Co to je Kobe?
Jaký je nejdražší maso
Steak – Aragawa (Tokio)
Nejdražší steak na světě si můžete poručit v tokijské restauraci Aragawa. Zaplatíte za něj v přepočtu zhruba sedm a půl tisíce korun, pochází se speciální druhu skotu Wagyu, který se chová v Japonsku. Charakteristické je pro něj mimořádně chutné maso s jemnou texturou.
Co je to Wagyu
Wagyu je v překladu japonský skot nebo japonské hovězí. V celém Japonsku je několik oblastí, kde se tento skot chová, jednou z nich je i oblast Kobe a pouze kusy, které pochází z této oblasti mohou nést označení Kobe. Někdy se mylně uvádí, že Wagyu = Kobé, ale není tomu tak.
Archiv
Jak chutná Wagyu
Toto japonské plemeno skotu je považováno za nejdražší na světě. Jeho jemně mramorované libové maso je vyhledávanou pochoutkou. Kdo toto úžasně jemné a velmi aromatické maso vyzkouší, je okamžitě jako u vytržení. Maso se rozplývá na jazyku a zanechává v ústech jemně pikantní chuť, kterou nemá žádné jiné zvíře.
Odkud je Wagyu
Wagyu | |
---|---|
Wagyu | |
Základní informace | |
Země původu | Japonsko |
Co je to Entrecote
Jde o část masa ležící mezi krkem a nízkým roštěncem. Tento kus masa je větší než klasický "ribeye" vysoký roštěnec a je prorostlejší a tučnější s nápaditým mramorováním, ideální kus připravený na steaky na grilu i pánvi.
Co je to Brisket
Brisket neboli bok nebo hrudí je část hovězího, které se nachází v oblasti pod prvními pěti žebry. Nejvhodnější pro pomalé pečení a vaření, např. na špeku a cibuli.
Co je Kobe steak
Maso skotu Wagyu se často označuje „Kobe Beef“. Takto označované však může být pouze maso vyprodukované v japonském Kobe, kde produkce masa probíhá za standardu nařízených prefekturou. Maso jalovic se někdy označuje také jako hovězí Mastusaka.
Jak připravit steak Wagyu
Ohřívání steaku Wagyu Ribeye
Zjistil jsem, že nejlepší způsob, jak ohřát steak, je přímo v troubě! Předehřejte troubu na 250℉ (121 ℃). Umístěte steak na plech s chladicí mřížkou, pokud ji máte. Pečeme 20-25 minut, popř dokud váš steak nedosáhne požadované teploty.
Jak se chovat v Japonsku
Japonci se vždy vyhýbali fyzickým kontaktům, tedy i podávání ruky či dokonce obejmutí, především z hygienických důvodů. Japonská tradice považuje stálý oční kontakt za známku agrese. Naopak vyhnout se přímému očnímu kontaktu je výrazem úcty. Základem pro dobrou pozici v dalším jednáním je vzájemné předávání vizitek.
Co to je kližka
Hovězí kližka se řadí k hovězímu přednímu a pochází z namáhaných částí nohou nad kolenem. Díky skvělé chuti a šťavnatosti patří k velmi žádaným řezům – je nejčastější volbou při přípravě tradičního guláše, skvěle chutná i vařená či dušená vcelku.
Co je to Maminha
Tri Tip steak neboli Maminha je část mezi ořechem a květovou špičkou a pochází z mladých argentinských volků trávících svůj celý život na prosluněných zelených argentinských pampách. Má tvar nepravidelného trojúhelníku a vyznačuje se křehkým tukovým vláknem a tukovým krytím, který propůjčuje steaku výraznou chuť.
Jak se dělá pastrami
Tradiční, základní a vlastně jediný správný způsob přípravy pastrami je z kusu hovězího hrudí vcelku bez kosti. Maso se nejprve naloží, následně obalí v koření, vyudí se a nakonec se ještě pozvolna vaří do měkka. Celá procedura se dá lehce zvládnout zhruba za týden.
Co je hovězí hrudi
Hovězí hrudí je část z přední čtvrti býka, konkrétně se jedná o hluboký prsní sval. Jedná se o velmi rozsáhlou partii s krásnou tukovou vrstvou, určenou k dlouhému pečení, nebo dušení. V Texasu jde o "národní sval" neboť z něj dělají neodolatelný Brisket.
