvu květů jako lakmus, proto vám modře kvetoucí hortenzie příští rok klidně vykvete růžově. Může za to nedostatek hliníku v půdě. S hliníkem se totiž pevně váže v květech obsažené barvivo, které způsobuje modré zbarvení.
Archiv

Čím hnojit hortenzie aby byly modré

Pro podporu modré barvy můžete použít kyselou rašelinu nebo mulčovat jehličím – smrkovým a borovým. Dalším tipem je dávat do zálivky 2x týdně kamenec hlinitoamonný (3-5g na 1 litr vody), nejméně 4 týdny před kvetením. Lze také koupit speciální hnojivo pro modré hortenzie.
Archiv

Co dělat když hortenzie nekvete

Každoročně brzy na jaře úplně odstraníme suché a mrazem poškozené výhonky a také suché květiny, které zajišťovaly zimní ochranu novým pupenům. Neodstraňujeme zespodu rostoucí zdřevnatělé rovné výhonky z minulého roku, které jsou ukončeny květním pukem. Tím bychom se úplně připravili o kvetení hortenzie velkolisté.
Archiv

Jak Zmodra hortenzie

Papírek smočený octem zmodrá, v roztoku sody zrůžoví a v silnějších kyselinách zčervená. Přesně tak je to s květy hortenzií: v alkalických půdách (vápnitých) se květy zbarvují do růžova a v kyselých půdách se zbarvují do modra. Hortenzie jsou o krásné a dekorativní rostliny s velkými, zaoblenými listy.

Jak často se zalévá hortenzie

Hortenzie zalévejte "akorát"

Ale i u nich platí pravidlo: všeho s mírou. Rostliny pěstované v nádobách by nikdy neměly přeschnout, zaléváme je však až po částečném proschnutí. K zalévání hortenzií není vhodná tvrdá voda. Ideální je dešťovka, případně voda, kterou necháme odstát.

Co potřebuje hortenzie

Správná péče o hortenzie

Ideální je dešťová voda, ale také změkčená pitná voda z vodovodu. Visí-li rostlině listy, potřebuje zpravidla více vody. Pro hortenzie je důležité rovněž hojné zásobení živinami. Rostlina patří mezi rostliny vyžadující hodně živin a potřebuje speciální hnojivo na hortenzie.

Jaké hnojivo použít na hortenzie

Hnojíme v jarním období kombinovanými hnojivy, která neobsahují vápník. V nabídce hobbymarketů jsou i speciální hnojiva pro hortenzie. Nejpřijatelnější formou hnojení je aplikování zálivkou. V březnu a dubnu můžeme přidat také dobře vyzrálý kompost nebo kravský hnůj a rašelinu.

Proč žloutne hortenzie

Často se u hortenzií setkáváme se žloutnutím listů, což signalizuje, že v půdě není dostatek dusíku nebo železa (důsledek přebytku vápníku). Velké množství slunce jim může popálit listy.

Jaký substrát pro hortenzie

Hortenzie jsou kyselomilné rostliny, dobře rostlou v půdě s obsahem rašeliny. Rašelinu můžete nahradit hrabankou nebo dřevěnou štěpkou a borkou z jehličnanů (proč nepěstujeme s rašelinou si přečtete zde).

Čím zalévat hortenzie

Důležitá je i zálivka, půda by neměla nikdy zcela vyschnout. A zaléváme raději dešťovou vodou, která vápník neobsahuje.

Co s Odkvetlými Hortenziemi

Nejprve odstraňte staré květy a to ihned po odkvětu, střih provádějte těsně pod květem na vrcholu stonku. Dosáhnete tak úhledného vzhled celé rostliny v další sezóně. Zároveň odstraňujeme i výhony odumřelé a odumírající. Těch se zbavíme u základny.

Jak moc Zalevat hortenzie

Zalévat musíte opravdu pravidelně a dostatečně. Zásobujte je také dostatečnými dávkami živin. Před úderem prvních mrazíků přemístěte květiny v nádobách do světlé místnosti, kam se mráz nedostane, do teploty od šesti do osmi stupňů Celsia. Zalévejte je pouze velmi málo, aby kořenový bal nevyschl.

