Proč jet do Rumunska?

Proč jet do Rumunska?

Na co si dát pozor v Rumunsku

Bezpečnost v Rumunsku

Rumunsko je vcelku bezpečná země, jen je potřeba si dávat pozor především ve větších městech na kapsáře. Specifickým rumunským problémem jsou toulaví psi, kterých je ve městech hodně.

Co se dá delat v Rumunsku

8 míst co vidět v RumunskuKluž Průvodce regionem.Bukurešť Průvodce městem.„Drákulův“ hrad Corvín. Gotický hrad v srdci Transylvánie je chybně spojován s hrabětem Vladem „Drákulou“.Moldoveanu.Cetăţile Ponorului.Lesní železnice Viseu de Sus.Konstanca.Delta Dunaje.
Archiv

Jak nejlépe do Rumunska

Přestože v současné době neexistuje přímé spojení mezi Českem a Rumunskem, můžete z Prahy, Pardubic či Brna do hlavního města Bukurešti pohodlně cestovat s přestupem v Budapešti. Z Prahy vyrazíte dopoledne a do Bukurešti dojedete v poledne druhého dne. Zpět se lze dostat obdobně s odpoledním příjezdem do Prahy.

Jak dlouho trvá cesta do Rumunska

Nejrychleji se do Rumunska dostanete přes Slovensko a Maďarsko. Cesta k Černému moři do letoviska Mamaia je z Prahy dlouhá cca 1 500 km a trvá zhruba 20 hodin.

Co si přivézt z Rumunska

Suvenýry a nákupy v RumunskuKeramika. Lidová keramika se tradičně vyrábí hned v několika regionech v zemi a každý region má také keramiku pro něj typickou.Rumunská vína. Jeden z největších darů přírody, které Rumunsko má, jsou jeho vinice.Pálenka. S výrobou vína jde přirozeně ruku v ruce i výroba brandy.Sýry.Peníze.

Jaké je moře v Rumunsku

Rumunsko (rumunsky România) je stát na Balkánském poloostrově v jihovýchodní části Evropy. Sousedí s Ukrajinou a Moldavskem na severovýchodě, s Maďarskem na severozápadě, se Srbskem na západě a s Bulharskem na jihu. Východní břehy země omývají vody Černého moře.

Kdy cestovat do Rumunska

Počasí v Rumunsku je obdobné jako v ČR, vládne kontinentální klima. Prosinec až březen je ideální pro zimní sporty, jaro a podzim je nejlepší doba pro návštěvu, květen až září pro rekreaci u Černého moře.

Proč se nejezdí k moři do Rumunska

Rumunsko nabízí množství dlouhých a širokých písečných pláží omývaných Černým mořem. Právě ty jsou zdejším největším lákadlem a v jistém smyslu překonávají ty Chorvatské, které bývají většinou spíše menší, členitější a častěji kamenité.

Odkud se nesmí vyvážet mušle

Filipíny: Podle filipínských zákonů je úplně zakázáno vyvážet například mušle zév, přestože evropská legislativa dovoluje jejich dovoz do počtu tří kusů na osobu. Povolení nad rámec CITES Filipínci vyžadují také pro všechny korály. Chorvatsko: Zakázán je vývoz mušlí a všeho „mořského bohatství“.

Co jíst v Rumunsku

JídloKukuřičná kaše mămăligă sypaná brynzou je národním pokrmem.Ciorbă de burtă neboli rumunská verze dršťkové polévky navíc s česnekem.Masem a rýží plněné zelné listy sarmale.Grilované mleté hovězí válečky mititei s hořčicíŠátečky pateuri plněné masovou směsí

Jak se mluví v Rumunsku

Rumunština je oficiální jazyk Rumunska a Moldavské republiky, kde se lze z politických důvodů setkat i s označením moldavština (např. v ústavě, naopak na školním vysvědčení je uvedena rumunština). I podle jednoho z jazykových zákonů je rumunština a moldavština stejný jazyk.

Jaké moře je v Rumunsku

Rumunsko (rumunsky România) je stát na Balkánském poloostrově v jihovýchodní části Evropy. Sousedí s Ukrajinou a Moldavskem na severovýchodě, s Maďarskem na severozápadě, se Srbskem na západě a s Bulharskem na jihu. Východní břehy země omývají vody Černého moře.

