Co se nesmí ve Španělsku?
Co se nesmí vozit do Španělska
Při zpáteční cestě je možné dovézt do ČR bezcelně předměty v celkové hodnotě do 6.000 Kč na dospělou osobu (dítě do 15 let 3.000 Kč). Je zakázáno vyvážet i dovážet zboží, které podléhá zvláštním předpisům (cizokrajné rostliny, zvířata, zbraně, starožitnosti).
Archiv
Co mají rádi Španělé
Španělé mají rádi „klípky“ a novinky ze společnosti.
Jsou hrdí na vlastní tradice, rádi zdůrazňují, že nad Španělskem kdysi Slunce nikdy nezapadalo (snad s výjimkou Basků a Katalánců) a vůbec všechno domácí je pro ně symbolem té nejlepší kvality.
Co vyzkouset ve Španělsku
Tapas se totiž přezdívá jednohubkám, které nabízí většina španělských restaurací a barů. Jde o různé druhy šunky, klobásek, slaniny a jiných uzenin, zralých sýrů, ančoviček či oliv. Vrestauraci či baru je těmto pochutinám většinou vyhrazen koutek, ze kterého si hosté vybírají.
Co snídají Španělé
Na stole většinou přistává zvlášť opečený chléb, olivový olej a v misce rozmixované rajče. K této kombinaci se pak může přidat jamón, serrano či ibérico a tato kombinace se pak v některých částech Španělska nazývá catalana. Jamón může nahradit vyzrálý ovčí sýr nebo vařená šunka.
Co se nesmí vyvážet ze Švédska
„nebezpečné předměty“ (slzný plyn, pepřový sprej, výbušniny, vystřelovací nože, vrhací hvězdice, obušky, kolty, hole s hroty, radioaktivní, explodující a hořlavé látky, atd.).
Co se vyplatí koupit ve Španělsku
K tradičním produktům patří kožené výrobky, např. bundy, vesty, kabelky, peněženky a boty, jejichž nákup se cenově rozhodně vyplatí. Rovněž kosmetika a parfémy pořídíte za výhodné ceny. Z dražších, ale typických dárků, si potom můžete koupit zlaté a stříbrné šperky nebo třeba křišťál.
Jací jsou Španělé
Ve světě Španělé platí za temperamentní, společenský a velice komunikativní národ, který je ve svých projevech hlučný a rád a často se baví. Důvodem k oslavě může být v podstatě cokoli a španělská fiesta je mezinárodní fenomén, který do Španělska každoročně láká řadu nejen mladých lidí.
Co jíst ve Španělsku
Španělská kuchyněOlivový olej tvoří základ většiny jídel.Vepřová kořeněná klobáska známá jako chorizo.Kvalitní sušená šunka jamón serrano z vepřové kýty se někdy může sušit až 2 roky.Paella s mořskými plody je oblíbená v celé zemi.Studená bramborová omeleta tortilla espaňola je národním jídlem.
Co si dát k jidlu v Barcelone
Mezi nejtypičtější pokrmy a potraviny patří valencijská rýžová pánev Paella, studená zeleninová polévka Gaspacho, španělská Tortilla, pikantní brambory Patatas bravas, španělská klobása Chorizo nebo šunka Jamón a sladké podlouhlé koblihy Churros.
Co pijí Španělé
Španělé se alkoholu rozhodně nebojí a víno je součástí téměř každého jídla. Stolní vína jsou kvalitní a díky teplému podnebí také silná, za nejlepší se považují vína z La Rioja. Oblíbený je i ovocný punč s vínem zvaný Sangría. Dále se můžete setkat s šumivým vínem Cava, dezertním Sherry či různými koňaky.
Co se nesmí vozit do Švýcarska
V zásadě platí, že při vstupu do Švýcarska jsou od cla a daní osvobozeny věci osobní spotřeby cestujících (oděvy, toaletní potřeby, kosmetika, léky pro osobní spotřebu/doporučuje se mít potvrzení od ošetřujícího lékaře o předepsaných lécích/, fotoaparát, kamera, mobilní telefon, přenosný počítač, z potravin občerstvení …
Co si přivézt ze Švédska
I bez nich totiž hravě najdeme pět skvělých suvenýrů, které oceníte vy nebo obdarovaný určitě mnohem víc.DALARNSKÝ KONÍK: pro všechny generace. Koník.ŠVÉDSKÝ KAVIÁR: polechtá chuťové buňky. Švédský kaviár.SOBÍ MASO: sušené, čerstvé…VÝROBKY Z VLNY: zahřejí v mrazivém počasíLÉKOŘICE: sladká i slaná, jen jí musí být dost.
