Co je to feeder prut?
Jak funguje feeder
Co je to method feeder
Method feeder je rybolovná technika, při které se používají speciální plochá krmítka. K lovu se používají feederové pruty s ohebnou špičkou, která signalizuje záběry. Methodová krmítka dopadnou na dno vždy plochou stranou se zátěží. Díky tomu je nástraha vždy na vrcholu hromádky lákavého krmení.
Jaký prut na feeder
Na lov na method feeder (obvykle) do 30m jsou vhodné Medium feeder pruty "M" 3,6m. Pokud chytáme do vzdálenosti až kolem 80 a 100m od břehu, tak používáme Heavy feeder pruty v délkách 3,9 a 4,20.
Archiv
Jak navázat prut na feeder
Feederovou udicí protáhneme kmenový vlasec, na něj nasuneme průběžné krmítko, pak přidáme stoper a následně navážeme obratlík, aby se návazec zbytečně nekroutil. Dále navážeme feederovou gumu dlouhou 10 až 15 cm, na ni navážeme další obratlík, ke kterému navážeme návazec s háčkem a můžeme jít chytat.
Archiv
Jak poznat záběr na feeder
Záběry na feeder jsou signalizované chvěním jemné ohebné špičky. Aby byl záběr snadno rozpoznatelný, musí vycházet vlasec z prutu přibližně pod pravým úhlem. Toho dosáhnete správným postavením prutu. Špička prutu by měla být v základní poloze mírně ohnutá (vychílení cca o 2 cm stačí).
Jak se váže prut
Otevřete překlapěč navijáku a vlasec protáhněte veškerými očky prutu. 3. Namontujte zarážku, navlékněte korálek, nasuňte klouzavý (tzv. "angličák", hloubku regulujete posunutím zarážky nad splávkem) nebo pevný splávek (hloubku nástrahy regulujete posunováním splávku).
Jak chytat ryby bez prutů
Říká se tomu (aspoň u nás) chytání "na pytlačku". Kotouč silonu,který koupíš v ryb. potřebách a na konci háček. Ideální je ale větší soustava – háček, nad tím oluvko a vhodně veliký splávek, aby jsi viděl, jak ryba bere.
Jak casto Prehazovat feeder
Běžně na feeder přehazujeme jednou za 5-15 minut. Pokud nepřijde záběr dříve. Při lovu na boilie nebo pelety to může být i delší doba, třeba 45 minut. Nejprve si představíme výhody a nevýhody dvou odlišných přístupů – častého přehazování (do 5 minut) a méně častého přehazování (nad 15 minut).
Jak začít s Feederem
Celé umění lovu na feeder pak spočívá v tom, stáhnout si ryby pomocí správně zvolené strategie krmení (kromě krmítka lze vnadit i rukou, prakem, raketou, pomocí PVA materiálů anebo naopak vůbec) a dokázat odladit svou sestavu tak, aby bylo možné zaseknout co nejvíce ryb, které se předloženou nástrahu pokusily byť jen …
Jak se chytá na těžko
Na položenou: když si chcete užít pohodu
Lov na položenou neboli na těžko patří mezi nejoblíbenější metody rybaření v českých vodách. A to hned z několika důvodů. Prvním z nich je klid a pohoda během lovu. Po nahození prut odložíte do stojanu, vypnete vlasec a dáte na něj zvukový signalizátor záběru nebo číhátko.
Co je to lov na feeder
Feeder je moderní způsob rybolovu. Při lovu na feeder se používají speciální feederové pruty s tenkými ohebnými špičkami, které slouží k signalizaci záběru. Feeder znamená anglicky krmítko. Takže dalším typickým znakem lovu na feeder jsou krmítka.
Na co se nejlépe chytají ryby
Mámě tři možnosti, buď chleba nakrájíme a jednotlivé kostky napichujeme na háček, nebo z něj uválíme kuličky. Poslední možností je chytat na větší kus chleba plovoucí na hladině, tzv. „na mlaskačku“. Tip 1: Kuličky chleba lze namočit a pak vyválet v různých posilovačích, nebo mletém či drceném koření.
Jak drzet prut
Proto si pamatujte, že při zdolávání nikdy nesmíte mít špičku prutu dole. Správný úhel vůči rovině břehu, pod kterým byste měli prut držet, je 60-90°. Jinými slovy prut může být šikmo vzhůru nebo kolmo k zemi. Špička by se neměla dostat až za vaši hlavu, nebo jen zřídka, když rybu „pumpujete“.