Co okusuje hortenzie

Mezi často se vyskytující choroby patří padlí a různé listové skvrnitosti, které napadají listy hlavně během letních a podzimních měsíců. Ze škůdců mladé výhony a listy napadají mšice a v půdě se mohou objevit larvy Lalokonosce, které napadají kořeny i okusují v nočních hodinách listy.

Jak velký květináč na hortenzie

Hortenzie jsou kyselomilné rostliny, a proto se pěstují v substrátu s příměsí rašeliny, který má pH optimálně 4,6 až 5,5. Rostliny nejsou náročné na prostor, ale nádobu jim dopřejte větší kvůli tomu, aby byla schopna udržet dostatek vláhy. Optimální je alespoň 12 litrová nádoba.

Kdy stříhat odkvetlé květy hortenzie

Na rozdíl od ostatních druhů hortenzií je tedy možné hortenzii latnatou řezat již po odkvětu, tedy koncem podzimu či začátkem zimy. Pokud si však chcete přes zimu vychutnávat pohled na dekorativní seschlé květy, můžete loňské výhony seříznou až počátkem jara.

Kdy se stříhají květy hortenzie

Záleží jen na tom, jak chceme, aby hortenzie po zbytek sezóny a v zimě vypadaly. Všechny výhony můžeme zkrátit o třetinu a pokud řez provedeme právě v zimě, budou pak rostliny mít bohatší a krásnější květy. Pokud však chcete především květy na silnějších výhonech, proveďte řez již na podzim.

Co s Odkvetlými květy hortenzie

Nejprve odstraňte staré květy a to ihned po odkvětu, střih provádějte těsně pod květem na vrcholu stonku. Dosáhnete tak úhledného vzhled celé rostliny v další sezóně. Zároveň odstraňujeme i výhony odumřelé a odumírající. Těch se zbavíme u základny.

Kdy a čím hnojit hortenzie

Kdy hnojit Přihnojování hortenzií se provádí tekutými minerálními hnojivy po zálivce, existují také organominerální hnojiva, která mají delší účinnost. S přihnojováním je možné začít již před začátkem květu, nejvhodnější čas je od dubna do září.

Čím hnojit hortenzie v květináči

Správné hnojení ovlivňuje nejen růst a zdravý vývoj rostliny, ale i barvu květů hortenzie. Pokud chcete u některých z hortenzií dosáhnout modrou barvu, zalévejte během podzimu rostliny kamencem hlinitoamonným. K dostání je v drogeriích i v zahradnických prodejnách.

Kdy dát ven hortenzie v květináči

Nejvhodnější doba pro výsadbu hortenzií je jaro, kdy se již nemusí obávat mrazu a mají nejlepší podmínky pro zakořenění. Hortenzie však můžete bez problémů sázet i v létě a na podzim. Zejména po výsadbě a v horkých dnech však hortenzii zajistěte dostatek vody.

Jak stříhat hortenzie na zimu

Zásadně musíme počkat na jaro, kdy se odstraňují pouze namrzlé konce výhonů. S řezem rozhodně nepospícháme a počkáme až do té doby, kdy je zřetelné, které části již opravdu neobrazí. Před zimou proto odstraníme pouze stará květenství. Častou chybou bývá radikální řez až u země.

Co delat s Kvetami hortenzie po odkvětu

Nejprve odstraňte staré květy a to ihned po odkvětu, střih provádějte těsně pod květem na vrcholu stonku. Dosáhnete tak úhledného vzhled celé rostliny v další sezóně. Zároveň odstraňujeme i výhony odumřelé a odumírající. Těch se zbavíme u základny.

Jak se starat o hortenzie v květináči

Hortenzie v květináči: Není nad polostín

Umístěte je i s květináčem tam, kde je hodně světla, ale zastiňte je před úpalem. Hortenzie milují polostín, bude se jim proto dařit na přistíněných balkonech a v oknech. Zalévat musíte opravdu pravidelně a dostatečně. Zásobujte je také dostatečnými dávkami živin.

Jak ošetřit hortenzie na zimu

Ke kořenům přihrneme dostatečné množství rašeliny, hrabanky nebo listí. V oblastech se silnými mrazy obalíme nadzemní část rostliny bílou netkanou textilií, kterou důkladně upevníme. Netkaná textilie vytváří dobrou tepelnou ochranu, ale přitom je prodyšná. Rozhodně se nesmí použít igelitová nebo mikrotenová fólie.