Co schvalila EU?
Co pro nás dělá EU
Evropská unie (EU) je politické a ekonomické nadnárodní uskupení, které si klade za cíl zlepšit spolupráci v Evropě; jedná se o entitu sui generis, která má částečně pravomoci mezinárodní organizace, ale také jednotného státu.
Kdo schvaluje legislativu EU
Většina právních předpisů EU se přijímá tzv. řádným legislativním postupem, při němž má Evropský parlament (jehož poslanci se volí přímo) a Rada EU (složená ze zástupců 27 zemí EU) stejnou váhu. Komise nejprve předloží legislativní návrh Evropskému parlamentu a Radě.
Jaké jsou symboly Evropské unie
EU má hned 4 symboly – vlajku, hymnu, Den Evropy a motto. Toto jsou ale symboly společného projektu všech členských zemí, každá z nich má a používá stále své vlastní vlajky či hymny. Co vlastně znamenají Hvězdy na vlajce EU symbolizují jednotu, solidaritu a evropskou identitu, zatímco kruh vyjadřuje evropskou jednotu.
Proč být v EU
Umožňuje volný pohyb většiny zboží, služeb, kapitálu a osob téměř po celém světadílu. Cestování po Evropě je nyní bezpochyby mnohem jednodušší – všichni občané EU mají právo studovat, pracovat nebo odejít do penze v kterékoli zemi Unie.
Proč je 12 hvězd na vlajce EU
Evropská vlajka
Tvoří ji dvanácti zlatých hvězd v kruhu na modrém pozadí. Hvězdy symbolizují ideály jednoty, solidarity a souladu mezi evropskými národy. Kruh vyjadřuje evropskou jednotu, počet hvězd v něm nemá nic společného s počtem členských států EU.
Co je ukolem EU
Evropská unie (EU) je oficiálně politická a ekonomická unie, která si klade za cíl zlepšit spolupráci v Evropě. De facto se jedná o entitu sui generis, která má částečně pravomoci mezinárodní organizace, ale také jednotného státu.
Jaké jsou 3 hlavní orgány EU
Evropský parlament (Brusel/Štrasburk/Lucemburk) Evropská rada (Brusel) Rada Evropské unie (Brusel/Lucemburk) Evropská komise (Brusel/Lucemburk/Zastoupení v zemích EU)
Kdo vydává Evropské směrnice
Stanovisko není právně závazné. Vydat jej může hlavní orgán EU (Komise, Rada a Evropský parlament), Výbor regionů a Evropský hospodářský a sociální výbor. Tyto dva výbory vydávají během legislativního procesu stanoviska k návrhům z pohledu regionů nebo hospodářství a sociální oblasti.
Proč 12 hvězd na vlajce EU
Na pozadí modré oblohy vytvářejí hvězdy kruh, symbolizující jednotu. Počet hvězd je pevně stanoven, dvanáctka je totiž symbolem dokonalosti a úplnosti a také připomíná apoštoly, syny Jákoba, práce Herkulovy, měsíce roku atd.
Jaká práva má občan EU
Občanství Unie znamená pro každého jejího občana: právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států (článek 21 SFEU) (4.1.3), právo volit a být volen ve volbách do Evropského parlamentu a v místních volbách (čl. 22 odst.
Co nám přináší členství v EU
JAKO EVROPŠTÍ OBČANÉ MÁME PROSPĚCH ZE ZÁKLADNÍCH VĚCÍ, KTERÉ ČASTO POVAŽUJEME ZA SAMOZŘEJMOST. PATŘÍ K NIM MÍR V REGIONU, TO, ŽE JSME SOUČÁSTÍ JEDNÉ Z NEJVĚTŠÍCH SVĚTOVÝCH EKONOMIK, A SVOBODA ŽÍT, STUDOVAT A PRACOVAT V JINÝCH ZEMÍCH EU A CESTOVAT DO NICH.
