Jak a kdy se do oblasti Banátu v Rumunsku dostala česká komunita?
Jak se dostali čeští občané do oblasti Banátu v Rumunsku
Čechy tam před 190 lety nalákal jistý habsburský podnikatel, který si od císaře pronajal místní lesy a prodával dřevo. Do neosídlené krajiny na východě mocnářství se však nejdřív nikdo nehrnul. Teprve příslib dobrého výdělku a vlastní půdy nakonec přitáhl asi 80 českých rodin.
Archiv
Jak se Češi dostali do Banátu
Zde bylo roku 1862 usazeno asi 40 českých rodin z Moravy (Olomouc, Ostrava, Brno) na statku barona Kinského. Zbytek dosídlil Velký Perek, kde se potýkali s nedostatkem pracovních sil. Tak se dostali Češi do oblasti rumunského Banátu.
Archiv
Kdy přišli Češi do Banátu
Vyhlédly si místa v rovinách a úrodných oblastech. V nedozírných rovinách dolnouherských přišli Češi do obce Velký Pereg (Peregul Mare) v roce 1863 (asi 50 rodin). Do té doby zde bydleli Rusíni ze sarišské župy a Němci z Dolních Rakous. První domky přistěhovalců byly jen chatrče slepené z hlíny a pokryté slámou.
Co se pěstuje v Rumunsku
V zemědělství pracuje 26 % obyvatel Rumunska, nicméně tvoří jen asi 4, 3 % HDP země. Mezi významné zemědělské lokality patří Bărăganská step, kde se pěstuje zejména kukuřice a tabák. Ve Velkouherské nížině se pěstuje pšenice. Severozápadní část země produkuje mimo jiné cukrovou řepu, slunečnice a brambory.
Jak se žije v Rumunsku
Podle údajů Eurostatu se nejhůře žije v Rumunsku. Bez vany nebo sprchy tam žije přes 41 % lidí. Takové bydlení by si většina z nás nedokázala představit. Ani na vesnicích nebo v hodně starých domech už mnoho takových bytů nenajdeme.
Kde se nachází Banat
Banát je historické území rozprostírající se na území dnešního Srbska, Rumunska a Maďarska. Území leží východně od dolního toku Tisy, severně od Dunaje a jižně od dolního toku Mureše. Na území rumunského Banátu se dodnes dochovalo 6 českých vesnic, založený v první polovině 19.
Co si přivézt z Rumunska
Suvenýry a nákupy v RumunskuKeramika. Lidová keramika se tradičně vyrábí hned v několika regionech v zemi a každý region má také keramiku pro něj typickou.Rumunská vína. Jeden z největších darů přírody, které Rumunsko má, jsou jeho vinice.Pálenka. S výrobou vína jde přirozeně ruku v ruce i výroba brandy.Sýry.Peníze.
Co je vedle Rumunska
Dnešní Rumunsko sousedí na severu s Ukrajinou, na západě s Maďarskem, na jihozápadě se Srbskem, na jihu s Bulharskem, na východě s Moldavskou Republikou a opět Ukrajinou. Část východní hranice země tvoří černomořské pobřeží. Hlavním městem je Bukurešť.
Co si koupit v Rumunsku
Suvenýry a nákupy v RumunskuKeramika. Lidová keramika se tradičně vyrábí hned v několika regionech v zemi a každý region má také keramiku pro něj typickou.Rumunská vína. Jeden z největších darů přírody, které Rumunsko má, jsou jeho vinice.Pálenka. S výrobou vína jde přirozeně ruku v ruce i výroba brandy.Sýry.Peníze.
Kdo jsou Rumuni
Rumuni (rumunsky români) jsou národ, tedy etnická skupina, kterou spojuje společná rumunská kultura a románský jazyk rumunština. Žijí převážně v Rumunsku (asi 19 milionů), ale také v Bulharsku a v dalších státech Balkánského poloostrova. Většina Rumunů vyznává pravoslavnou odnož křesťanství.
Na co si dát pozor v Rumunsku
Bezpečnost v Rumunsku
Rumunsko je vcelku bezpečná země, jen je potřeba si dávat pozor především ve větších městech na kapsáře. Specifickým rumunským problémem jsou toulaví psi, kterých je ve městech hodně.
Co jíst v Rumunsku
JídloKukuřičná kaše mămăligă sypaná brynzou je národním pokrmem.Ciorbă de burtă neboli rumunská verze dršťkové polévky navíc s česnekem.Masem a rýží plněné zelné listy sarmale.Grilované mleté hovězí válečky mititei s hořčicíŠátečky pateuri plněné masovou směsí
Proč jet do Rumunska
Proč jet do Rumunska Protože v Rumunsku najdete stále ještě opuštěné hory, jedny z nejrozsáhlejších lesních porostů v Evropě, krásná města plná památek a neobyčejně pohostinné lidi. V Rumunsku můžete jak lézt po horách, tak se koupat v moři nebo navštívit lázně.
Co si vzít s sebou do Rumunska
Rumunsko: Co s sebou Na cestu do Rumunska si rozhodně nezapomeňte přibalit platný cestovní pas nebo občanský průkaz a také hotovost, jako měna slouží rumunský nový lei, který bývá označovaný jako RON. Peníze (Eura) je možné ve větších městech bez problémů vyměnit v bankách a bankomatech.
Co se dá delat v Rumunsku
8 míst co vidět v RumunskuKluž Průvodce regionem.Bukurešť Průvodce městem.„Drákulův“ hrad Corvín. Gotický hrad v srdci Transylvánie je chybně spojován s hrabětem Vladem „Drákulou“.Moldoveanu.Cetăţile Ponorului.Lesní železnice Viseu de Sus.Konstanca.Delta Dunaje.
Jak dlouho trvá cesta do Rumunska
Nejrychleji se do Rumunska dostanete přes Slovensko a Maďarsko. Cesta k Černému moři do letoviska Mamaia je z Prahy dlouhá cca 1 500 km a trvá zhruba 20 hodin.
Proč se nejezdí k moři do Rumunska
Rumunsko nabízí množství dlouhých a širokých písečných pláží omývaných Černým mořem. Právě ty jsou zdejším největším lákadlem a v jistém smyslu překonávají ty Chorvatské, které bývají většinou spíše menší, členitější a častěji kamenité.