Z jaké země pochází jméno Lucie?

Z jaké země pochází jméno Lucie?

Odkud pochází jméno Lucie

Jméno Lucie i jeho varianty Lucia nebo Luciana mají původ v latinském slově "lux" s významem "světlo". Jméno Lucie se tak překládá jako "světlá" nebo "zářící". Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky.

Jak říkat Lucii

Domácí podoby: Lucka, Lucinka, Lucina, Luca, Lucy, Lucinda.
ArchivPodobné

Kdy má narozeniny Lucie

Lucie je ženské křestní jméno, které má svátek (jmeniny) 13. prosince. Lucie patří k nejoblíbenějším křestním jménům u nás. Jméno Lucie i jeho varianty Lucia nebo Luciana mají původ v latinském slově „lux“ s významem „světlo“.
Archiv

Kdo má svátek Lucie

Svátek svaté Lucie je křesťanský svátek jež je slaven 13. prosince na památku svaté Lucie.

Jak zemřela sv Lucie

K veřejnému znásilnění však nedošlo – všechny pokusy o dopravení Lucie do nevěstince selhaly. Dokonce i voli, kteří měli táhnout vůz, odmítli poslušnost. Zlomit její vůli nedokázala ani žhavá pryskyřice, kterou jí lili na kůži, a tak ji nakonec kat probodl mečem hrdlo. Zemřela 13.

Jak vypadaly Lucie

Lucie chodily po domácnostech do bílých šatů oblečené postavy, kterým se říkalo Lucky nebo Lůcy. V každém kraji vypadaly Lucky trochu jinak. Někde byly zahalené do bílých šatů se škraboškou a klapajícím zobákem, jinde měly pomoučený obličej nebo byly oblečené v černém. Vždy však mlčely a vše předváděly pantomimou.

Kdy má svátek Lucie 2023

Dnes má svátek – Lucie – 13.12.2023 | Svátky Centrum.cz.

Kdo to byla svatá Lucie

Svatá Lucie (284(), Syrakusy – 304) je jedna z katolických a pravoslavných svatých. Uctívají ji (jako jediného svatého) i luteránští Švédi a Norové. Je patronkou slepých a pomocnicí při očních nemocech.

Proč chodí Lucie

Svatá Lucie, tajemná bílá postava, která může vylekat, ale současně dokáže ochránit před zlými silami, je tradičním symbolem očisty a čistoty. Je patronkou pořádku a hospodyněk, ale nejenom hospodyněk. Právě Lucie má 13. prosince navštěvovat obydlí a kontrolovat, zda září čistotou.

Co znamená Svatá Lucie

Svatá Lucie (Panna Lucie Syrakuská) žila ve třetím a na začátku čtvrtého století našeho letopočtu v Itálii a na Sicílii, její krátký život byl ukončen mučednickou smrtí mečem a provazem poté, co byla odsouzena pro křesťanskou víru. Je uctívána jako svatá prakticky všemi křesťanskými církvemi a je patronkou mj.

Kdo je sv Lucie

V úterý 13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé.

V kterých zemích se slaví jmeniny

Svátek jmenin se slaví především v Evropě a v Latinské Americe, přičemž v silně katolických zemí, jakou je například Polsko, mají mnohdy jmeniny větší význam než třeba narozeniny. Liší se i způsob oslav jmenin.

Co se stalo 13 12

Události1621 – Český král Ferdinand II.1924 – V Brně byl z iniciativy spisovatele Rudolfa Těsnohlídka vztyčen první vánoční strom republiky.1973 – V Tachově došlo k výbuchu ubytovny, při kterém zahynulo 47 lidí.1980 – Ukončen provoz tramvají na Václavském náměstí v Praze.

Jaká je Pranostika na Lucii

Pranostiky pojící se se svátkem svaté Lucie

Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len. Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc. Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Lucie po Tři krále černou zimou nazýváme.

Kdo určuje jména v kalendáři

Po roce 1989 neexistují pro vydávání kalendářů žádné předpisy a různí vydavatelé mohou při dosazování jmen postupovat podle svých vlastních záměrů. Většina vydavatelů používá civilní občanský kalendář z počátku 90.

Kdo má 1 června svátek

Státní svátky a dny pracovního klidu – červen 2021

Datum Jméno
01.06. Laura
01.06. Laurinka
02.06. Jarmil
03.06. Tamara

Co je 3.10 za den

1960 – Niger získal nezávislost na Francii. 1985 – Z Kennedyho vesmírného střediska odstartoval v rámci mise STS-51-J ke svému prvnímu letu raketoplán Atlantis. 1990 – Sjednocení Německa: Německá demokratická republika přestala existovat a stala se součástí Spolkové republiky Německo a tím i Evropského společenství.

Co je za den 76

1905 – Norsko prohlásilo unii se Švédskem za rozpuštěnou, čímž vyhlásilo nezávislost. 1942 – Druhá světová válka: drtivým vítězstvím spojenců skončila bitva u Midway. 1968 – V Dánsku otevřeli první Legoland – Legoland Billund. 1981 – Izraelské letectvo zničilo Irácký jaderný reaktor Osirak – operace Opera.

Jaké jméno je nejméně používané

Vítězstvím v pomyslném žebříčku minimálně používaných jmen se pyšní již zmiňovaný Augustýn. Jak vyplývá ze statistiky Ministerstva vnitra, nositelů tohoto jména u nás žije jen 8. Následují Bonifácové (19), Apoleny (27), Havlové (28) a Saskie (39).

Jaké jméno se hodí k příjmení

Je lepší, když se poslední písmeno ve jméně liší od prvního písmene příjmení, jinak je kombinace až moc krkolomná. Vyhněte se proto jménům, jako je například Patrik Kraus nebo Tomáš Šváb. Náš tip: Zaměřte se nejen na poslední písmeno, ale také na první: ohlídáte si tím iniciály, které dítko jménem získá.

Kdo má dneska

Nejbližší dnyDnes má svátek: Prokop.Zítra: Státní svátek – Cyril a Metoděj.Pozítří: Státní svátek – Mistr Jan Hus.více dnů »

Kdo má dnes svátek v Česku

Svátek – včera, dnes, zítra

Předevčírem 4. 7. má svátek Prokop
Včera 5. 7. je Státní svátek – Cyril a Metoděj má svátek Cyril a Metoděj
Dnes 6. 7. je Státní svátek – Mistr Jan Hus
Zítra 7. 7. má svátek Bohuslava
Pozítří 8. 7. má svátek Nora

Co se stalo 143

313 – Japonský císař Jin Huaidi je popraven Liu Congem, vládcem státu Xiongnu (Han Zhao). 1381 – Italské město Chioggia ukončila spojenectví se Zadarem a Trogirem proti Benátkám. 1420 – Legát papeže Martina V. vyhlásil ve Vratislavi první křížovou výpravu proti husitům.

Co se stalo 294

Svět1429 – Stoletá válka, obléhání Orléansu: Posily se zásobami pod vedením sv.1540 – Císař Karel V.1623 – Jedenáct nizozemských lodí vyplulo dobýt Peru.1899 – Camille Jenatzy jako první člověk v automobilu překonal rychlost 100 km/h.1917 – Gideon Sundback dostal americký patent na vynález zipu.1945.

Co se stalo 194

1999 – Bundestag se vratil do Berlína. 2005 – Konkláve kardinálů římskokatolické církve zvolila ve Vatikánu nového papeže. Stal se jím německý kardinál Joseph Ratzinger a přijal jméno Benedikt XVI. 2021 – Na Marsu proběhl první let autonomního vrtulníku Ingenuity americké agentury NASA.