Kdo byl prvni na K2?

Kdo byl prvni na K2?

Kdo vylezl na K2

Výstup Pavla Béma na nejtěžší horu světa K2 se řadí k významným úspěchům v historii českého horolezectví. Na nejobávanější osmitisícovku před ním vylezli pouze dva Češi, dvakrát se to podařilo v 80. letech Josefu Rakoncajovi a v roce 2007 Liboru Uhrovi s expedicí Leopolda Sulovského.
Archiv

Jak dlouho trvá cesta na Mount Everest

Cesta na vrchol: zkoumání času potřebného k dosažení Mount Everestu. Průměrně celý výstup zabere okolo 60 dnů. Z tábora se na vrchol dostanete za 7 dní. Poté se z vrcholu do tábora dostanete za asi 5 dní.

Kdo vylezl všechny osmitisícovky

Prvním horolezcem, který vylezl na všech 14 osmitisícovek, byl Reinhold Messner. Své výstupy dokončil 16. října 1986 a to bez kyslíkového přístroje. O rok později, v roce 1987, to jako další dokázal polský horolezec Jerzy Kukuczka, když většina jeho výstupů byla novými cestami.

Kdo zdolal všechny osmitisícovky

Velký výkon předvedl nepálský horolezec Nirmal Purja. Zdolal všech čtrnáct osmitisícových vrcholů světa během půl roku. Před ním držel rekordní interval v tomto horolezeckém grandslamu Kim Čchang-ha z Koreje. Tomu to ale zabralo sedm let, deset měsíců a šest dnů.

Jaká je teplota na Mount Everest

Počasí a podnebí v Everest

Maximální teplota v Everest je v průběhu roku průměrně 25°F (od 13°F v lednu do 38°F v červenci). Za celý rok naprší 119.6in srážek, nejméně v prosinci 0.5in a nejvíc v červenci 30.1in. Mezi leden a prosinec toto klima je velmi špatné.

Kdo z Čechů vylezl na Mount Everest

Výstupy českých horolezců

Rok Jméno Cesta
2007 Pavel Bém normální cesta z jihu, s kyslíkem
2010 Karel Mašek normální cesta z jihu
2012 Vít Morava normální cesta z jihu, s kyslíkem
2018 Miroslav Hrad normální cesta z jihu, s kyslíkem

Kdo byl první na Mount Everest

Edmund HillaryTenzing Norgay
Mount Everest/Prvovýstup

Jak se jmenuje Český horolezec který zdolal všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku

Radek Jaroš (* 29. dubna 1964 Nové Město na Moravě) je český horolezec a autor knih. Stal se 15. horolezcem na světě a prvním Čechem, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku.

Kdo zdolal 14 osmitisícovek

Nepálský horolezec Nirmal Purja zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů světa za sedm měsíců, čímž výrazně překonal dosavadní rekordní zápis Poláka Jerzyho Kukuczky. Tomu to trvalo sedm let, 11 měsíců a 14 dnů.

Kdo zemřel na Everestu

Seznam obětí

Jméno Národnost Expedice
Jasuko Namba Japonsko Adventure Consultants
Doug Hansen USA Adventure Consultants
Andrew Harris Nový Zéland Adventure Consultants
Tsewang Samanla Indie Indo-tibetská pohraniční policie

Co znamená Everest

Everest je nejvyšší hora z deseti osmitisícových vrcholů nacházejících se v Centrálním Himálaji a současně nejvyšší vrchol v Asii i na Zemi. Hora je pojmenována po britském geodetovi George Everestovi. Nepálský název Sagarmátha byl převzat ze sanskrtu a znamená „Tvář nebes“.

Jak se jmenuje nejvyšší hora na světě

Nejvyšší hora světa

Měří celých 10 250 metrů, z velké části ale leží pod mořskou hladinou. Mount Everest leží v nepálském regionu Khumbu na hranici s Čínou, konkrétně s Tibetskou autonomní oblastí.

Kdo vystoupil na Mount Everest

Velké finále – 29.

29. května 1953 v 11.30 stanuli na vrcholu vytoužené hory první dva horolezci – Novozélanďan a Nepálec – Edmund Hillary a Tenzing Norgay. Mount Everest – nejvyšší hora světa.

Kdo první vystoupil na Mount Everest

Edmund HillaryTenzing Norgay
Mount Everest/Prvovýstup

Jaká je nejnižší hora na světě

Za nejmenší horu světa tak bývá nejčastěji považován australský vrchol Mount Wycheproof, který nad okolním terénem vystupuje jen o pouhých 43 metrů.

Kdo byl první na Everestu

Sir Edmund Percival Hillary (20. července 1919, Auckland – 11. ledna 2008, Auckland) byl novozélandský horolezec a průzkumník, proslulý tím, že jako první vystoupil na horu Mount Everest.