Jak vypada tuberkulóza?

Jak vypada tuberkulóza?

Jak se pozna tuberkulóza u dětí

Příznaky tuberkulózy

U dětí se může objevovat teplota, malátnost, únava či ztráta hmotnosti. Mezi běžné projevy patří také noční pocení, bolest na hrudi, dušnost a trvající kašel, který je nejprve doprovázený hlenem a později i krví. Některé formy mohou způsobit také zánět mozkových blan, ledvin či kostí.
Archiv

Jak se zjistuje tuberkulóza

Diagnóza TBC je určována pomocí rentgenu hrudníku, kožního testu, analýzy slin a tuberkulinového testu.
Archiv

Jak dostat tuberkulózu

Šíří se vzduchem, když osoba s aktivní formou tuberkulózy kašle, kýchá nebo jiným způsobem rozšiřuje své sliny vzduchem. Většina infekcí je asymptomatická, latentní; zhruba jedno z deseti onemocnění přejde v aktivní tuberkulózu, která, když se neléčí, způsobuje úmrtí ve více než 50 % případů.

Jak dlouho se leci tuberkulóza

Tuberkulóza je vyléčitelná a většina lidí, kteří pravidelně berou své léky, se vyléčí během 6 až 20 měsíců.

Kde se vyskytuje tuberkulóza

Amerika: Bolívie, Brazílie, Dominikánská republika, Ekvádor, Guyana, Haiti, Kolumbie, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Salvador a Venezuela. Austrálie a Oceánie: Fidži, Kiribati, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru, Niue, Palau, Papua-Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy a Tuvalu.

Kdy je tuberkulóza infekční

Nakazit se můžete pouze od neléčené osoby s plicní formou tuberkulózy a kašlem. Pokud nemocný bere své prášky pravidelně, již po několika týdnech léčby přestává být infekční.

Jak se dříve lecila tuberkulóza

Ve starověku se léčba tuberkulózy soustřeďovala na stravu nemocného. Egyptská medicína vycházela z léčivých účinků mnoha druhů ovoce a zeleniny a využívala i pryskyřici stromů včetně myrhy a kadidla. K léčbě sloužila také oslí slezina, prasečí mozek, medem oslazená želví žluč nebo sádlo různých druhů zvířat.

Jak probíhá tuberkulóza

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které se projeví od dvou týdnů do dvou měsíců od nákazy. Přenáší se kapénkově nebo přímým kontaktem s nakaženým. Pro nemoc je typický déletrvající kašel s vykašláváním hlenů, zhoršený dech, teplota a pocení, celková slabost a váhový úbytek, bolesti na hrudníku nebo vykašlávání krve.

Kdy se zacala lecit tuberkulóza

Nic neobvyklého – už v roce 1924 vyvinuli francouzští bakteriologové Albert Calmette a Camille Guérin účinnou látku proti této nemoci BCG (Bacille Calmette-Guérin), která se používá dodnes.

Jak předejít tuberkulóze

Hlavní prevencí je očkování

Hlavním preventivním opatření bylo, a v mnoha zemích stále je, očkování. U nás je ale riziko onemocnění tak malé, že se od vakcinace novorozenců ustoupilo v listopadu 2010.