Kdy se solí steak
Maso můžete předem dostatečně osolit, sůl dobře vmasírovat do masa. Nevadí však, pokud se rozhodneme solit maso až po grilování, např. za použití naší vločkové soli, která se do masa postupně rozpouští a je výborná na filírované steaky.
Jak dlouho dělat steak na pánvi
Ohlídejte dobu a propečení steakurare (krvavý, hodně měkký) smažte cca 2 min.medium rare (středně krvavý, měkký) smažte cca 3 min.medium (středně propečený, pružný) smažte cca 4 min.medium well (téměř propečený, pevný) smažte cca 4,5 min.well done (propečený, hodně pevný) smažte cca 5 min.
Co se v Japonsku nesmí
Ačkoliv jsou Japonci k turistům velice tolerantní, zkuste se vyvarovat přílišných důvěrností na veřejnosti (držení se za ruce či kratší polibek jsou tolerovány).Na veřejnosti hlasitě nesmrkejte, je to nezdvořilé (bohužel naopak Vy budete svědky neustálého popotahování a chrchlání).Neplat'te spropitné, není to zvykem.
Jak pozdravit v Japonsku
Zde, stejně jako všude jinde, všechno začíná správným pozdravem. Konnichiwa je základ, to ví každý. Japonci se mezi sebou také klaní, ovšem od cizince to naštěstí nikdo nečeká. Co se ovšem čeká, nehledě na to, zdali jste místní nebo turista, je to, že když vás někdo pozdraví poklonou, musíte ji opětovat.
Jaké maso na dušení
Hovězí roštěnec je hřbetní část zadní čtvrti. Svalovinu tvoří poměrně rozsáhlé svalové celky hřbetních svalů, které jsou zvlášť mohutné v přední části. Na povrchu roštěnce je podle tučnosti konkrétního kusu zvířete slabší, nebo silnější vrstva tuku. Používá se hlavně pro pečení a dušení.
Na co použít Kližku
Guláš, guláš a zase guláš ! Kližka potřebuje především pomalé a dlouhé vaření, změkne totiž po dvou až třech hodinách. Skvělým pomocníkem je proto Papinův hrnec, který přípravu guláše značně zrychlí a šetří čas i energie. Z kližky uvaříte skvělé omáčky z červeného vína, například slavný Boeuf Bourguignon.
Co je telecí Maminha
Steakové maso z předkýtí s výraznějším tukovým krytím na povrchu. Maminha je maso velmi křehké a šťavnaté. Tuk na povrchu se při tepelné úpravě vypéká a dotváří celkové prolnutí chutí, čímž se vytvoří lahodný a chutný steak.
Jak se dělá rostbíf
Na pánvi rozpálíme olivový olej a na něm ze všech stran zprudka opečeme zlehka osušené maso. Opékání by mělo trvat dohromady cca 5 min. Pak uložíme do pekáče a pečeme asi 45-50 min. Hotový roastbeef necháme alespoň půl hodiny odpočívat, aby se šťáva rovnoměrně rozložila a maso bylo křehké a šťavnaté.
Proč mám tuhý steak
Steak potřebuje odpočinek – před pečením i po něm. Maso vytáhněte z lednice minimálně půl hodiny (velké kusy až 2 hodiny) předem a nechto ho natemperovat, tedy odležet při pokojové teplotě. Studený steak by při kontaktu s rozpálenou pánví dostal šok a po upečení by mohl být tuhý.
Jak změkčit tuhé maso
Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.
Jakou omáčku ke steaku
Můžete se pustit do omáček teplých, z čerstvých bylinek, anebo do exotických kombinací s majonézou.Kávová omáčka z Kantýny.Chimichurri.Pepřová omáčka z Čestru.Koriandrová majonéza z Brasileira.Teriyaki z Brasileira U Zelené žáby.
Na co si dát pozor v Japonsku
Japonci ze zásady nechodí nikdy pozdě, ať už na pracovní či přátelské schůzky dorazí vždycky včas. Japonci také běžně nedávají najevo své emoce, především hněv, a pokud jsou nějaké citové výlevy tolerovány, tak jen v opilosti. Být všude včas je pravidlo, které v Japonsku stále platí.