Jak naložit zelí na zimu?

Jak naložit zelí na zimu?

Jak správně naložit zelí do Zeláku

Na 1 kg zelí přidáváme 1,5 dkg soli a pak také kmín. Tady záleží na vaší chuti, my dáváme na 17 kg zelí 1 balení drceného českého kmínu (70 g). Směs pořádně promícháme a cca 20 minut šlapeme, aby pustilo co nejvíce šťávy. Poté zelí i s vymačkanou tekutinou plníme do zeláku.
ArchivPodobné

Jak uchovat domácí kysané zelí

Do sklenic je ale potřeba zelí řádně napěchovat a vytlačit z něj všechen vzduch, který se dostal přendaváním mezi vrstvy zelí. Tím, že vytlačíte ze zelí množství vzduchu se jeho trvanlivost také prodlouží. Bez problému pak vydrží v lednici, či chladné místnosti i několik měsíců.
Archiv

Jak dlouho vydrzi Nakrouhane zelí

Zkvašené zelí nám vydrží až do jarních měsíců příštího roku. Když se v místnosti se zelím zvýší teplota nad 10°C (zejména k jaru), je nezbytné, abychom zelí přendali do čistých sklenic a umístili ho v chladničce. Tam v temnu a pod tekutinou vydrží tak dlouho, dokud z něj nepřipravíme některý z pokrmů, které máme rádi.
Archiv

Kdy naložit kysané zelí

Zejména když 8. října se v pravoslavné církvi slaví svátek svatého Sergeje Radoněžského a v Rusku to je tradiční čas, kdy sklizeň zelí má už být hotová a tento den je třeba začít nakládat na zimu. Dalo by se klidně říct, že 8. října (našeho kalendáře) je vlastně svátek kysaného zelí.
Archiv

Jaký kámen na zatížení zelí

* Kámen na zatížení je dobré mít ze stabilních hornin, prostě takový, aby se nerozpouštěl v kyselém prostředí (třeba opuka, vápenec). Pískovec vám navíc dodá ne zcela populární vitamín KŘ.

Jak dlouho sterilizovat kysané zelí

Nakrouháme zelí, přidáme ostatní ingredience, pořádně propracujeme, až zelí změkne. Dáme do nádoby na zelí a necháme kysat 6 týdnů, pak dáme do sklenic a zavaříme 25-35 minut, až chytnou víčka.

Jak udělat sterilované zelí

Zelí s kapiemi

Očištěné hlávkové zelí pokrájíme na větší kusy, přelijeme je vroucí vodou a necháme chvíli stát. Scezené dáme do sklenic, proložíme očištěnými červenými kapiemi, zalijeme nálevem z Deka, sklenice upevníme víčky a sterilujeme 25 minut při 85 °C.

Jak zavařit domácí kysané zelí

Kysané zelí i se šťávou smícháme s cukrem a po částech zahřejeme téměř k varu (90 – 95 stupňů). Pak ho naplníme do sklenic a uzavřeme víčky tak, jako v předešlém receptu. Zelí ale zahříváme po částech, nejvíce pro naplnění dvou sklenic, aby nám teplota před uzavřením sklenic neklesla pod 85 stupňů.

Jak uskladnit zelí na zimu

Zelí hlávkové je dobře skladovatelné

Pro dlouhodobé skladování jsou nejvhodnější hlávky o hmotnosti okolo 2 kg, na kterých se ponechají 2–3 obalové listy. Vhodné skladovací teploty jsou okolo 0 °C a vlhkost (RVV – relativní vzdušná vlhkost) 90–95 %.

Jak Uchovavat zelí

Pro skladování je optimální teplota 1 až 2°C a vysoká vlhkost vzduchu (95 %). Ideálním prostředím pro delší skladování je chladný a dobře větraný sklep. Hlávkové zelí můžeme vedle sklepních prostor uskladnit také v pařeništi nebo zazimovací jámě a to tak, že jej ukládáme s kořenovými baly, které zahrneme zemí.

Proč se kazí kysané zelí

Když zelí pořádně udusáte v zeláku, nemělo by hrozit, že zplesniví. Chrání jej samozřejmě horní vrstva šťávy, již zelí při šlapání pustilo. Jestliže ale zelí dostatečně nezatížíte, případně vůbec, pak se samozřejmě stane to, že voda se dostane dolů a nahoře budete mít jen zelí vystavené vzduchu. To začne plesnivět.

Co s vodou při nakládání zelí

Kysané zelí v kameninovém hrnci musí být neustále pod hladinou vody. V opačném případě začne plesnivět, což si samozřejmě nepřejeme. Dolévat byste měli osolenou převařenou vodu. Rozhodně nelze manipulovat s vodou neosolenou.

