Proč se krájí jablka?

Proč se krájí jablka?

Co znamená rozkrojené jablko

Rozkrajování jablka

Jablko se rozkrajuje napříč po štědrovečerní večeři. Pokud je uvnitř hvězdička s pěti cípy a zdravými jadérky, znamená to v příštím roce zdraví a štěstí.
Archiv

Jak rozkrojit jablko aby tam byla hvezda

Krájení jablka – věštba

Poté, po štědrovečerní večeři vezměte z ošatky jablíčko a napříč ho rozkrojte. Objevíte-li v jablku jádřinec ve tvaru hvězdičky, pak se můžete těšit na zdraví a štěstí. Pokud najdete jádřinec ve tvaru křížku, ohlašuje to příchod nemoci smrti. Je-li jablko červavé, čeká vás podle tradice nemoc.
Archiv

Co chceme aby se nám ukázalo při rozkrojení jablka

Jablka se krájela kolmo na osu, a věštilo se tak zdraví a síla do příštího roku. Když se z jadřinců objevila hvězdička, bylo vše v pořádku. Pokud jadérka dala dohromady obraz křížku, mohla rodina očekávat nepříjemnosti (těžká nemoc, nebo dokonce úmrtí).
Archiv

Co se jí na Štědrý den k obědu

Štědrý den byl dříve v českých zemích dnem postním. Přes den se vůbec nejedlo nebo se podával jen oběd postního charakteru (dle zvyků kraje či rodiny hubník, kuba, muzika – ovocný kompot nebo nějaká řídká polévka). Hlavním pokrmem podávaným během dne byla zejména vánočka nebo štola.

Proč se lije olovo

Historie. Metoda lití olova byla vynalezena ve starověkém Řecku a dnes je nedílnou součástí nejen vánočních a novoročních tradic mnoha evropských zemí, ale také běžnou metodou vypuzování zlých vlivů například v Turecku.

Proč se dává šupina pod talíř

Při štědrovečerní večeři dávají šupiny pod talíř, aby tak přinášeli po celý rok dostatek peněz. Dříve to bývalo ještě spojeno s hojností úrody a sklizně. Kapří šupinku si pak dejte na celý rok, do dalších vánoc, do peněženky tam, kam dáváte mince.

Co dělat aby jablka Nezhnědla

Stačí asi půl lžičky soli na hrnek vody. Jablka v něm nechte namočené asi 5-10 minut a pak je ledovou vodou důkladně omyjte. Sůl zakonzervuje jejich povrch, na chuti ji ale nepoznáte. Použít můžete také perlivou limonádu, nejlepší je citronová, pomerančová nebo třeba zázvorová.

Co se nesmí dělat na Štědrý den

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Kdy se má líbat pod jmelím

Líbání pod jmelím

Líbat se může pouze na Štědrý den. Muž pak v ten den může políbit každou ženu, která bude procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém políbení pár uzme ze jmelí jednu bobulku pro štěstí.

Kdy se Tavi olovo

Olovo
Tepelná vodivost 35,3 W⋅m−1⋅K−1
Termodynamické vlastnosti
Teplota tání 327,5 °C (600,65 K)
Teplota varu 1 749 °C (2 022,15 K)

Jak se taví olovo

Olovo se taví v kovové nádobě nad ohněm (svíčkou) a když začne bublat pomalu a opatrně se nalije do lavoru se studenou vodou. Tavná teplota olova je 327,5 °C a tak je opatrnost na místě. Po nalití do studené vody olovo tuhne do všelijakých tajemných tvarů. Výsledný tvar interpretuje to co vás v příštím roce bude čekat.

Proč se jí na Štědrý den kapr

století, kdy se stal oblíbeným postním pokrmem měšťanské společnosti v čase Vánoc. "Právě tehdy totiž došlo k obnově řady rybníků a ryby se staly dostupným i levnějším artiklem. Od této doby se kapr stal tradičním vánočním pokrmem," dodal dvaatřicetiletý Maňas.

