Jaká prkna na střechu?
Jaké prkna na střechu
Dřevěné prkenné bednění se na střechách provádí s prken o minimální tloušťce 25 mm, prkna se dodávají nejčastěji délkách 3-5m. Montáž probíhá přibitím k dřevěným krokvím, vazníkům nebo k podkladním kontralatím (skladba vždy dle předepsané projektové dokumentace).
Archiv
Co je bednění střechy
Bednění je plocha vytvořená z prken, překližek, dřevotřískových desek apod. připevněných na nosné konstrukci (např. krovu). Je trvalou součástí stavby a slouží k upevnění a podepření materiálů (plech, lepenka, tepelná izolace aj.), které nejsou samonosné.
Jaké hřebíky na bednění střechy
Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.
Jaké hranoly na střechu
S klidem můžete použít hranoly 10×10 a latě i třeba 5×6, nebo podobné. Samozřejmě že by to měl přesně říct statik ale na 3m délky trámu za předpokladu že budou metr od sebe musí stačit 10×10 nebo 8×12 na výšku. Čím větší sklon bude, tím slabší můžou být trámy.
Jak se dělá podbití střechy
Na podbití střechy se používají různé materiály. Často se můžeme setkat s dřevěnými podhledy, které jsou však nahrazovány jinými materiály, například trapézovými profily. Dřevo jako tradiční materiál používaný pro střešní podhledy (např. v podobě tatrováckých profilů) vyžaduje pravidelnou údržbu.
Čím přibít střešní latě
Každá lať se k podpoře připevňuje 1 hřebíkem. Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí.
Jak Latovat strechu
Při laťování střechy je nutné před vlastním laťováním natáhnout na střechu pojistnou hydroizolaci, teprve pak přichází na řadu montáž střešních latí. První přichází na řadu kontralatě, které se montují ve stejném směru jako jsou krokve krovu.
Jak vybrat střechu na dům
Jaký typ střechy se hodí pro který důmPlochá střecha má vyšší nároky na nosnost.Šikmá střecha je nenáročná na stavbu.Valbové střechy umisťujeme na budovy obdélníkového tvaru.Polovalbové střechy používáme zejména u obytných podkrovíMansardové střechy jsou náročné na cenu i pokládku krytiny.
Co je kvalita C24
Jako běžné konstrukční dřevo se používá třída pevnosti C24. Takovéto označení se používá při strojovém třídění. U nás se však strojové třídění téměř nepoužívá a řezivo je tříděno vizuálně. Dřevo je pak zařazeno do vizuálních tříd S7 (odpovídá C16), S10 (C24), S13 (C30).
Jaký má být přesah střechy
Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.
Čím natřít podbití střechy
Pro natření podbití střechy doporučujeme tyto osvědčené produkty:Adler Pullex 3in1 Lasur.REMMERS HK Lazura.OSMO Ochranná olejová lazura.Belinka Lasur.Bochemit Estetik profi 15+
Jak dlouho trvá udělat střechu
To závisí na velikosti a složitosti střechy a na materiálu krytiny: pokrývačské práce na malé, jednoduché střeše mohou být dokončeny za dva dny; zatímco velký, komplexní projekt může trvat třeba týden. Když začnete, neměli byste práce přerušovat z žádného důvodu, jedině s výjimkou špatného počasí.
Jak spravne Latovat strechu
Vzdálenost mezi latěmi musí být stejná a řady vodorovné. Horizontální označení zajišťuje rovnoběžnost laťování – používáme při něm šňůru s barvou. Dobře vyznačené šňůrování znamená poloviční práci s montáží latí. Vzdálenost prvních dvou latí u okapu je zpravidla kratší než vzdálenost latí v poli.
Jak srovnat střechu
Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.
Která střecha je nejlevnější
Nejlevněji vyjdou ploché střechy, u nichž bude nejvýznamnějším faktorem, který ovlivní náklady, podhled. Plochá střecha potřebuje k pokrytí méně materiálu, takže je obvykle levnější variantou než šikmá střecha.
Jaké jsou typy střech
Odpověď: Střechy se dělí na ploché a šikmé. Za plochou se označuje ta se sklonem do 10 stupňů, šikmá má sklon 10 až 45 stupňů, strmá pak větší než 45 stupňů. Šikmé se pak dále dělí podle tvaru na klasické sedlové střechy, střechy valbové, polovalbové, mansardové, stanové a pultové.
Jaká dřevina je bez lesku
Dřevo břízy je smetanově bílé, někdy našedlé, nahnědlé i narůžovělé, bez lesku. Je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné, dobře se ohýbá. Typická kresba březového materiálu působí velmi elegantně.
Co je to Prizmované prkno
Prizmovaná prkna mají po celé délce stejnou tloušťku i šířku. Využijete je proto všude tam, kde potřebujete, aby plocha vytvořená z prken působila hezky souměrně. Hodí se na stavbu střechy, stropu nebo podlahy, ale i na pomocné stavební konstrukce, jako jsou např. různá bednění.
Jak Podbít střechu
Podbití přesahů střechy vás čeká při stavbě jakéhokoliv domu se šikmou střechou. Podbití pak budete napojovat na střešní krokve nebo vazníkovou část střechy. Tento krok následuje až po kompletním dokončení střechy i s položením střešní krytiny a po zateplení obvodových zdí domu. Nahazovat fasádu domu budete až pak.
Jak zvětšit přesah střechy
Větší štítový přesah u vazníkové střechy je volen, pokud laťování není dostatečně únosné a přesah již přesáhne určitou délku. V tomto případě je třeba vytvořit podpůrnou konstrukci. U klasického krovu je možné konstrukci přesahu vytvořit prodloužením pozednice a vaznic, na které se umístí krajní krokev.
Kdy udělat podbití střechy
Podbití přesahů děláme až poté, je-li celá střecha již dokončena, včetně položené střešní krytiny a dokončeného zateplení obvodových zdí. Po zhotovení podbití se následně může nahodit fasáda domu.
Co je podbití střechy
Podbití přesahů střechy vás čeká při stavbě jakéhokoliv domu se šikmou střechou. Podbití pak budete napojovat na střešní krokve nebo vazníkovou část střechy. Tento krok následuje až po kompletním dokončení střechy i s položením střešní krytiny a po zateplení obvodových zdí domu. Nahazovat fasádu domu budete až pak.
Jak dlouho vydrží střecha
Životnost střechy je ovlivněna nejen materiálem, ze kterého je vyrobena, ale také sklonem střechy a dalšími faktory. U plochých střech se obvykle uvádí životnost krytiny 30–40 let, u šikmých střech je životnost zhruba následující: Plechová střecha: 25–40 let. Hliněné střešní tašky: 40–60 let.
Jak dlouho trva Latovani střechy
Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.
Jak se chodí po střeše
Chůze po střeše
Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!