Proč se šlape zelí

Zelí je třeba ušlapat do pevné vrstvy, aby došlo k vytlačení vzduchu a uvolnění zelné šťávy, která nastartuje fermentaci (mléčné kvašení). Pokud by zelí nebylo řádně ušlapáno, zkazilo by se. Základem tedy je „šlapat, šlapat, šlapat“, a tak není divu, že šlapačky za každou směnu ujdou přibližně 10 kilometrů.

Jak se dělá sterilované zelí

Zelí nakrouháme, po částech povaříme ve slané vodě (asi 5 minut), scedíme a plníme do sklenic. Při vrstvení je prokládáme kořením, pak zalijeme horkým nálevem. Sklenice uzavřeme a sterilujeme při 90 °C 30 – 40 minut. Zeleninu jemně nakrájíme na nudličky a kolečka.

Jak udělat kysané zelí do sklenic

Nakrouháme zelí, křen očistíme a nastrouháme, vše nasypeme do vaničky, osolíme, posypeme kmínem a celým pepřem. Necháme odležet alespoň 3–4 hodiny, zelí pustí šťávu. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak, aby v každé byla i šťáva, a zavíčkujeme.

Jak se dělá sladkokyselé zelí

V kastrolu rozehřejeme sádlo a necháme na něm zesklovatět cibulku. Přidáme zelí, promícháme a hned poté zaprášíme moukou a zalijeme trochou vody, aby se začalo dusit. Zelí dusíme asi 20 minut. Na konci jej ochutnáme a dochutíme solí, cukrem a octem, aby bylo přiměřeně výrazné a pěkně sladkokyselé.

Jak se dělá moravské zelí

Postup přípravy receptu

Nakrouhané zelí podlijeme vařící vodou, přidáme kmín, sůl a necháme chvíli dusit odkryté, aby vyprchaly čpavé látky. Pak přidáme na sádle osmahnutou cibuli, osolíme a dusíme zelí pod poklicí za mírného podlévání. Když je téměř měkké, zaprášíme je moukou, podusíme, podlijeme vodou a znovu dusíme.

Jak se Zavařuje zelí

Zelí nakrouháme, po částech povaříme ve slané vodě (asi 5 minut), scedíme a plníme do sklenic. Při vrstvení je prokládáme kořením, pak zalijeme horkým nálevem. Sklenice uzavřeme a sterilujeme při 90 °C 30 – 40 minut. Zeleninu jemně nakrájíme na nudličky a kolečka.

Jak dlouho sterilovat kysané zelí

Příprava receptu na zavařené kysané zelí:

Sklenice uzavřeme víčky, dáme do zavařovacího hrnce s horkou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 90 stupňů při této teplotě sterilujeme 25 minut (sklenice 0,7 – 0,9 l), 20 minut (sklenice 0,3 – 0,5 l).

Jak zmrazit zelí

Zelí ihned po uvaření ponořte do ledově studené vody, aby se dále nevařilo a aby zůstalo zachováno co nejvíce vitaminů. Nechte dobře okapat. Pak zmrazte naporcované v sáčcích nebo v kelímcích. Později použijte do salátů nebo do polévek.

Jak dlouho vydrží hlávkové zelí v lednici

Hlávkové zelí.

Čerstvým zelím můžeme nahradit spoustu „zeleného“ v salátech, rozmichovat ho do smoothies a podobně. V lednici, zabalené do plastové fólie, ho uchováme i dva měsíce.

Na co je dobrá voda z kysaného zelí

Šťáva z kysaného zelí obsahuje hořčinné glykosidy, vitaminy A, B1, B2, C, K, kyselinu mléčnou (pomáhá i při ranních nevolnostech v těhotenství), vápník, fosfor, železo, sodík, draslík aj. Reguluje trávení a normalizuje střevní flóru. Tlumí růst nežádoucích bakterií.

Jak udělat domácí zelí

Zelí očistíme, pokrájíme na nudličky, dáme do hrnce, osolíme, ochutíme kmínem, podlijeme hrnkem vody a pod poklicí za občasnému promíchání dusíme na mírném ohni cca 10 – 20 minut.

Jak udělat zelí ke kachně

Ke kachně patří bílé zelí. Cibuli oloupeme, nakrájíme na drobno a osmažíme na rozpáleném oleji. Přidáme zelí a zamícháme. Zelí krátce dusíme, asi 5 až 10 minut.

Jak poznat že je kysané zelí zkažené

Nepříjemný pach

Mohou v něm být například různé nečistoty. Cítit může být sirný pach, který je taktéž nepřirozený. Tradičně za něj může minimální šlapání a nenarušení struktur zelí. To samozřejmě nastartuje kvasný proces i tak, nicméně výsledek za moc stát nebude.