Jak usušit šupiny

Polštář se šupinami vložte do pračky s běžným pracím prostředkem a vyperte, stačí na 40°C. Šupiny se promění v krásné bílé penízky. Ty usušíte rozložené na hadříku, a pokud je chcete mít rovné tak je musíte zatížit. Vyprané a vyrovnané šupiny si manikůrními nůžkami upravíme do tvaru hlavy, těla, a křídla.

Jak sušit jablka aby Nezhnědla

Vybereme spíše kyselá a oloupeme je, aby po usušení nezhnědla a měla lepší chuť. Zbavíme je jádřinců a nakrájíme je na půlcentimetrové plátky přímo na plata sušičky. Tam je lehce rozhrneme, mohou být i ve více vrstvách – chráníme je tak před případným připálením. Sušičku zapneme na stupeň 3 a sušíme 4 hodiny.

Jak zabranit Hnednuti ovoce

Tím nejznámějším způsobem je asi pokapání řezných ploch citronovou šťávou. Pokud ale máte pokrájeného ovoce větší množství, nebo jen nechcete, aby ovoce bylo kyselé a mělo výraznou citronovou chuť, stačí ho ponořit na chvilku do misky plné ledové vody se lžící čerstvě vymačkané citronové šťávy.

Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Kdy se nesmí prát prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Proč se dává jmelí na lustr

Do Čech se dostal zvyk zavěšovat do domu jmelí z Anglie. Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost, proto také dodržovali líbací zvyk: Muž směl políbit každou ženu, kterou uviděl procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém polibku utrhli políbení společně jednu bobulku, až na tu poslední.

Co znamená když spadne jmelí

Dodnes přetrvává pověra, že když jmelí spadne na zem, je to špatné znamení. Na listnatých stromech (dubu, jabloni, hlohu, vrbě a dalších) naroste jmelí větší než na jehličnatých (borovici a jedli), považují se také za dva odlišné poddruhy.

Který kov má nejnižší teplotu tání

Nejvyšší teplotu tání za normálního tlaku má wolfram 3 370 °C naopak jednu z nejnižších má např. rtuť –39 °C.

Kdo vymyslel olovo

Thomas Midgley
Příčina úmrtí strangulace
Alma mater Betts Academy (od 1905) Cornellova univerzita (do 1911)
Povolání chemik, vynálezce a inženýr
Zaměstnavatelé General Motors Ethyl Corporation United States Bureau of Mines NCR Corporation Delco Electronics

Kdy se má lít olovo

Pokud se na něco těšíme, obvykle čas utíká jaksi pomaleji a jestliže máme dost sledování pohádek, které jsme už stejně viděli tolikrát, že je pomalu známe zpaměti, přichází ideální chvíle na tradiční lití olova.

Proč se lije olovo na Vánoce

K jedněm z nich patří i zvyk lití olova, který je spojen s věštbou věcí budoucích. Tento zvyk pochází ze zemí s původně keltským osídlením. Traduje se totiž, že keltští druidové převzali tajemství věštění od veleknězů z bájné Atlantidy. Lití olova je vztahováno ke keltské magii vody.

Kde se vzal kapr

Tato ryba, typická pro české vody, pochází původně z Asie. Kapři měli své místo už na stole starověkých Římanů, kteří se zabývali velmi sofistikovaným rybníkářstvím. Významný podíl na chovu kaprů a jeho rozšíření v Evropě měli později křesťanští mniši.

Odkud je kapr

Kapr je v ČR původním druhem pouze v dolních tocích řek na Moravě. Dnes má kosmopolitní rozšíření. Původní sazan pochází ze střední Asie, už v prvním tisíciletí před naším letopočtem zdomácněl v Číně. Nový výzkum ale ukazuje, že se choval již před 8 tisíci lety.