Jaké jsou nevýhody členství v EU
Velkou námitkou a nevýhodou EU je často opakován tzv. diktát z Bruselu. Tedy přijímání evropské legislativy, která je vnímána jako něco nadbytečného a škodlivého. Méně už si pak ale uvědomujeme, že právě tato legislativa je nutná pro řádný a plně fungující konkurenční evropský trh.
Kdo není v Evropské unii
Jsou to:Albánie.Bosna a Hercegovina.Černá Hora.Moldavsko.Severní Makedonie.Srbsko.Turecko.Ukrajina.
Kdo navrhuje směrnice EU
Vznik směrnice
Návrh je prezentován Parlamentu a Radě – složených z odpovídajících ministrů nebo členů vlády, nejprve pro zhodnocení a vyjádření a následně pro schválení či odmítnutí.
Co je nařízení EU
Nařízení jsou právní akty, které se uplatňují automaticky a jednotně ve všech zemích Unie, a to okamžitě po jejich vstupu v platnost, aniž by se musely provádět do vnitrostátního práva. Jsou závazná v celém rozsahu pro všechny země EU.
Jak ziskat obcanstvi EU
Občanství EU je vždy odvozováno od občanství některého členského státu a vlastně rozšiřuje toto státní občanství o nově přiznaná občanská práva. Také občané s dvojím občanstvím, z nichž alespoň jedno je občanstvím členského státu Unie, jsou občany EU a mají z toho vyplývající práva.
Co je to trialog
Pokud jde o obsah trialogů, nejsou stanovena žádná přesná pravidla, může se tedy jednat o odborné diskuse, stejně jako o politická jednání za účasti ministrů a komisařů. Trialogy lze také využít k dosažení dohody mezi Parlamentem a Radou o legislativních změnách.
Co znamená vlajka EU
Evropská vlajka
Tvoří ji dvanácti zlatých hvězd v kruhu na modrém pozadí. Hvězdy symbolizují ideály jednoty, solidarity a souladu mezi evropskými národy. Kruh vyjadřuje evropskou jednotu, počet hvězd v něm nemá nic společného s počtem členských států EU.
Co nám přinesla EU
Jednotný trh je hlavním ekonomickým motorem Unie. Umožňuje volný pohyb většiny zboží, služeb, kapitálu a osob téměř po celém světadílu. Cestování po Evropě je nyní bezpochyby mnohem jednodušší – všichni občané EU mají právo studovat, pracovat nebo odejít do penze v kterékoli zemi Unie.
Jak se stát členem EU
Žádost o vstup může podat kterákoli země splňující podmínky členství. Tyto podmínky jsou známy jako „kodaňská kritéria“ a zahrnují stabilní demokratický systém, právní stát, fungující tržní hospodářství a přijetí všech právních předpisů EU, včetně eura jako měny.
Kdo vstoupil do EU jako poslední
1. července 2013 se stalo členem Chorvatsko. 31. ledna 2020 Spojené království Evropskou unii jako vůbec první země opustilo (Grónsko opustilo ještě Evropská společenství).
Jaký je rozdíl mezi nařízením a směrnicí
Nařízení má obecnou působnost. Je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech. Směrnice je závazná pro každý stát, kterému je určena, pokud jde o výsledek, jehož má být dosaženo, přičemž volba formy a prostředků se ponechává vnitrostátním orgánům.
Co je Komise EU
Evropská komise je politicky nezávislá výkonná složka Evropské unie. Jako taková odpovídá za sestavování návrhů nových právních předpisů Evropské unie a za provádění rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady EU.
Kdo vydává nařízení
Nařízení ve užším smyslu státněprávní terminologie je druhem podzákonného právního předpisu, který může vydávat vláda, ministerstvo nebo jiný správní úřad, obce a kraje k provedení zákona.
Co obsahuje GDPR
Obecné nařízení výslovně upravuje nezávislost, obecné podmínky pro členy, úkoly a pravomoci dozorových úřadů v členských státech Evropské unie, EHP i Švýcarska a vzájemnou spolupráci těchto dozorových úřadů. Jednotný je také přístup k sankcím. K GDPR již byly vydány 3 tiskové opravy (lat. corrigenda).