Jak naložit zelí do Zeláku recept?

Jak naložit zelí do Zeláku recept?

Jak správně naložit zelí

Zelí na sítku prolijeme studenou vodou, až vychladne, promícháme je se solí. Na 1 kg zelí dáme 100 g soli a špetku kmínu. Zelí natlačíme do kameninového hrnce, zatěžkáme, přikryjeme plátnem a na teplém místě je necháme kvasit. Zelí je už za 8–10 dní velmi dobré, ale dlouho nevydrží, proto nakládáme jen menší dávku.

Jak naložit 10 kg zelí

Na 10 kg zelí použijte 15 – 20 dkg soli, a 15 dkg cibule nakrájené na půlkolečka. Dochutit je můžete cca 20 g kmínu, kouskem křenu, větvičkou kopru, někdo přidává i hořčičné semínko, nastrouhané jablko a česnek.

Jak dlouho kvasí zelí v Zeláku

Nádobu překryjeme čistou utěrkou a zelí necháme kvasit. Doba kvašení je přímo úměrná teplotě, ve které probíhá. Při teplotě 15°C – 20 °C to trvá 4-8 dnů. Pak nádobu přemístíme do chladnější místnosti pod 15 °C a zelí necháme dokvasit 4-6 týdnů.
Archiv

Kdy je hotové kysané zelí

Když zelí kvasí

Hrnec se zelím by měl stát někde, kde je teplota ideálně kolem 15–20 °C. Kysané zelí by mělo být hotové za 5 týdnů. Důležité je hrnec pravidelně kontrolovat a do žlábku dolévat vodu.
Archiv

Jaký kámen na zatížení zelí

* Kámen na zatížení je dobré mít ze stabilních hornin, prostě takový, aby se nerozpouštěl v kyselém prostředí (třeba opuka, vápenec). Pískovec vám navíc dodá ne zcela populární vitamín KŘ.

Jak uchovat domácí kysané zelí

Do sklenic je ale potřeba zelí řádně napěchovat a vytlačit z něj všechen vzduch, který se dostal přendaváním mezi vrstvy zelí. Tím, že vytlačíte ze zelí množství vzduchu se jeho trvanlivost také prodlouží. Bez problému pak vydrží v lednici, či chladné místnosti i několik měsíců.

Co se dává do zelí

Zelí můžeme podávat posypané osmaženou cibulí nebo škvarečky slaniny. Podáváme s knedlíky (bramborové, houskové, špekové), vařenými bramborami a ideálně s masem, ať už pečeným či uzeným.

Proč se kazí kysané zelí

Když zelí pořádně udusáte v zeláku, nemělo by hrozit, že zplesniví. Chrání jej samozřejmě horní vrstva šťávy, již zelí při šlapání pustilo. Jestliže ale zelí dostatečně nezatížíte, případně vůbec, pak se samozřejmě stane to, že voda se dostane dolů a nahoře budete mít jen zelí vystavené vzduchu. To začne plesnivět.

Proč je kysané zelí nahořklé

Nepřítomnost vzduchu.

Zelí je potřeba důkladně udusat. Pokud má samo málo šťávy, musíme přidat převařenou a zchladlou vodu se solí. Zelí je potřeba zatížit, aby při bouřlivém kysání nezůstal jeho povrch na suchu.

Co s vodou při nakládání zelí

Kysané zelí v kameninovém hrnci musí být neustále pod hladinou vody. V opačném případě začne plesnivět, což si samozřejmě nepřejeme. Dolévat byste měli osolenou převařenou vodu. Rozhodně nelze manipulovat s vodou neosolenou.

Proč se šlape zelí

Zelí je třeba ušlapat do pevné vrstvy, aby došlo k vytlačení vzduchu a uvolnění zelné šťávy, která nastartuje fermentaci (mléčné kvašení). Pokud by zelí nebylo řádně ušlapáno, zkazilo by se. Základem tedy je „šlapat, šlapat, šlapat“, a tak není divu, že šlapačky za každou směnu ujdou přibližně 10 kilometrů.

Jak se dělá kysané zelí recept

Cibuli oloupeme, nakrájíme najemno a zpěníme na tuku. Vložíme zelí bez láku, lehce podlijeme vodou, přidáme kmín, bobkový list a dusíme téměř doměkka. Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem.

