Jak se starat o rovnátka na noc?

Jak se starat o rovnátka na noc?

Jak čistit rovnátka na noc

Snímací rovnátka se nosí ve dne i v noci, je možné je ale sundat, např. na noc, či před jídlem. Rovnátka se čistí každý den měkkým zubním kartáčkem. Rovnátka se omývají vodou a speciálním roztokem.
Archiv

Jak dlouho se nosí rovnátka na noc

Správné dodržování nošení snímacích rovnátek je rozhodující!

Klasická snímací rovnátka je třeba pro požadovaný efekt nosit po celou noc a i během dne. Celá doba nošení by měla každý den činit minimálně 12 hodin. Co se týče fóliových, neviditelných rovnátek, doporučená doba nošení je 22 hodin denně.

Jak často chodit na dentální hygienu s rovnátky

„S rovnátky hned po nasazení, aby se pacient naučil zuby pořádně vyčistit, a pak opakovat každé tři až čtyři měsíce, záleží na zručnosti pacienta,“ radí Tereza Pěnkavová z Dental Office H33 (Zuby v železech: kolik mohou stát rovnátka a který typ je nejlepší).

Jak často si čistit zuby s rovnátky

Strava s fixními rovnátky

Zásadně nic neukusujeme pomocí předních zubů. Po každém jídle je vhodné zuby si vyčistit.

Jaký kartáček na rovnátka

Dobrý den, pro rovnátka lze použít jakýkoliv elektrický kartáček. Obvykle je potřeba jen počítat s tím, že se hlavice budou rychleji opotřebovávat. Pokud byste si vybrala kartáček Oral-B, tak lze koupit sadu hlavic určenou přímo pro čištění zubní s rovnátky.

Jak dlouho se nosí snímací rovnátka

Ortodontická ordinace

Po sejmutí fixního aparátu jsou na zuby ze strany patra a jazyka lepeny retenční dráty – tzv. fixní retainery a na noc pacient nosí snímací rovnátka nebo průhledné folie. Retenční fáze trvá okolo 3 let, kontroly jsou každé 3 měsíce, později jednou za půl roku.

Jak dlouho trvá sundání rovnátek

Sejmutí rovnátka

Součástí návštěvy při sejmutí je focení zubů a obličeje, závěrečné rentgeny a otisky (jako při vstupním vyšetření). Sejmutí trvá asi 1,5 h.

Jak poznat že potřebuji rovnátka

Jak poznám, že potřebuji rovnátkapřední zuby výrazně trčí vpřed před dolní zuby (předkus)horní přední zuby překrývají ve skusu více než polovinu dolních zubů (hluboký skus)horní přední zuby jsou ve skusu za dolními zuby („podkus“)horní a dolní přední zuby se ve skusu nedotýkají (otevřený skus)stěsnané zuby.

Co nejíst a nepít po dentální hygieně

Po provedení zubní hygieny doporučujeme nekonzumovat silně pigmentovaná jídla či nápoje, jako je kurkuma, káva, čaj, či červená řepa. Vyhnout byste se měli také kouření a konzumaci oříšků, které by mohly podráždit dásně. Doporučujeme první hodinu po dentální hygieně nejíst vůbec, a následně volit kašovité pokrmy.

Jak dlouho trvá nasadit rovnátka

Nasazení pevného rovnátka trvá zhruba 60 minut a je naprosto bezbolestné. Postupně začnou součásti rovnátka vyvíjet na zuby jemný tlak. Pacient cítí pnutí v zubech, zuby mohou být mírně citlivé na skus. Tyto počáteční obtíže trvají obvykle 2 dny a mívají různou intenzitu.

Jak vyčistit rovnátka

Po každém nošení je ze všech stran vyčistěte vodou a mýdlem. K čištění se nedoporučuje používat zubní pastu. Jednou týdně můžete aparát naložit do rozpuštěné tablety na čistění zubních náhrad. Pokud není aparát v ústech, uchovávejte ho v pevné krabičce na rovnátka s větracími otvory.

Co na rovnátka

Sliznice si zvyknou a rovnátka brzy přestanete vnímat jako něco cizího. Velmi Vám v prvních dnech po nasazení rovnátek doporučujeme používat vosky určené k ochraně jazyka, rtů a tváří. Pokud pociťujete, že se Vám zuby po nasazení rovnátek nepatrně hýbou, nebojte, je to normální.

