Jak řezat PVC podlahu?

Jak řezat PVC podlahu?

Jak řezat PVC

PVC se dá dobře řezat zalamovacím nožem. Spára slouží k tomu, aby se v teplejších dnech podlaha nevyboulila, až se trošku roztáhne. Pokud budou dilatační spáry o kousek větší, nevadí.
Archiv

Jak spojit PVC podlahu

PVC podlaha se svařuje po dvojím řezu, tzn. že pvc podlahu nejprve přeložíte, přesně proříznete a následně svařujete. Tuba má integrovaný kovový hrot, který umožnuje penetraci svařovacího prostředku (tekutiny) hluboko do spoje, čím se spoj optimálně svaří. Pro spáry od 0,3 – 4 mm a opravné práce zvolte TYP C.

Jak lepit PVC podlahu

Použijte speciální lepidlo Ceresit K188E. Jedná se o speciální disperzní lepidlo. Lepidlo je ihned připraveno na použití, naneste jej přímo z nádoby a rozvnoměrně naneste na staré PVC dokud nepokryjete celou označenou oblast zubovou stěrkou.

Jak správně položit PVC podlahu

Aby se na PVC nevytvářely vlny, měli byste v místnostech větších než 20 m² krytinu přilepit celoplošně. Krytinu přitom z jedné strany sviňte, natřete podlahu lepidlem a krytinu položte zpět na lepidlo. Poté natřete zbytek podlahy vždy po pásech, širokých 1 m, a PVC postupně pokládejte.
ArchivPodobné

Čím přilepit PVC

Podlahoviny z měkčeného PVC se lepí kaučukovými kontaktními lepidly (BISON Kit a BISON Tix) a akrylátovými disperzními lepidly. Pěnový PVC je nejlépe lepit reaktivními epoxidovými lepidly (BISON Epoxy série).

Čím řezat tvrdý plast

Rozhodně nejlepší je použít pro řezání plastu mechanizace. Pak už jen záleží na stroji, který máte doma. Na první pohled by bylo možné využít i multifunkčí oscilační stroj. U řezů, kde potřebujete hodně přesný řez, je však problematické ho udržet v ruce.

Jak se svařuje PVC

PVC podlaha se svařuje po dvojím řezu, tzn. že pvc podlahu nejprve přeložíte, přesně proříznete a následně svařujete. Tuba má integrovaný kovový hrot, který umožnuje penetraci svarovacího prostředku (tekutiny) hluboko do spoje, čím se spoj optimálně svaří.

Jak svařovat PVC

Svařování PVC podlahy pomocí horkovzdušné pistole

Svařování horkým svárem je nejpevnější variantou, jak PVC podlahu spojit. Pro horkovzdušné svařování podlaháři používají horkovzdušnou pistoli s tryskou a nástavcem, se zavedenou svařovací šňůrou nebo PVC drátem. Ty jsou ze stejného materiálu jako podlahovina.

Jak položit PVC bez lepení

Volná pokládka bez lepení je možná v místnostech s plochou maximálně do 30 m², a to jen u vybraných typů PVC a vinylů a pouze pro domácí použití. K fixaci doporučujeme oboustranné lepicí pásky, například oboustrannou textilní pásku s textilním nosičem.

Čím lepit PVC na zeď

Disperzním univerzálním lepidlem je možné položit nejen PVC na podlahu, ale také na stěnu. Je možné použít ho také na slepení textilních podlahovin s PVC nebo PUR pěnovým rubem. Tímto lepidlem je možné slepit PVC s PVC, izolační podložky na podlahy.

Jak slepit PVC

Podlahoviny z měkčeného PVC se lepí kaučukovými kontaktními lepidly (BISON Kit a BISON Tix) a akrylátovými disperzními lepidly. Pěnový PVC je nejlépe lepit reaktivními epoxidovými lepidly (BISON Epoxy série).

Jak řezat PVC trubky

Nasaďte řezák řezacím kolečkem přesně na rysku a šroubovací rukojetí řezák utáhněte tak, aby pevně držel. Do jedné ruky vezměte trubku, do druhé nasazený řezák a pomalu řezákem začněte obkružovat trubku. Klidně si dejte na čas – je lepší trubku obtočit i několikrát, než ji kvůli zbytečnému spěchu zdeformovat.