Kam v Rumunsku k moři

Oblíbená letoviska na pobřeží Černého mořeMamaia. Mamaia je jedno z nejznámějších turistických letovisek v Rumunsku.Constanta.Eforie.Mangalia.Delta Dunaje (Danube Delta)Bukurešť (Bucharest)

Kde se koupat v Rumunsku

V září v Rumunsku jsou podmínky pro koupání všude v podstatě stejné. Co se týče měst Costinesti, Eforie Sud a Mangalia, koupání je zde v září příjemné. Teplota vody v moři je průměrně 22.8°C (min.: 20.4°C / max.: 24.8°C) a umožňuje bezproblémový pobyt ve vodě.

Co je mozno si přivézt ze Zanzibaru

Některé z nejlepších suvenýrů, které si můžete na ostrově zakoupit, seženete na místním bazaru ve Stone Town neboli Kamenném městě.Ručně vyráběné kosmetické výrobky.Tkaniny kikoi.Výrobky z ukili (palmového listí)Obrazy tingatinga.Kanga (tradiční dámské šaty)Tašky a pouzdra kitenge.Masajské ruční práce.Koření

Co se nesmí vyvážet ze Španělska

Španělsko podepsalo CITES, což je mezinárodní dohoda o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin, která se celosvětově týká více jak 800 druhů. Patří sem mj. například korály, mušle, kaktusy, orchideje a želvy. Těmto „suvenýrům“ se vyhněte: v případě porušení zákona hrozí trestní stíhání.

Co si vzít s sebou do Rumunska

Rumunsko: Co s sebou Na cestu do Rumunska si rozhodně nezapomeňte přibalit platný cestovní pas nebo občanský průkaz a také hotovost, jako měna slouží rumunský nový lei, který bývá označovaný jako RON. Peníze (Eura) je možné ve větších městech bez problémů vyměnit v bankách a bankomatech.

Jakou měnou se platí v Rumunsku

1 rumunský lei, někdy také leu (ROL) = 100 bani, Používání cestovních šeků a platebních karet není rozšířené, ale ve větších městech platební karty bez problémů uplatníte (pochopitelně v lepších hotelech, restauracích a obchodech).

Jak se zdraví v Rumunsku

Jak se to řekne rumunsky Na zdraví! Noroc!

Jak se řekne rumunsky Ahoj

[noapte buna] – Dobrou noc! Salut! [salut] – Ahoj!

Co se pije na Zanzibaru

Mezi nápoji jsou velmi oblíbené fresh džusy, které jsou z 100% ovocné šťávy, například z manga, banánu, pomeranče. Ochutnejte také vynikající čaj či místní kávu. Oblíbené místní pivo se jmenuje Safari. Za zkoušku stojí také zázvorové pivo Tangawizi, čerstvé kokosové mléko či palmové víno.

Co privest detem na Zanzibar

TIP PRO VÁS: Pokud budete chtít dětem na Zanzibaru dovést nějaký dárek, rozhodně nevozte bonbóny, ale spíše omalovánky, kreslené knížky, naučné hračky, pastelky apod. Pokud máte oblečení, které už nevyužijete, můžete ho místním také darovat.

Co si přivézt ze Španělska

Typickými suvenýry jsou stříbrné šperky, věci z kůže (kabelky, boty, pásky, peněženky, kufříky, bundy, rukavice…), keramika (která je z každého regionu Španělska jiná), výšivky a tradiční krajky, kastaněty a hudební nástroje. V krásném dárkovém balení se prodávají sladkosti na bázi marcipánu a tureckého medu.

Co si přivézt z Polska

Dovoz z Polska pokrývá všechny druhy potravin, počínaje masem a výrobky z něj přes vejce, sýry, tvaroh, zeleninu, čokoládu a různé nápoje. Z Polska například loni pocházela čtvrtina rostlinných tuků a olejů spotřebovávaných v Česku.

Jaké očkování do Zanzibaru

V současné době nejsou žádná povinná očkování, výjimku tvoří očkování proti žluté zimnici u turistů přijíždějících z oblastí s jejím výskytem (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Většina letů z Evropy má přestup jindě, tudíž toto očkování není potřeba.