Jak si správně čistit zuby

Vždycky si čistěte zuby směrem „z červeného na bílé“, tedy od dásně směrem k zubu. To je obzvláště důležité u dásní, které jsou poškozené nebo dokonce zanícené (viz článek Zánět dásní). Při čištění používejte jemný tlak a krouživé pohyby. Vodorovnými pohyby si čistěte pouze kousací plošky.

Co po sundání rovnátek

Po dokončení léčby se fixní rovnátka sundají, zuby se očistí a vyleští. Vždy zároveň zhotovujeme i fixní retainer (podlepení drátem) na dolní přední zuby a často i na horní zuby a otiskujeme na retenční (stabilizační) rovnátka.

Jak vypadaji zuby po Rovnatkach

To, jak budou vaše zuby vypadat, zcela závisí na tom, jak dobře jste se o ně během nošení rovnátek starali. Mohou vypadat perfektně, pokud jste o ně dobře pečovali, nebo mohou být zbarvené žlutým zubním kamenem a skvrnami nazývanými „bílé jizvy“, pokud jste ústní hygienu zanedbávali.

Co se nesmí jíst s rovnátky

Měli byste se vyhnout velmi tvrdým potravinám, jako jsou například ořechy, tvrdé kůrky chleba, topinky, kosti, rovněž ovoce s peckou může způsobit odlomení zámečku od zubu. Nedoporučuje se ani tvrdá zelenina a ovoce (mrkev, jablko atd.)

Jak moc bolí rovnátka

Po nasazení Vašich prvních rovnátek si můžete všimnout, že zuby a sliznice úst jsou více citlivé, až bolestivé. Tento stav je zpočátku naprosto normální u pacientů, kterým byla rovnátka právě nasazena. Slibujeme Vám, že tato zvýšená citlivost či bolest do několika dní odezní.

Jak dlouho Nejist po ustni hygieně

Efekt dentální hygieny je viditelný okamžitě. Zuby jsou čisté, na pohled světlejší a na pohmat hladší. Žádná speciální omezení po dentální hygieně nutná nejsou, pouze se doporučuje cca 2-3 hodiny dodržovat tzv. bílou dietu, tedy vyhnout se potravinám, které výrazně barví zuby, jako například kávě nebo červenému vínu.

Jak často by se mělo chodit na dentální hygienu

Dospělý člověk by měl navštěvovat zubaře a dentální hygienistku 2x do roka. První zub by měl znamenat také první návštěvu zubaře. Děti by měly dentální hygienu začít navštěvovat, jakmile mají kompletní sadu 20 zubů dočasného chrupu (tj. zhruba od dvou let), pravidelně 2x ročně.

Jak dlouho bolí zuby po nasazení rovnátek

Po nasazení rovnátek můžou pacienti cítit tlak a bolest při dokousnutí. Do týdne tato bolestivost odezní. Průvodním jevem po nasazení fixního aparátu jsou také podrážděná místa kontaktu tváře a jazyka s vystouplými komponenty fixního aparátu.

Jak často se mění gumičky na rovnátkách

Rovnání zubů probíhá speciálními drátky – oblouky, které jsou vkládány do kroužků a k zámkům jsou připevněny elastickými ligaturami-gumičkami. Gumičky se mění každou návštěvu, je tedy možné barvy střídat nebo zvolit nenápadné stříbrné gumičky.

Co se stane když si nebudu čistit zuby

Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.

Kdy si čistit zuby před nebo po snídani

Pokud chcete vyjít do dne se svěžím dechem, můžete si po snídani zuby propláchnout ústní vodou nebo použít žvýkačku bez cukru. Čistím zuby až po snídani! Potom byste si měli mezi snídaní a čištěním zubů nechat časový rozestup alespoň 30, lépe 60 minut.

Jakou barvu gumiček na rovnátka

Vybírejte barvy, které se k Vám hodí

Volte proto barvu, která Vašemu vzhledu bude lichotit, a nebude naopak tvořit tvrdý barevný kontrast. U světlejšího tónu pleti a vlasů vyniknou barvy jako modrá, karamelová, bronzová, švestková, královská modř, nebo např. lososová.

Jak dlouho bolí rovnátka

Nasazení fixního ortodontického aparátu nebolí. Po nasazení rovnátek můžou pacienti cítit tlak a bolest při dokousnutí. Do týdne tato bolestivost odezní. Průvodním jevem po nasazení fixního aparátu jsou také podrážděná místa kontaktu tváře a jazyka s vystouplými komponenty fixního aparátu.