Co je to lov na feeder?

Co je to lov na feeder?

Jak se loví na feeder

Při lovu na feeder se používají speciální feederové pruty s tenkými ohebnými špičkami, které slouží k signalizaci záběru. Feeder znamená anglicky krmítko. Takže dalším typickým znakem lovu na feeder jsou krmítka. Díky feederovému krmítku nástraha na háčku leží vždy poblíž hromádky voňavého krmení.
Archiv

Jak navázat na feeder

Průběžný method feeder je velice jednoduchý na navázání. Pod krmítko navážeme adaptér na návazec. Osobně se mi osvědčily rychlovýměnné korálky, ale může to být klidně obratlík či jiný adaptér. U průběžného způsobu navázání je potřeba, aby obratlík nedržel pevně v otvoru krmítka.

Jak poznat záběr na feeder

Záběry na feeder jsou signalizované chvěním jemné ohebné špičky. Aby byl záběr snadno rozpoznatelný, musí vycházet vlasec z prutu přibližně pod pravým úhlem. Toho dosáhnete správným postavením prutu. Špička prutu by měla být v základní poloze mírně ohnutá (vychílení cca o 2 cm stačí).

Jak dlouhy prut na feeder

Dalšími dobré příležitosti pro kratší feedery jsou lov na malých revírech (říčkách) a lov v těsné blízkosti břehu. Pro všechny tyto případy využijete feederové pruty v délce 3,3 m nebo 3,0 m. Naopak delší feedery v délkách 3,9 m, 4,2 m se hodí pro lov ve velkých vzdálenostech od břehu na velkých přehradách.

Jak casto Prehazovat feeder

Běžně na feeder přehazujeme jednou za 5-15 minut. Pokud nepřijde záběr dříve. Při lovu na boilie nebo pelety to může být i delší doba, třeba 45 minut. Nejprve si představíme výhody a nevýhody dvou odlišných přístupů – častého přehazování (do 5 minut) a méně častého přehazování (nad 15 minut).

Jaký prut na feeder

Pro method feeder jsou vhodné pruty s parabolickou nebo poloparabolickou akcí. To znamená, že při zdolávání se ohýbají tyto pruty v celé horní polovině, nebo při velkém zatížení dokonce po celé své délce. Pruty s parabolickou akcí lépe utlumí výpady ryby a snižují riziko vyříznutí háčku u ryby.

Jak se váže prut

Otevřete překlapěč navijáku a vlasec protáhněte veškerými očky prutu. 3. Namontujte zarážku, navlékněte korálek, nasuňte klouzavý (tzv. "angličák", hloubku regulujete posunutím zarážky nad splávkem) nebo pevný splávek (hloubku nástrahy regulujete posunováním splávku).

Co je to Feederový prut

Feederový prut je unikátní v tom, že se pokouší splnit někdy až protichůdné požadavky. Má být schopný odhazovat těžká krmítka (pokud možno daleko a přesně), citlivě detekovat záběry, pohotově zasekávat a s jistotou zdolávat ryby i na tenkých návazcích.

Jaký Návazec na feeder

Optimální výchozí délka návazce pro method feeder je 10 cm. Jen málokdy volím kratší nebo delší návazce při tomto způsobu rybolovu. U klasického feederu může být rozpětí pro délky návazců od 10 cm do více než jednoho metru. Je potřeba délku dále přizpůsobit podle dalších kritérií.

Jaký vlasec na feeder

Na stojaté vody bez vázek stačí nižší průměry. Pokud se vypravíte primárně na bílou rybu stačí vám průměr vlasce do 0,18 mm. Na kapry, líny, amury je lepší vlasec v rozmezí 0,20-0,25 mm. Do extrémních podmínek může dávat smysl i použití kmenového vlasce okolo 0,28 mm a více.

Jak se chytá na těžko

Na položenou: když si chcete užít pohodu

Lov na položenou neboli na těžko patří mezi nejoblíbenější metody rybaření v českých vodách. A to hned z několika důvodů. Prvním z nich je klid a pohoda během lovu. Po nahození prut odložíte do stojanu, vypnete vlasec a dáte na něj zvukový signalizátor záběru nebo číhátko.

Jak uvázat vlasec na vlasec

Pro vytvoření jednoduchého uzlu do očka můžeme použít vlasec, i pletenku. Prvně protáhneme smyčku očkem háčku a nebo obratlíku, poté omotáme volný konec kolem všech ostatních vlasců, provlečeme volný konec smyčkou a postupně dotáhneme oba konce. Vhodné je vlasce předem navlhčit proti krabatění.

