Jak daleko topeniště k udírně?

Jak daleko topeniště k udírně?

Jak dlouhý má být kouřovod k udírně

Kouřovod (8) musí mít stoupající sklon, aby kouř mohl přirozeně stoupat k udírně. Jeho délka, jestliže vede volně vzduchem, bude zhruba 2 m, průměr cca 20 cm. Potřebujeme-li z praktických důvodů kouřovod zanořit pod zem, prodloužíme ho na 3 až 4 m.

Jak správně topit v udírně

Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.

Jaký průměr komínů k udírně

Nejpoužívanější průměr kouřovodu je 150 mm.

Spaliny z udírnového topeniště jsou vedeny pomocí tahu vyzděného z šamotových cihel nebo konstrukčně vyřešeného pomocí nerezového kouřovodu ( nerezové roury ) o průměru 150 až 180 mm.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Kam umístit teplotní čidlo v udírně

likin >> Teploměr je zhruba v horní polovině dvířek,ale kvůly tloušce dvířek (2 vrstvy prken + dřevodeska) čidlo nesahá tak hluboko do udírny..

Jak postavit topeniště k udírně

Topeniště samozřejmě ze dřeva nevyrobíte. Postavit lze ze starých cihel, zbytků betonové dlažby apod. Důležité je, aby kouř z topeniště do udírny putoval minimálně 120 cm dlouhým kouřovodem a mohl částečně vychladnout.

Jak dlouho vypalovat novou udírnu

Udírnu před prvním použitím "vypalte" = topit v topeništi na cca 80°C – 90°C po dobu 2 hodin. Udírna se vypaluje stejným dřevem, kterým se bude udit. Nepoužívejte dřevo jehličnatých stromů a jiné dřevo nevhodné k uzení!

Jak regulovat teplotu v udírně

Aby bylo možné ovládat teplotu kouře, který rouru postupuje dále do komory udírny, musí být topeniště uzavřené včetně jeho dvířek. K nastavení teploty kouře pak slouží dva průduchy. Primární vzduch, který určuje intenzitu hoření dřeva, prochází otvorem popelníkových dvířek zespod nahoru skrze rošt, na kterém je dřevo.

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.

Kde měřit teplotu v udírně

Ve většině moderních udíren se už nějaký běžný analogový teploměr nachází, ale to většinou nestačí. Teplotu musíte hlídat a je jen na vás, jaký druh teploměru si zvolíte. Jednoduchý teploměr měří teplotu uvnitř udírny a údaje zobrazuje na přehledném ciferníku. Nenabízí sice žádné vychytávky, ale zase je levnější.

Jaký teploměr do udírny

Pro grilování i uzení je ideální teploměr na gril do 300 °C

Pro klasické uzení studeným, teplým a horkým kouřem vám postačí rozsah teplot do 80 °C.

Z jakých cihel postavit udírnu

Ke zdění udírny nepoužíváme běžné pálené cihly, protože ty svět okolo neustojí. Jejich póry mohou nasávat vlhkost, může dojít k přemrznutí a popraskání. Proto sáhneme preferenčně pro krajc-na-krajc pálených lícových, hladkých. Těm už venkovní klima problémy nečiní.

Jak velké kusy masa na uzení

Ideální je váha mezi 1-1,2 kg. Velikost jednotlivých kusů masa ovlivní dobu nutnou k naložení a následnému vyuzení masa. Ale zase čím menší kusy si připravíte, tím se zvýší riziko jejich zbytečného vysušení během uzení. Kusy masa by neměly být rozhodně menší než 0,5 kg.

Jaká teplota má být v udírně

Teplota při uzení masa se pohybuje v rozmezí 60–100 °C (nejběžněji 65–75 °C, aby z masa neunikal tuk) a jedná se tedy i o tepelnou úpravu. Výhodou uzení teplým a horkým kouřem je značné zkrácení doby uzení na několik hodin a větší šťavnatost masa.

Jak dlouho vypalovat udírnu

Teplý kouř

I tady má celý proces několik fází: rozvlažení, uzení a vypalování. Teplota se po většinu doby bude držet maximálně na 60 °C, jen na poslední hodinu se zvýší na 70–80 °C. Maso takto udíte 6–24 hodin, uzeniny stačí v udírně nechat 4–12 hodin.

Kam umístit teploměr v udírně

likin >> Teploměr je zhruba v horní polovině dvířek,ale kvůly tloušce dvířek (2 vrstvy prken + dřevodeska) čidlo nesahá tak hluboko do udírny..

Jak osušit maso před uzením

Před samotným uzením je možné maso ještě prohřát (rovlažit) ve vodě při 70 °C cca 30 minut. Následně maso napíchněte na háky, osušte a vložte do udírny rozehřáté na 80 °C.

Jak často překládat maso na uzení

Maso vkládáme do láku při teplotě v jádru 4 °C. Takto naložené maso necháme odpočívat minimálně dva až tři týdny, avšak minimálně každý druhý den jej překládáme (obracíme v nálevu, aby se lák dostal do každé části masa). Doba naložení i zde záleží na druhu masa a použité soli.

Jak vyrobit topeniště k udírně

Topeniště samozřejmě ze dřeva nevyrobíte. Postavit lze ze starých cihel, zbytků betonové dlažby apod. Důležité je, aby kouř z topeniště do udírny putoval minimálně 120 cm dlouhým kouřovodem a mohl částečně vychladnout.

Jak Osusit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven. v troubě necháme maso ještě prohřát dalších 50 minut na 70 °C při pootevřených dvířkách (v konvektomatu při otevřené klapce)