Co je levné ve Španělsku
Ve Španělsku vynikají Alcampo, Carrefour, Dia, Eroski, Lidl a Mercadona. Kupříkladu margarín, rybí filé nebo víno tam seženeme levněji než v tuzemsku. Počítáme podle aktuálního měnového kurzu: 1 euro = 23,365 Kč.
Jak si objednat ve Španělsku
Chtěli bychom si objednat desert, prosím. Nos gustaría ordenar un postre. Chtěla bych si objednat ___, prosím. Quisiera un/una ___, por favor.
Jak se žije ve Španělsku
V současnosti se dá o obyvatelích Španělska říct, že jsou schopni žít naplno. Rádi si vychutnávají dobré jídlo a víno, ideálně s přáteli. I proto může být jejich povaha při setkáních hlučná, protože se dokáží velmi dobře zabrat do diskuze. Tak jako v každé zemi, má i Španělsko řadu státních svátků.
Kdo žije ve Španělsku
Španělé 73 %, Katalánci 16 %, Galicijci 6 %, Baskové 5 %. Na rozdíl od jiných zemí, které měly velkou koloniální říši, se zde trvale usadil jen minimální počet obyvatel bývalých kolonií. Ve Španělsku také žije asi 700 tisíc Romů (gitanos), nejvíce v Andalusii.
Kdy se obědvá ve Španělsku
Oběd (comida/almuerzo)
Španělé obědvají po 14. hodině, nejčastěji okolo 15. hodiny, kdy to rovnou spojí se sledováním odpoledních zpráv. Oběd se podává ve třech chodech.
Jaké je národní jídlo Španělska
Tortilla espaňola – národní jídlo, omeleta ze syrových brambor, vajec a cibule. Často se servíruje studená. Gazpacho – hustá studená polévka, rozmačkaná směs rajčat, papriky, česneku, cibule, strouhanky, citrónu a oleje.
Jak draho je v Barceloně
draze. V Barceloně se dá za jídlo nechat opravdu doslova velká pálka a je jen na vás, jak moc budete rozmýšlet nad penězi. Za jídlo v restauraci dáte klidně od 20€ výše. Pokud si naopak skočíte na poměrně velký gyros s hranolkami (který jsem měla problém i já sníst), rozhodně se nedostanete nad 10€.
Na co si dát pozor v Barceloně
Mimořádný pozor si tak dejte zejména v prostředcích hromadné dopravy, na stanicích metra či autobusu a zkrátka všude tam, kde vznikají tlačenice. Nejhorší situace bývá v oblastech La Rambla a Raval. Rovněž se vám můžete stát, že k vám přijde cizí člověk a požádá vás o drobné či o rozměnění. Tyto lidi prostě ignorujte.
Čím se dá platit ve Švýcarsku
Ve Švýcarsku se platí švýcarským frankem, který se označuje buď mezinárodně jako CHF, častěji však Sfr. Každý frank se dělí na 100 Rappen (Rp). V obchodech se dá platit eury, ale jen bankovkami. Prodejní nebo jízdenkové automaty také přijímají eura.
Co se vyplatí koupit ve Švýcarsku
Pochutiny ze ŠvýcarskaŠvýcarská čokoláda.Vína.Ovocné pálenky – slivovice, Williamova hruškovice, Zugská višňovice, …Sýry – koupené přímo na venkově (nebo v sýrárně) – např.Švýcarské uzeniny – šunky, suché salámy, telecí párky ze St.
Co se vyplatí koupit ve Švédsku
I bez nich totiž hravě najdeme pět skvělých suvenýrů, které oceníte vy nebo obdarovaný určitě mnohem víc.DALARNSKÝ KONÍK: pro všechny generace. Koník.ŠVÉDSKÝ KAVIÁR: polechtá chuťové buňky. Švédský kaviár.SOBÍ MASO: sušené, čerstvé…VÝROBKY Z VLNY: zahřejí v mrazivém počasíLÉKOŘICE: sladká i slaná, jen jí musí být dost.
Co se nesmí vozit do Švédska
„nebezpečné předměty“ (slzný plyn, pepřový sprej, výbušniny, vystřelovací nože, vrhací hvězdice, obušky, kolty, hole s hroty, radioaktivní, explodující a hořlavé látky, atd.).
Jak je drahé jídlo ve Španělsku
Připlatíme za pečivo, ovoce, zeleninu i maso
Zahraniční láci nebo drahotu vyjádříme procentuálně, vůči průměrným cenám v České republice. Ve Španělsku stojí hotely a restaurace 131,5 %, potraviny 109,7 % a nealkoholické nápoje 105,8 % toho, co platíme za stejné produkty a služby v tuzemsku.