Co do květináče na zimu?
Čím obalit květináč na zimu
Celý květináč obalte bublinkovou folií nebo izolujte snopy slámy a pečlivě svažte. Horní část rostliny obalte prodyšným materiálem. Vhodné jsou netkané textilie nebo větvičky chvojí.
Co dát do venkovního květináče
Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby
Ke kvetoucím kontejnerovým rostlinám, které si mohou i v zimě zachovat své stanoviště na terase a balkoně, patří zakrslý hvozdík sivý a šater plazivý. Levandule je také oblíbená – za obzvláště mrazuvzdorný druh je považována levandule lékařská (Lavandula Angustifolia).
Archiv
Co zasadit do velkých květináčů
Ve vysokých nádobách také vyniknou plazivé rostliny, které budou přepadávat přes jejich okraje jako vodopády, například převislé muškáty, petúnie, břečťan, barvínek, molice, vrbina či aromatický popenec.
Čím zakrýt rostliny před mrazem
Netkaná textilie
Netkanou textilií můžete zakrýt celé záhony, nebo jen části rostlin, to je jen a jen na vás. Textilii jednoduše natáhnete a napnete přes požadovanou rostlinu či rostliny a po krajích ji upevníte kotvícími kolíky, kameny nebo jiným pevným materiálem, aby v zimě neulétla.
Čím obalit květináč
Absolutním hitem současného designu obalů na květináče je v současné době obal z dřevěných hranolů. A zřejmě díky tomu vám taky pěkně vyvětrají peněženku, zvláště, když jich potřebujete více. Vy si ale můžete z několika dřevěných hranolků odpovídající velikosti vytvořit za pár korun vlastní.
Jak zazimovat balkonové květiny
Balkonovky nesnášejí velké teplotní rozdíly, proto pokud byste k jejich zazimování chtěli využít přetopenou místnost bytu, rostliny do jara nevydrží. Rostliny je dobré z balkónu přenést odpoledne, kdy jsou ještě prohřáté sluncem a umístit je do světlé, vzdušné, suché a chladné místnosti s teplotou 5 až 15 °C.
Jak osadit venkovní květináče
Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.
Co zasadit do květináče na terasu
Rostliny v květináčích Dobrá volbaRuj vlasatáBylinky.Javor dlanitolistýHortenzie.Rododendrony.Zimostráz.Šeřík.Zakrslá borovice.
Jaké květiny do truhlíku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Jak zachránit zmrzlé rostliny
Zmrzlé rostlině musíte odstranit části napadené mrazem
V případě, že rostlina zmrzla, je nutné vyříznout celé listy nebo odříznout stonky, aby rostlina nedostala ještě další nemoci. U starších oken je možné, že nejsou dobře utěsněná a na květiny fouká více studeného vzduchu. I to může mít za následek umrznutí rostliny.
Jak zabalit strom na zimu
Stromky či keře můžete přímo obalit bílou netkanou textilií (pokud jsou většího vzrůstu doporučuji nejprve větve stáhnout k sobě provázkem), případně se dá ušít z těchto materiálů i jednoduchý návlek. Ten na stromek nasadíte a také ho zajistíte motouzem u kmínku.
Jak velký obal na květináč
Obal by měl být tak velký, aby bylo vidět, zda rostlina nestojí ve vodě, která v něm zůstala po poslední zálivce. Podle velikosti zakoupené rostliny se tedy vybírá průměr obalu, který se na květinu hodí. Obvykle by měl být minimálně o 1, 5–2 cm větší, než je vnitřní pěstební kontejner.
Jak vylepšit plastový květináč
Na květináč keramický i plastový se dobře přilepí tavným lepidlem, pak vše přetřete spárovací hmotou, sklíčka vyleštíte a spárovku ještě vlhkou uhladíte dřevěnou špachtličkou nebo prstem. Efektní je také zejména na keramiku použít opletení měděným dekoračním drátkem.
Jak zateplit květináče
Nejjednodušším řešením jsou termoizolační nádoby, do nichž se vkládá běžný květináč. Mohou být pouze z polystyrenu nebo z plastu či kovu s izolační vložkou. Další možnost zastupují truhlíky s termovložkou z pěnového polyuretanu s přepadem pro nadbytečnou vodu (například Vedex).
Kdy zazimovat rostliny
Pokud hrozí ojedinělý mráz a poté následuje zase pěkný týden, je možné rostliny pouze překrýt netkanou bílou textilií a ještě je nechat na terase. Po celosezonním kvetení si mnohé balkonovky samy řeknou, že je na čase odpočívat. Pokud opadá část listů a kvetení se silně zredukuje, je na zazimování pravý čas.
Jaké trvalky do květináče
V nádobách vyniknou všechny druhy levandulí, třapatky (Echinacea nebo Rudbeckia) a také bergenie. Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka.
Co vysadit do květináče
10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
Co dát na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Jak kombinovat květiny do truhlíku
Kombinace (nejen) letniček do truhlíků
Můžete kombinovat jeden druh ve vícero barev, 2 – 3 druhy, které uspořádáme při výsadbě podle výšky, šířky a přidáme převislé rostliny. Do větších keramických a dřevěných nádob můžete použít i stálezelené dřeviny, zakrslé jehličnany s letničkami či cibulovinami.
Jak oživit uschlou květinu
Přilepšit jim, provzdušnit trochu udusanou hlínu, doplnit trochu substrátu, přisypat něco málo výživy, hnojiva. Pokud jde o tyhle milé laskavosti, drtivá většina pokojových rostlin absolutně vystačí s tím, co jim jejich květináč nabízí.
Jak se rostliny brání chladu a mrazu
Rostlinám vadí chlad, mráz i sněhová pokrývka, která brání průniku světla k listům, pokud neopadaly. Stromy trpí v zimě také nedostatkem vody, protože půda je zamrzlá. O tom, jak rostliny přečkávají zimu, hovoří Helena Štorchová z Ústavu experimentální botaniky AV.
Jak ošetřit ovocné stromy před zimou
Ovocné stromy bychom měli již od poloviny října, ještě předtím, než listí úplně všechno opadá, přestříkat roztokem s močovinou. Močovina je preventivní opatření před strupovitostí. Později, když je listí už všechno opadané, je vhodné strom ošetřit přípravkem Kocide 2000 s obsahem mědi.
Čím obalit stromky
Stromky či keře můžete přímo obalit bílou netkanou textilií (pokud jsou většího vzrůstu doporučuji nejprve větve stáhnout k sobě provázkem), případně se dá ušít z těchto materiálů i jednoduchý návlek. Ten na stromek nasadíte a také ho zajistíte motouzem u kmínku.
Jaký květináč je nejlepší
Lépe propustné jsou také květináče keramické a betonové. Plastové nádoby jsou naopak vhodnější pro rostliny vlhkomilné – plast lépe drží vlhkost a vy nebudete muset tolik zalévat.
Jak nabarvit plastový květináč
Předmět, který budete natírat, nejdřív očistěte – nejprve vodou se saponátem a potom lihem, abyste plast odmastili a barva dobře přilnula. Potom doporučujeme povrch mírně zdrsnit jemným brusným papírem a znovu očistit. A už se můžete dát do natírání!