Jak vybrat naviják na feeder

Nejpoužívanější velikostí navijáku pro feederový rybolov je 40 neboli 4000. Navijáky této velikostí hodí se na většinu feederových prutů a typy naších vod. Feederové navijáky o velikosti 50-60 taky se dají použit, ale jsou spíše vhodné pro lov na velké vzdáleností a těžké zátěže.

Jak navázat na těžko

Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním.

Jak namíchat krmení na feeder

Zkuste udělat jednu kuličku rychle a bez prosívání a druhou vlhčit postupně a prosívat. Pak je hoďte do kýble s vodou. Občas zjistíte, že krmení se najednou chová úplně jinak. Na stojaté vodě preferuji směs, která se z krmítka během pár minut doslova rozsype ven.

Jak daleko má být háček od krmítka

Většinou se dává asi 7 až 40cm, někdy i víc. Záleží na okolnostech jako je například použitá nástraha, proud a podobně. Například na plovoucí nástrahu bych nedal 40cm, leda se zatěžujícím bročkem např. 5cm od háčku a k rousnici nebo nástraze na vlasu bych zase nedal 7cm návazec.

Jak silnou Pletenku na feeder

Snažíme se používat co nejnižší průměry pletenky, které by časté nahazování s krmítky plnými krmení nevydržely. Pak je nutné použít šokovku, kterou dělám z obyčejného vlasce vyššího průměru. Obvykle používám průměr od 0,22 mm do 0,28mm.

Na co se nejlépe chytají ryby

Mámě tři možnosti, buď chleba nakrájíme a jednotlivé kostky napichujeme na háček, nebo z něj uválíme kuličky. Poslední možností je chytat na větší kus chleba plovoucí na hladině, tzv. „na mlaskačku“. Tip 1: Kuličky chleba lze namočit a pak vyválet v různých posilovačích, nebo mletém či drceném koření.

Na co se nesmí chytat ryby

Zákaz používání škrkavek, sražené krve, mlékárenských kalů a podobných „chuťovek“ v současném Rybářském řádu sice nenajdeme, ale stejně bych neradil nikomu, aby se o něco podobného pokoušel. Také o krtonožku už ani nezavadíme a zákaz zmizel, rozhodně ale pozor na chráněné druhy živočichů!

Jak spojit vlasec a fluorocarbon

Udělejte více ovinů (cca6-7) kmenovým vlascem a méně (cca 4) Fluorocarbonem. Toto spojení drží nejlépe. Před dotažením uzel dokonale nasliňte nebo použijte lůj na rty, aby se uzel perfektně srovnal. Přebytečné konce pak po důkladném dotažení odstřihněte.

Jak velký naviják na feeder

Nejpoužívanější velikostí navijáku pro feederový rybolov je 40 neboli 4000. Navijáky této velikostí hodí se na většinu feederových prutů a typy naších vod. Feederové navijáky o velikosti 50-60 taky se dají použit, ale jsou spíše vhodné pro lov na velké vzdáleností a těžké zátěže.

Jak vybrat vlasec na feeder

Jak už bylo řečeno, na feeder se používají slabé průměry vlasců. Běžně se pohybujeme v průměrech od 0,14 do 0,25 mm. Průměr a nosnost vlasce přizpůsobujeme cílové rybě a revíru. Čím nižší průměr vlasce zvolíme, tím je celá sestava jemnější a pro ryby méně nápadná.

Jak často Prehazovat feeder

Běžně na feeder přehazujeme jednou za 5-15 minut. Pokud nepřijde záběr dříve. Při lovu na boilie nebo pelety to může být i delší doba, třeba 45 minut. Nejprve si představíme výhody a nevýhody dvou odlišných přístupů – častého přehazování (do 5 minut) a méně častého přehazování (nad 15 minut).

Jak dát boilies na háček

Postup vázání jednoduchého návazce na boiliesNejprve si ustřihneme kus potahované šňůrky.Nyní na šňůrku navlékneme nástrahu, kterou zajistíme s pomocí zarážky.Teď klasickým bezuzlovým vázáním navážeme kaprový háček.Na druhé straně návazce uvážeme smyčku, přes kterou ještě přetáhneme převlek proti zamotávání návazce.

Jak silný vlasec na feeder

Na řeky a revíry plné vázek se používají silnější průměry vlasců. Na stojaté vody bez vázek stačí nižší průměry. Pokud se vypravíte primárně na bílou rybu stačí vám průměr vlasce do 0,18 mm. Na kapry, líny, amury je lepší vlasec v rozmezí 0,20-0,25 mm.