Jak navázat na těžko
Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním.
Na co se nesmí chytat ryby
Zákaz používání škrkavek, sražené krve, mlékárenských kalů a podobných „chuťovek“ v současném Rybářském řádu sice nenajdeme, ale stejně bych neradil nikomu, aby se o něco podobného pokoušel. Také o krtonožku už ani nezavadíme a zákaz zmizel, rozhodně ale pozor na chráněné druhy živočichů!
Kdy ryby berou nejvíc
Zatímco v zimě zjednodušeně řečeno platí, že čím vyšší teplota, tím lépe, v létě tropické dny s maximálními teplotami aktivitě ryb nesvědčí. Čím je teplota vyšší, tím nižší je hladina kyslíku rozpuštěného ve vodě. Proto v horkém letním období berou ryby hlavně brzy ráno a pozdě večer, případně i v noci.
Proč vůbec neberou ryby
Důvod, proč ryby neberou se najde vždy. A samozřejmě to nikdy není naše vina. Mohou za to většinou počasí, vodohospodáři, lodičkáři, teplo, zima, vítr, bezvětří, déšť, sucho, čistá voda, kalná voda a milión dalších důvodů.
Jaký prut na daleké hody
Kaprový prut na daleké hody
Je asi základem k úspěchu. Používáme dostatečně dlouhé pruty / 360 cm / s větší gramáží / 3 lb a více /. Do prutu se musíme opřít a pokud máme při tom psychickou zábranu ve formě strachu, že ho zlomíme, tak se to jasně odrazí na délce hodu.
Jak na lov dravců
Dravce můžeme chytat různým způsobem. Jak na plavou, například s kačenkou, tak na položenou, nebo sumce například pomocí bójek. Ovšem nejrozšířenějším způsobem je přívlač. Královská disciplína pak muškaření!
Kdy můžu chytat na dva pruty
Mládež do 15 let včetně může lovit na vodách mimopstruhových na 1 prut. Mládež do 15 let včetně nesmí lovit na nástražní rybky, ani jejich části, rovněž tak nesmí lovit nástražní rybky do čeřínků. Přívlač je povolena pouze s umělou nástrahou.
Jak daleko může být od prutů
Dle řádu je možno se vzdálit od nastražených prutů maximálně do 10 m, přičemž pruty nesmí být upraveny do systému samoseku.
Co dělat když ryby neberou
Pokud nic nebere a neexistuje ani známka, že by na lovném místě byly ryby, je zcela zbytečné, ba přímo škodlivé, dál přihazovat krmení. Pokud se záběry dostaví, tak se jen úměrně dokrmuje. Rozhodně se vyhněte tuhým nebo tvrdým partiklům, naopak krmné směsi by měly být vláčné, měkké a tím i lehké na pozření.
Jak na kapry když to nebere
Nadzvedněte nástrahu
Pokud ryby spíš jen proplouvají kolem vašeho lovného místa, moc se nekrmí a jen sem tam si zobnou, nástraha ve sloupci je může snáze zaujmout. Mezi plovoucí nástrahy patří plovoucí boilie, burizony, extrudy, kukly, rohlíkové boilie, některé pelety a umělé nástrahy.
Jak na kapry při tření
Kapr vyhledává před třením místa pro vhodný výtěr, ale zároveň s dostatkem potravy. Důvod, proč na místech s dostatkem potravy, je velice prostý. Aby kapři hned po vytření mohli nabrat zpět ztracené síly a kila po výtěru. Kapři přestávají v době tření být opatrní, a proto se dají velice snadno přelstít.
Jak správně nahodit prut
Prut držíte špičkou nahoru. Dáte ho mírně za hlavu. (přibližně do polohy 10-11 na hodinách). Samotný nához provedete rychlým plynulým pohybem vpřed a ve správný okamžik uvolníte prstem vlasec (přibližně v poloze 1-2 hodiny na ciferníku).
Jaké olovo na 3lb prut
Kupříkladu, na pruty Leon Hoogendijk Bond Girl 12´3lb je vhodné používat olova max 90gr při opravdu prudkých a silových náhozech. Zato s pruty Leon Hoogendijk Black Power 12´2,75lb máme vyzkoušeno že ve správných rukách zvládnou maximálním švihem poslat olova 130-140gr na úctyhodnou vzdálenost přes 120 metrů.