Co s Jahodama na zimu?

Co s Jahodama na zimu?

Co s jahodami v Truhliku na zimu

Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii. Před tím odstraňte všechny suché lístky.
Archiv

Jak uchovat jahody přes zimu

Jahody mráz nemilují

Také jahodníky jsou náchylné k namrzání. Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.

Čím hnojit jahody na zimu

Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem. Z přírodních hnojiv obsahuje draslík a fosfor slepičinec. Můžete ho střídmě přidat do zálivky na jahody.

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Připomeňme, že klasický jahodník plodí od konce května do začátku července v závislosti na ranosti odrůdy. Tvoří květy pouze za krátkého dne. Stáleplodící jahodník kvete bez ohledu na délku dne. Je remontantní.

Jak zalévat jahody v truhlíku

Dostatek vláhy je důležitý, a proto zalévejte pravidelně každý den a udržujte kořeny stále vlhké. Zalévejte nejlépe zespodu do misky nebo do truhlíku mimo listy. Vždy jahodám dopřejte dostatek světla a slunce. Ideální je tedy orientace na jih nebo západ.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.

Jak dát přezimovat převislé jahody

Zejména nově zapěstované dceřinné rostlinky je proto potřeba na zimu zapustit do zeminy. Větší květníky při mírné zimě stačí dostatečně obalit. Pokud máte tu možnost, můžete dát jahodníky do pařeniště i s truhlíkem. Všem rostlinám bez ohledu na zazimování ale před zimou rozhodně odstřihněte všechny šlahouny.

Jak nejlépe uchovat jahody

5 pravidel, jak skladovat jahodyDejte je do chladu. Jedno je zcela jasné.Udržte je suché Jahody omyjte jen v případě, že je chcete hned sníst nebo použít třeba do koláče nebo zmrzliny.Uchovávejte je celéPodložte je papírovou utěrkou.Skladujte je v jedné vrstvě

Kdy hnojit jahodníky

Obvykle je nutné hnojit pravidelně od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.

Čím nejlépe hnojit jahody

Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.

Jaké jsou nejlepší Stáleplodící jahody

Odrůda Selva je ze všech stáleplodících velkoplodých jahodníků nejvitálnější. Plodí pravidelně a bohatě a dává velké, pevné, jemně aromatické, světle červené plody typického tvaru. Navíc je rovněž nenáročná na pěstování.

Jak často se zalévají jahody

Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.

Co zasadit s jahodami

S jahodami můžete pěstovat i kmín, fenykl, koriandr, mátu nebo šalvěj.

Co s jahodníky po sklizni

Je též dobré po sklizni odstranit staré listy jahodníků posekáním (kosa, srp a nebo zahradnické nůžky), nejníže ale pět centimetrů nad zemí, nesmíme poškodit srdéčka rostlin. Bát se nemusíme, do zimy listy opět dorostou a budou zdravé a čerstvé, naopak porost zmladíme a zvýšíme tak úrodu v dalším roce.

Jak se množí převislé jahody

Množení převislého jahodníku

Z jedné sazenice uděláte bez nadsázky řečeno i deset dceřiných rostlinek. Množení založení na tzv. hřížením, kdy malou rostlinku na šlahounku pomocí silného drátku připevníme do země v květináčku. Použít můžete ten nejobyčejnější zahradnický substrát.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Jak nejdéle uchovat jahody

5 pravidel, jak skladovat jahodyDejte je do chladu. Jedno je zcela jasné.Udržte je suché Jahody omyjte jen v případě, že je chcete hned sníst nebo použít třeba do koláče nebo zmrzliny.Uchovávejte je celéPodložte je papírovou utěrkou.Skladujte je v jedné vrstvě

Jak prodloužit životnost jahod

Jejím hlavním protagonistou je ocet. Doporučuje se jahody omývat roztokem z vody a octa v poměru cca 1:100 (250 ml octa na 2,5 l vody). Čistou vodou dobře opláchnuté jahody se stopkami do roztoku ponoříme na několik minut a poté opět pořádně opláchneme čistou vodou a položíme na papírovou utěrku, aby oschly.

Jaké hnojivo použít na jahody

Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.

Jaké jsou nejlepší odrůdy jahod

Většina z nás zná nejznámější odrůdy a to jsou Carmen anebo Senga sengáno. Pokud se ale začnete malinko zajímat o sazenice jahod, pak si můžete rozložit sklizeň v podstatě na celé léto. Určitě doporučujeme například výbornou odrůdu Polka, Dita, Valika, Ilona, Frikonza, Olívie (jsou seřezeny podle ranosti).

Co sázet po jahodách

Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.

Co skodi jahodám

Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.

Co dát po Jahodach

Jahodník půdu dost vyčerpá. Jednak je na jednom místě nejméíbě 3 roky a pokud je už slabý,je potřeba zem znovu zorat,(zrýt) Nejlépe rozhodit na podzim mrvu a zarýt,Na jaře sadit brambory.,které přihnojíme NPK a obnovíme obsah biogenních prvků v půdě. Po bramborách kořenovou zeleninukošťáloviny,pak teprve cibuli,česnek.

Jak pěstovat jahody na zahradě

Ideálním stanovištěm pro pěstování jahodníku je slunná část pozemku. Záhon by neměl být vystaven průvanu a zemina by rozhodně neměla být podmáčená. V polostínu jahodník bude taktéž plodin, ale počítejte s menší úrodou. Půdu je třeba zpracovat přibližně dva až tři týdny před výsadbou a perfektně ji odplevelit.

Jak ostříhat jahody po sklizni

Pokud jsou rostlinky v nepěkném stavu, je dobré listy ostříhat asi 5 cm nad středovým srdéčkem, aby rostlinky znovu obrazily. Může se stát, že někde objevíme skvrnitost listů nebo některého škůdce (jako je například roztočík jahodový). Sáhneme po vhodném přípravku a rostlinu ošetříme.