Jak na podvodní splávek?
Jak na sumce s podvodním splávkem
Při lovu sumců na podvodní splávek používáme návazcovou šňůru o nosnosti 100 až 150 kilogramů. Pro výrobu návazce nám postačí 80 až 150 centimetrů této šňůry. Co se týče splávků, tak ty se vyrábí v gramážích od 10 do 200 gramů. Podvodní splávky na sumce upevňujeme buďto s pomocí zarážky, uzlíku nebo kouskem párátka.
Archiv
Co je podvodní splávek
Podvodní splávek slouží jako plovák, který nástražní rybu (případně rousnice, játra nebo sumčí boilies) vynese nad dno a tím ji efektivněji nabídne cílové rybě.
Archiv
Jaký podvodní splávek
Osobně při lovu s podvodním splávkem nejraději používám cejnky, plotice či tlouště v délce do 30 cm. Vhodnou nástrahou může však být i lín, okoun a další obvyklé druhy ryb.
Archiv
Jak nahodit Podvodni splávek
Jednohák dáváme za hřbet ryby, trojhák necháme na volno, nebo zapíchneme do nocní dírky ryby. Vhodné zajistit gumovou zarážkou. Další možná variace na podvodní splávek, tento je 50 g, tichý, tedy bez kuliček, návazec s háčky na ryby velká 20 až 40 cm.
Archiv
Jak velký podvodní splávek
No, především podvodní splávek s gramáží 30 až 40 g, asi 1,5 metru dlouhou pletenou šňůru o nosnosti nejlépe až 100 kg, , tři trojháčky, velikosti 3/0 – 5/0, záleží na velikosti budoucí nástrahy, dále bužírku proti zamotání, ideálně silnou 2 mm a obratlík s karabinkou s nosností 100 kg.
Jak navázat na těžko
Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním.
Jak zaseknout sumce
Vždy na kmenovou šňůru navazuji průběžné olovo nebo průběžný klip, na který olovo připínám, výhodou je, že sumec po nasání nástrahy může dále uhánět vodou a já mám čas na zaseknutí.
Jak na sumce ze břehu
Pokud jste bez člunu tak můžete použít nástrahy, které jdou jednoduše nahodit (sumčí boilies, pelety nebo lov na játra). Pro chytání sumce ze břehu potřebujete prut v délce 2,4 – 2,7 metru. Někdo má rád i delší pruty kolem tří metrů, takový klacek v sumcovém kalibru už dokáže prověřit vaši fyzickou kondici.
Jak navázat Bojku na sumce
Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině. Záběr někdy bývá razantní, jindy naopak nenápadný.
Jak se váže prut
Otevřete překlapěč navijáku a vlasec protáhněte veškerými očky prutu. 3. Namontujte zarážku, navlékněte korálek, nasuňte klouzavý (tzv. "angličák", hloubku regulujete posunutím zarážky nad splávkem) nebo pevný splávek (hloubku nástrahy regulujete posunováním splávku).
Co je to lov na feeder
Feeder je moderní způsob rybolovu. Při lovu na feeder se používají speciální feederové pruty s tenkými ohebnými špičkami, které slouží k signalizaci záběru. Feeder znamená anglicky krmítko. Takže dalším typickým znakem lovu na feeder jsou krmítka.
Kdy se třou sumci
Sumec velký je dnes jedinou naší rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 kg a více. Pohlavně dospívá ve stáří 3–5 let, samice v průměru o rok později než samci. Tření probíhá podle oblasti od května do srpna (teplota vody by měla být 18–22 °C).
Kdy berou sumci
Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září. Braní v červnu a červenci je obvykle ovlivněno třením a téměř každý rok je v průběhu těchto měsíců zhruba čtrnáctidenní období, kdy je záběr sumce spíše náhodou.
