Jak upéct bábovku?

Jak upéct bábovku?

Jak upéct bábovku v horkovzdušné troubě

Zapomeňte na horkovzduch

„Vypněte jej, horkovzdušná trouba vysušuje, z bábovky se vám snadno stane „dusivka“. Dejte klasické pečení shora i zespoda. A teplotu držte maximálně na 165 °C – bábovka je přece jen vysoká, a při vyšší teplotě rychle vyběhne a navrchu popraská…“ konstatuje Edita Paulusová na závěr.
Archiv

Jak dlouho se peče bábovka v elektrické troubě

Bábovku pečeme cca 40 minut. Až na povrchu zezlátne, zkusíme zapíchnout špejli. Pokud se těsto nelepí, je hotová. Bábovku přendáme na mřížku a necháme vychladnout.
Archiv

Jak upéct bábovku aby nepraskla

Důležité je bábovku dát až do předem vyhřáté trouby, jinak by se totiž mohla srazit. Pečte ji pozvolna, aby nepraskla nebo se nespálila na povrchu. Pozor ale dejte i na příliš pomalé pečení, které bábovku vysušuje. Troubu během pečení ani zbytečně často neotvírejte.
Archiv

Jak nastavit troubu na bábovku

Většinu bábovek vkládáme do dobře vyhřáté střední části trouby, pečeme zpočátku na 180 °C, po 10-15 minutách snížíme teplotu na 150-160 °C a dopékáme. Bábovky jsou vysoké, proto trvá asi 45 minut i déle, než se dokonale propečou.
Archiv

Kdy používat horkovzdušnou troubu

V horkovzdušné troubě můžeme péct více plechů najednou, což oceníme zvláště při pečení většího množství cukroví, koláčů a jiného pečiva. Výhodná je i na pečení masa, protože je v ní upečené rychleji a má krásně křupavou kůrku.

Jak udělat bábovku aby nebyla suchá

Pokud děláte piškotovou bábovku, do těsta přidejte našlehaný bílek až jako poslední. Pokud se vám zdá, že je těsto moc suché, můžete do něj přidat rozinky namočené v rumu.

Co delat aby se bábovka nesrazila

Aby se bábovka nesrazila, tak s formou příliš nehýbejte. Zajímavý je trik "3×10" podle našich babiček: Jakmile je bábovka téměř úplně hotová, vypněte troubu a nechte v ní moučník ještě 10 minut dojít. Pak trochu otevřete dvířka a nechte pootevřená asi 10 minut. Až poté bábovku vyndejte.

Jak poznat že je upečená bábovka

Pokud špejle vyjde ven suchá, nebo na ní jsou drobné upečené drobečky, je bábovka hotová. Bez prodlení ji vyndejte z trouby a nechte na chladicí mřížce chvíli vychladit předtím, než ji vyklopíte. Pokud jsou na špejli stále zbytky syrového těsta, pečte bábovku dalších pět minut a test opakujte, dokud není špejle suchá.

Proč není bábovka nadýchaná

Pak jste pravděpodobně brzo otevřeli dvířka trouby. Do těsta se tak dostane studený vzduch a bábovka se "zdrcne". Možné také je, že jste měli troubu málo zahřátou nebo jste bábovku pekli moc krátce. Pokud vám těsto z formy přeteklo, zřejmě jste použili až moc kypřicího prášku.

Jaká mouka se používá na bábovku

Hrubost mouky

Polohrubá – těsto dobře podrží, často lze zaměnit s hladkou; např. na: nekynutá těsta (bábovky, perníky, bublaniny), lité koláče, třená a šlehaná těsta, drobenka na sladké pečení.

Jaký je rozdíl mezi horkovzdušnou troubou

Jedná se vlastně o elektrickou troubu se zabudovanou cirkulací vzduchu. Ale pozor! Je velký rozdíl mezi troubou skutečně horkovzdušnou a obyčejnou troubou elektrickou opatřenou ventilátorem, který rozhání horký vzduch uvnitř trouby – ventilátor horkovzdušné trouby má vždy vlastní zdroj tepla!

