Co dát pod maliny?
Co zasadit pod maliny
Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky. U brambor však mohou vyvolat hnilobu. Fíkům se nedaří v blízkosti routy vonné. Listy ořešáku černého omezují růst okolních rostlin, zejména brambor, rajčat, jablek a ostružin.
Archiv
Jakou oporu pro maliny
Výsadba maliníků
Mladé rostliny maliníku je nejlepší vysazovat na podzim nebo brzy na jaře 2,5 až 3 metry od opory z drátěného pletiva, případně mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Výsadbu provádíme mělkou a dobře rozprostřeme kořeny.
Co potřebují maliny
Tento vytrvalý keř řazen do skupiny drobného ovoce je nenáročný na pěstování, vyžaduje půdu neutrální až slabě kyselou, humózní, propustnou. Vhodné je slunné stanoviště, které podporuje vyšší výnos a kvalitu plodů. V polostínu jsou plody méně sladké a více kyselé.
Jak udělat oporu pro maliny
Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.
Jak velký květináč na maliny
Jak velký květináč pro malinu
Dle mých zkušeností jsou ale květináče 40*40 cm dostatečné.
Jak pěstovat maliny v květináči
Jak pěstovat maliny v květináči na balkoněVybírejte opravdu velký květináč či kontejner s dostatečnou hloubkou.Zakupte si substrát vhodný pro pěstování v květináči.Do spodní části vložte nejprve přírodní hnojivo nebo kompost.Maliny zasaďte do hloubky a pevně udusejte okolní hlínu.
Jak zabránit prorůstání maliníku
V případě prorůstání tam, kam nechceme, se dá použít nějaký izolační materiál,“ dodává Chlouba. Použít lze speciální kořenové zábrany, stavební nopová fólie, zapuštěné obrubníky nebo lino.
Jak nejlépe pěstovat maliny
Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.
Jak se starat o maliny
Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.
Jak pripravit Zahon na maliny
Půdu zryjeme na hloubku 1-2 rýčů a obohatíme prosátou kompostovou zeminou, zetlelým stájovým hnojem či vhodným pěstebním substrátem. Půda by měla být kyprá , bohatá na humus, mírně vlhká až vlhká, slabě kyselá pH 5,5-6,5. Maliníky vysazujeme do řad tak, abychom k nim měli dobrý přístup při sklizni ze všech stran.
Jak hluboko koření maliny
Kořeny jsou většinou soustředěny mělce (20 – 30cm hluboko), v suchých obdobích půda do této hloubky může rychle vysychat. Pak je nutné zalévat častěji v menších dávkách. Ovšem špatné by bylo zalévání přehánět, pokud by byly maliny trvale přemokřené, mohlo by to vést k zahnívání kořenů.
Co je Remontantni Malina
Odrůdy maliníku plodí buď na výhonech vyrostlých v loňském roce, takovým říkáme jednouplodící, nebo již na nových letorostech, a to na jejich koncích; takové odrůdy nazýváme remontantní.
Kdy a jak stříhat maliník
Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře. Horní část šlahounů malinovníku zakraťte. Tím vytvoříte boční obrost, na kterém maliníky nejlépe plodí.