Co je to manufaktury?
Co se vyrábělo v manufakturách
Co se v manufakturách vyrábělo První manufaktury byly zaměřeny především na textilní výrobu (vlnařství, plátenictví, bavlnářství), postupně začaly vznikat další velkovýrobny: výrobny keramiky a porcelánu.
Archiv
Jaký je rozdíl mezi manufakturou a továrnou
Továrna (hovorově fabrika, dříve také manufaktura) je jedna nebo více budov zařízených k převážně strojní výrobě zboží.
Jak vypadala manufaktura
Manufaktura (z latinského manu facere pracovat rukama) je velká dílna, ve které je práce rozdělena mezi velký počet dělníků, z nichž každý dělá jen dílčí úkony, a to bez významného využití strojů.
Kdo zakládal manufaktury
Až po důležitých hospodářských opatřeních vládní moci za Marie Terezie začala v letech 1765–1771 zakládat manufaktury i místní uherská šlechta. Výrazněji ovlivnila rozvoj manufaktur nařízení Josefa II..
Co nahradilo manufaktury
8 První továrny Řemeslná výroba byla postupně nahrazována stroji. Takovým výrobnám se začalo říkat továrny. Stroje začaly přebírat práci lidí. Továrny nahradily manufaktury.
Co začalo vznikat v první polovině 19 století
polovina 19. století: komunikace, elektřina, nové stroje. Po roce 1848 vstoupila evropská civilizace do nové fáze politického vývoje a ruku v ruce s tím šla i nová fáze industriální revoluce. Objevily se nové vynálezy a jemnější technologie, například telegraf.
Kdy začala průmyslová revoluce v českých zemích
Zlom přišel na začátku 19. století, kdy se české země začaly rychle industrializovat. Do konce 19. století se staly nejprůmyslovější částí tehdejší Rakousko-uherské monarchie.
Kdy bylo Století páry
V 19. století se parní stroj stal nejvýznamnějším zdrojem energie jak v průmyslu, tak v dopravě. Proto se tomuto století také říká století páry.
Co proslavilo české manufaktury
Počátky průmyslu v českých zemích jsou spjaté s manufakturami. Nejvíce jich bylo textilních a sklářských. Využívaly přírodní zdroje, kterými český stát oplýval.
Co to je revoluce
Revoluce (z lat. revolvere – převracet) je lidové povstání, jehož součástí je mimoprávní akce mas, kterou se usiluje o změnu politického systému, nikoli jen vládnoucí elity. Podle jiné definice je to „rychlá změna státní moci“ provázená zhroucením státu.
Co vymyslel Watt
Parní strojWattův parní strojParalelogra… vedenieWattův přímovod
James Watt/Vynálezy
Co se využívalo místo páry
Proto se tomuto století také říká století páry. Dopravě kralovaly vlaky tažené parními lokomotivami, vody brázdily parníky, průmyslové podniky měly stroje poháněné transmisemi od centrálního parního stroje, na polích se objevily parní oračky, parní mlátičky a parní lokomobily.
Na co jezdí parník
Parník je loď poháněná parním strojem či parní turbínou.
Kdo pracoval v továrnách
Tovární výroba však přinesla nové problé- my, a to ve vztahu mezi majiteli továren – podnikateli (kapitalisty, buržoazií) a těmi, kteří v nich pracovali – dělníky (proletariátem). Se zakládáním nových tová- ren rostl počet dělníků, kteří pocházeli z řad řemeslnic- kých tovaryšů, městské chudiny a také venkovanů.
Co se stalo v roce 1848
Hospodářská krize a neúroda roku 1847 situaci dále vyostřila a 24. února 1848 vypukla v Paříži Únorová revoluce, která jej svrhla a vyhlásila republiku. Zároveň byla rozbuškou pro řadu dalších revolucí s podobnými cíli v Německu, Rakousku, Polsku a dalších zemích. Král abdikoval a uprchl do Anglie.
Co je to převrat
[kudeˈta]IPA), je (často násilné) svržení vlády a převzetí politické moci ve státě. Pučisté tvoří obvykle malou skupinu (například vysocí vojenští důstojníci). Převrat či puč je úspěšný, pokud se pučistům podaří převzít moc a dosáhnout konsolidace nového režimu.
Kdo to byl Watt
James Watt (19. ledna 1736 Greenock, Království Velké Británie – 25. srpna 1819 Handsworth, Spojené království Velké Británie a Irska) byl skotský vynálezce, mechanik, fyzik a matematik, jehož vylepšení parního stroje se stalo ve Velké Británii a dalších zemích základem následující průmyslové revoluce.
Kdo vynalezl první Paroloď
Josef Božek a jeho paroloď
parníčku (pramičky s motorem) vybavenou parním strojem, předváděnou na rybníčku ve Valdštejnské zahradě v Praze. Dne 1. června 1817 pak užaslým Pražanům na náhonu Císařského mlýna ve Stromovce předvedl skutečnou „paroloď“ i „parovůz“.
Kdo vymyslel Watt
Skotský vynálezce James Watt narozen 1736, zemřel 1819. Vynálezce dvojčinného parního stroje s kondenzací. 1781 sestrojil planetové soukolí k parnímu stroji, 1782 podal patent na další zlepšení parního stroje.
Jak se jmenuje první paroloď
parníčku (pramičky s motorem) vybavenou parním strojem, předváděnou na rybníčku ve Valdštejnské zahradě v Praze. Dne 1. června 1817 pak užaslým Pražanům na náhonu Císařského mlýna ve Stromovce předvedl skutečnou „paroloď“ i „parovůz“.
Co je to paroloď
Paroloď parní loď, parník, loď pohybovaná silou parní.
Kdo potlačil revoluci v Praze
Pražské červnové povstání | |
---|---|
Výsledek | porážka povstání |
Důsledky | Májové spiknutí |
Vůdce protistrany | generál Alfred z Windischgrätze |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Kdo vládl v Čechách v roce 1848
2. prosince 1848 nastoupil na habsburský trůn osmnáctiletý arcivévoda František Josef. Jeho strýc, císař Ferdinand I., český král Ferdinand V., abdikoval, a jeho otec, arcivévoda František Karel se nikoliv bez vlivu své rodiny vzdal práva nástupnictví na trůn.
Co to znamená puč
[kudeˈta]IPA), je (často násilné) svržení vlády a převzetí politické moci ve státě. Pučisté tvoří obvykle malou skupinu (například vysocí vojenští důstojníci). Převrat či puč je úspěšný, pokud se pučistům podaří převzít moc a dosáhnout konsolidace nového režimu.
Co je to průmyslová revoluce
Průmyslová revoluce byla postupná změna v období od 18. do 19. století, kdy se zásadně proměnilo zemědělství, výroba, těžba, doprava a další hospodářské sektory. Do té doby hospodářství dominovalo zemědělství.