Jak daleko od sebe maliny?

Jak daleko od sebe maliny?

Co zasadit pod maliny

Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky. U brambor však mohou vyvolat hnilobu. Fíkům se nedaří v blízkosti routy vonné. Listy ořešáku černého omezují růst okolních rostlin, zejména brambor, rajčat, jablek a ostružin.

Jak hluboko zasadit maliník

Maliník sázíme tak hluboko, aby kořenové pupeny byly zakryty zemí do výše 5 cm, kořeny nezastřihujeme. Po zasazení opatrně přitlačíme nebo lehce přišlápneme. Potom zalijeme a půdu přikryjeme organickým materiálem.
Archiv

Jak se sází maliník

Vysazujeme je do humózní, středně těžké, dobře propustné půdy, s dostatkem vláhy a mírně kyselou reakcí. Pakliže máme do půdy již předem zapracovaný uleželý kompost, poté postačí vyhloubit jámu o velikosti 30x30x30. Rostliny zasadíme cca o 5cm níže než rostly ve školce. Snažíme se nepoškodit pupeny.
Archiv

Jak pěstovat maliny v květináči

Jak zasadit malinu do květináče

Sázejte malinové rostliny do květináče v období, kdy jsou rostliny v klidovém stavu (nejlépe na jaře). Umístěte rostlinu do truhlíku a zakryjte ji zeminou tak, aby kořeny byly zcela pokryty. Rostlinu zalijte. Jako vždy volte kvalitní substrát.

Jak daleko maliny od plotu

Těsně k plotu ne, ale 40 cm je zbytečně moc – tak 15 -20 cm od plotu, aby měly kořínky dost místa a dále už si keříky pomůžou. V tomto případě je budete moci vyvázat, není to od opory – plotu daleko.

Jaké hnojivo na maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Jak udělat oporu pro maliny

Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.

Jakou oporu pro maliny

Výsadba maliníků

Mladé rostliny maliníku je nejlepší vysazovat na podzim nebo brzy na jaře 2,5 až 3 metry od opory z drátěného pletiva, případně mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Výsadbu provádíme mělkou a dobře rozprostřeme kořeny.

Kdy se hnojí maliny

Na hnojení maliníku není co zkazit. Zaměřit bychom se měli zejména na hnojení malin na jaře a na podzim. Podzimní hnojení malin provádíme naprosto shodným postupem jako z jara. Změna nastává pouze v případě, že se rozhodnete hnojit dle postupů ekologického zemědělství.

Jak nejlépe pěstovat maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Čím hnojit maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Jak se stříhají maliny

Jak provádět řez a střih

Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.

Kdy a jak stříhat maliník

Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře. Horní část šlahounů malinovníku zakraťte. Tím vytvoříte boční obrost, na kterém maliníky nejlépe plodí.