Jak nastavit troubu na horkovzduch

TIP: V horkovzdušné troubě nastavte teplotu vždy o 25 °C nižší než v klasické troubě. Připomeňme si teď, jakou teplotu nastavit na nejznámější sladké recepty, nezapomeňte troubu vždy rozpálit předem!

Čím nahradit olej do bábovky

Hrnek oleje: I u oleje je hned několik možností, jak ho nahradit. 1 hrnek jablečného pyré (neslazené), 3/4 hrnky jogurtu s vyšším obsahem tuku nebo řeckého jogurtu. Olej můžete takto nahradit ve většině receptů na pečení jako jsou koláče, chleba nebo sušenky.

Kdy otocit bábovku

Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.

Jaký cukr se dává do bábovky

Cukr moučka

Používá se na zdobení sladkého pečiva (koláče, moučníky, buchty, bábovky).

Na co je dobrá horkovzdušná trouba

Ventilátor trouby rovnoměrně rozvádí horký vzduch, aby byla teplota uvnitř všude stejná. Tato funkce usnadňuje proces pečení a umožní vám péct dva plechy najednou, aniž by se pokrmy na kterémkoliv plechu připálily, nebo zůstaly naopak nedopečené.

Jak vypadá na troubě horkovzduch

ventilátor co ti honí vzduch v troubě. Pak máš čárku nahoře, čárku dole, to je horní a spodní ohřev a ty zoubky nahoře znamenají GRIL.

Čím nahradit máslo v bábovce

V mnoha receptech, třeba na bábovku, najdete rovnou místo másla různé rostlinné oleje. Obvykle se používá slunečnicový, neboť po něm těsto nemá žádnou pachuť. Do některých koláčů nebo třeba muffinů se nebojte zašlehat ani olivový olej, dodá jim lehce středomořský nádech a trochu travnatou a mírně nahořklou chuť.

Jak nahradit mléko do bábovky

Nejslabší náhražkou mléka je voda, ale když je nejhůř, tak i obyčejnou vodou lze nahradit při pečení mléko. Rozpusťte trochu másla s vodou, abyste kompenzovali tuk obsažený v mléce, a přidejte tuto směs do rozpracovaného těsta.

Jak rychle zchladit bábovku

Jak dostat bábovku z formy Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.

Jak se peče v horkovzdušné troubě

Horkovzdušné pečení je ideální pro přípravu pečiva typu sušenky či cukroví, ale používá se i na pečení masa, zeleniny a na sušení potravin na jedné nebo více úrovních současně.

Jaký je rozdíl mezi pečením v horkovzdušné péči a pečením v konvektomatu

Systém s ventilátorem peče rovnoměrně díky proudění vzduchu, který šíří teplo rovnoměrně po celé troubě. Statická trouba produkuje teplo zboku nebo shora/zespodu. Je důležité vědět, že bez ohledu na to, co pečeme, používáme u horkovzdušné trouby teploty pečení přibližně o 20°C nižší.

Co dát místo oleje do bábovky

Hrnek oleje: I u oleje je hned několik možností, jak ho nahradit. 1 hrnek jablečného pyré (neslazené), 3/4 hrnky jogurtu s vyšším obsahem tuku nebo řeckého jogurtu. Olej můžete takto nahradit ve většině receptů na pečení jako jsou koláče, chleba nebo sušenky. Zlatý sirup: Je to kukuřičný sirup.

Co dát do těsta místo másla

Ve většině receptů můžete nahradit máslo jogurtem v poměru 1 : 1. Je-li másla potřeba víc než 200 g, přidejte ještě asi 1/4 hrnku mouky navíc nebo uberte množství tekutiny o asi 1/4 hrnku, aby pečivo nebylo rozmočené. Upečte si třeba ořechovou bábovku s mrkví a pastinákem.

Jak nahradit vejce v bábovce

Způsobů, jak je nahradit, je celá řada. Použít můžete třeba škrob, ať už ten kukuřičný nebo bramborový, kdy 1 lžíce škrobu rozmíchaná v 1 dl studené vody nahradí 2 vejce. Pokud připravujete sladké lité těsto například na palačinky, dá se zase vejce nahradit 1 lžičkou vanilkového pudinkového prášku a 1 lžičkou oleje.