Na co se dá chytit sumec
Proto k jejich lovu volíme především rousnice, kuřecí droby, plátky jater, atd. V pozdějším jaru, když teplota vody dosahuje 15-17 stupňů, už sumci nejsou tak vybíravý a spolknou všechno, na co narazí. V této době je nalezneme jak v hloubce, tak i na menších mělčinách.
Jak navazat Trhacku
K umístěné bójce, nejlépe pomocí karabinky, připneme celou sestavu se splávkem a nástražní rybkou, splávek s rybou dáme do vody, vypneme vlasec a můžeme se těšit na záběr. Prut by měl být při metodě na trhačku, postavený kolmo v zemi, pokud možno umístěný v kvalitním stojanu.
Jak se chytá na těžko
Na položenou: když si chcete užít pohodu
Lov na položenou neboli na těžko patří mezi nejoblíbenější metody rybaření v českých vodách. A to hned z několika důvodů. Prvním z nich je klid a pohoda během lovu. Po nahození prut odložíte do stojanu, vypnete vlasec a dáte na něj zvukový signalizátor záběru nebo číhátko.
Co je to feeder prut
Feeder je moderní způsob rybolovu. Při lovu na feeder se používají speciální feederové pruty s tenkými ohebnými špičkami, které slouží k signalizaci záběru. Feeder znamená anglicky krmítko. Takže dalším typickým znakem lovu na feeder jsou krmítka.
Co jedí sumci
Sumec se živí různou potravou, jejíž složení se mění v průběhu jeho věku. Mladší jedinci se živí zooplanktonem. Dospělý jedinec chytá červy, obojživelníky, plazy, měkkýše, korýše, ryby, vodní savce a dokonce i drobné vodní ptáky (např.
Jak na sumce přes den
Sumci mají rádi tmu nebo přítmí. Nízká hladina osvětlení za podmračených dnů zvyšuje šanci na úlovek mnohonásobně. Mraky nepropustí otravné sluneční světlo. Máme tak vyšší šanci, že se sumík ožene za nástrahou, která ho někde v jámě pohladí přes vousy.
Jak nejlépe na sumce
Začátečníkovi stačí prut od 2,5 do 3 m délky a nosnosti alespoň sto gramů. Naviják by měl být silnější, disponující alespoň 150 m silonu o tloušťce minimálně 0,40 mm. Toto je asi ta nejjemnější výbava, se kterou se cíleně můžeme vybrat na lov sumce. Použití tenčího silonu s odvoláním na menší ryby je pouze hazardem.
Kdy nejvíc berou sumci
Vrcholná sezóna lovu sumce připadá na červen až září. S ochlazováním vody jeho aktivita postupně klesá, neboť největší hlad dostává při teplotách vody kolem dvaceti stupňů Celsia.
V jaké hloubce hledat sumce
Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno. V chladnějším období se potrava sumců stahuje do hlubších míst revírů a nástrahy by je měly následovat.
Na co se nejlépe chytají ryby
Mámě tři možnosti, buď chleba nakrájíme a jednotlivé kostky napichujeme na háček, nebo z něj uválíme kuličky. Poslední možností je chytat na větší kus chleba plovoucí na hladině, tzv. „na mlaskačku“. Tip 1: Kuličky chleba lze namočit a pak vyválet v různých posilovačích, nebo mletém či drceném koření.
Jak vykuchat sumce
Směrem k hlavě rozřízneme břišní a prsní část těla sumce. Kuchání sumce – stahování kůže – vyhřeznutí vnitřností. Vnitřnosti vyvrhneme, musíme je však odříznout od hřbetu a přeříznout i všechny části těsně za hlavou. Rovněž musíme strhnout blánu u hřbetu, pak se uvolní krev, která vyteče.
Jak chutná sumec
Sumec je vynikající ryba, chutí tak trochu připomínající kapra. Jedná se o největší sladkovodní rybu žijící v Evropě. Nemá šupiny a charakteristické jsou dlouhé „vousy“. Maso vždy zbavujeme kůže, porcujeme na filety nebo podkovy, obsahuje minimum kostí a poměrně velké množství tuku.