Jak brousit plast

Hrubé poškození povrchu odstranit nejprve ručně nebo mechanicky smirkovým papírem pod vodou, zrnitosti P1000, 1500, 2000. Dále rozleštit přelešťovací pastou Brill Plex za pomocí bavlněného kotouče Damašek. Poté vyleštit do vysokého lesku pastou MENZERNA G 52 za pomocí bavlněného kotouče Počesané molino.

Jakou teplotu na svařování plastů

Kontaktní – Ohřev při teplotách od 180°C do 270 °C (oblast běžných teplot). Vysokoteplotní – Svařování při teplotách do max. 400°C. Radiační – Ohřev až do 600°C.

Jak řezat linoleum

Jednotlivé pásy řežeme speciálním nožem a ukládáme je v jednom směru s mírně překrytými okraji. Okraje seřízneme až po položení celé plochy a to tak, aby na sebe pásy plynule navazovaly, čili aby k sobě zcela přiléhaly.

Jak spojit PVC trubky

Nahřátí – Nasaďte z jedné strany na nahřátý nástavec tvarovku a z druhé strany zasuňte trubku až ke značce. Postupujte rovnoměrně, bez kroucení a otáčení. Držte materiál na svářečce 5-7 sekund (podle tloušťky trubky), pak stáhněte obě části z nástavce a spojte je během 4-6 sekund do sebe.

Co se dává pod PVC

K čemu je pod PVC krytinou podložka Ať už se jedná o pěnovou či textilní – filcovou podložku, jejím hlavním účelem je něco jiného než vyrovnávat nerovnosti na podlaze. Podložka slouží jako tepelná a zároveň akustická izolace. Při chůzi po PVC vás díky ní tolik nezebou nohy.

Co rozpouští PVC

Křehne při nízkých teplotách, kolem 140–150 °C měkne, kolem 160–170 °C se taví. Je odolný vůči neoxidujícím kyselinám a zásadám, olejům, organickým rozpouštědlům a alkoholům, dobře se rozpouští v xylenu či tetrahydronaftalenu. Není doporučeno používat na benzín, chloroform, trichlorethylen, toluen.

Jaké lepidlo na PVC

Pro lepení PMMA (plexiskla), také v kombinaci s několika termoplastickými materiály (PC, PETG, PVC, ABS), sklem a kovy doporučujeme použít lepidlo Loxeal UV 30-13.

Čím se řezat

Základním nástrojem pro řezání kovů je ruční pilka na železo. Během několika okamžiků s ní zkrátíte ocelovou kulatinu nebo jekl, který se chystáte použít pro výstavbu polic v garáži či do jiných kutilských projektů.

Jak brousit plnič

Brousit by se měl rozhodně vlastní povrch před nástřikem základní barvy či plniče. Brousíme samozřejmě pomocí brusných papírů (šmirglů) a to buď ručně, nebo pomocí elektrických nástrojů (vibrační, delta, excentrická, pásová či přímá bruska – viz FAQ – Nástroje pro casemodding). Záleží pochopitelně i na tvaru povrchu.

Jak doma svařit plast

Zvlášť jemné plasty se dají „svařit“ i bez použití speciální svářečky. Stačí obyčejná elektrikářská pájecí pistole – jejím hrotem plast roztavíte a „houpavými“ pohyby prasklé díly spojíte. Pevnost i kvalita sváru je však velmi nízká. Tyčinky pro svařování plastů mají nejen různou barvu podle materiálu, ale i průměr.

Jakou podložku pod PVC

Pokud se rozhodnete při montáži pokládat PVC podlahu bez celoplošného lepení, doporučujeme vám použít pod ní podložku Sorbas z lisovaného rouna. Jedná se o 100% polypropylen oboustranně latexovaný, barva světle šedá melírovaná s tmavě šedou.

Jak Svarovat PVC trubky

Plastové trubky napojujeme pomocí takzvaných tvarovek neboli hrdlových nátrubků. Tvarovky jsou rovné nebo různě zahnuté nástavce, jejichž vnitřní průměr odpovídá vnějšímu průměry trubky. Za studena tedy do sebe nejdou zasadit, po zahřátí trubky i tvarovky je do sebe už zasunout lze.

Jak položit PVC s filcem

Pokládka PVC s filcem se nijak neliší od pokládky lina bez filcu. Můžete ho položit volně bez lepení, nebo ho celoplošně přilepit. Filc je savý povrch a proto počítejte s větší spotřebou lepidla. Výhoda u pokládky PVC s filcem je ta, že vám odpustí drobné nerovnosti na podkladu (do 2mm).