Jak poznat že je kysané zelí zkažené

Nepříjemný pach

Mohou v něm být například různé nečistoty. Cítit může být sirný pach, který je taktéž nepřirozený. Tradičně za něj může minimální šlapání a nenarušení struktur zelí. To samozřejmě nastartuje kvasný proces i tak, nicméně výsledek za moc stát nebude.

Jak podusit zelí

Zelí očistíme, pokrájíme na nudličky, dáme do hrnce, osolíme, ochutíme kmínem, podlijeme hrnkem vody a pod poklicí za občasnému promíchání dusíme na mírném ohni cca 10 – 20 minut.

Jak dlouho vydrží nakládané zelí

Jak dlouho mi kvašené zelí vydrží Pokud si pořídíte kvašené zelí kvalitní (nebo správně dokončíte fermentaci), v lednici vám vydrží až rok.

Na co je dobrá voda z kysaného zelí

Šťáva z kysaného zelí obsahuje hořčinné glykosidy, vitaminy A, B1, B2, C, K, kyselinu mléčnou (pomáhá i při ranních nevolnostech v těhotenství), vápník, fosfor, železo, sodík, draslík aj. Reguluje trávení a normalizuje střevní flóru. Tlumí růst nežádoucích bakterií.

Čím dolít kysané zelí

Potřebnou výši dolijte čistou převařenou vodou, pokud máte málo šťávy – případně později na dolévání – si připravte 2% solný roztok (na 1 l vody/20 g soli). Nemáte-li hrnec se žlábkem na vodu, přikryjte povrch vyvařeným pláténkem a nahoru položte keramické víko.

Jak udělat zelí ke knedlíkům

Kysané zelí překrájíme, dáme do kastrolu, ochutíme kmínem a přelijeme vařící vodou. Dusíme asi 20 minut. Pak nakrájíme jednu cibuli, kterou zpěníme na lžíci sádla, přidáme lžičku hladké mouky a uděláme jíšku. Zamícháme ji do zelí a při mírné teplotě ještě asi 10 minut dusíme.

Jak se zahušťuje zelí

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Čím se zahušťuje zelí

Bramboru oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle, přidáme mouku a promícháme. Touto směsí zahustíme zelí a ještě chvíli dusíme. Nakonec přidáme ocet, cukr a sůl podle chuti.

Jak uskladnit Nakladane zelí

Do sklenic je ale potřeba zelí řádně napěchovat a vytlačit z něj všechen vzduch, který se dostal přendaváním mezi vrstvy zelí. Tím, že vytlačíte ze zelí množství vzduchu se jeho trvanlivost také prodlouží. Bez problému pak vydrží v lednici, či chladné místnosti i několik měsíců.

Jak casto pít šťávu z Kysaneho zeli

Zelná šťáva má vysoký obsah vitamínu C a organických látek. Doporučené dávkování pro začátečníky: 100 – 200 ml denně před jídlem. Pokud si nemůžete na chuť zelné šťávy zvyknout, kombinujte ji ze začátku se šťávou z mrkve či celeru. Na dně sklenice může docházet k usazování sedliny, což je normální jev.

Jak vyrobit zelnou stavu

Do mixéru vložíme zelí, a necháme nasekat na drobné kousky. Poté zalijeme vodou a osolíme, znovu promixujeme. Takto připravené zelí i s tekutinou přendáme do skleněné lahve, očistíme hrdlo lahve papírovým ručníkem a uzavřeme. Necháme fermentovat minimálně 4 dny při pokojové teplotě.

Jak ochutit zelí ke kachně

Zelí krátce dusíme, asi 5 až 10 minut. Podle chuti ho ochutíme octem, cukrem, solí, kmínem a pepřem.

Jak udělat zelí na sladko

Na sádle (nemusíme moc šetřit) osmažíme cibuli, přidáme zelí (je-li kyselejší, raději ho propláchnu vodou) s trochou vody. Promíchám a přidám kostkový cukr (asi na 4 porce dávám 7 kostek). Za občasného míchání nechám dusit. Když je zelí skoro hotové, přidám bramboru a často míchám (rádo se to přichytává).