Co dát pod rajčata?
Co pěstovat pod rajčaty
Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou.
Archiv
Co sadit vedle rajčat
Co zasadit vedle rajčat:Paprika.Kapusta.Kedlubny.Česnek.Cibule.Fazole.Mrkev.
Archiv
Co skodi Rajcatum
Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.Plíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.
Co Nesazet k Rajcatum
Co nesázet s rajčatyBrambory.Brokolice.Kapusta.Kukuřice.Kedlubny.Fenykl.
Archiv
Co pěstovat spolu s rajčaty
Vybíravá zelenina
Rajčata patří k hojně pěstované zelenině ve sklenících i na záhonech. Vhodnými sousedy jim může být cibule, špenát, celer, petržel, různé druhy kapusty, řeřicha nebo kedlubny. Pozitivně je ovlivňují i v případě, kdy byly pěstovány na záhonu pro rajčata rok předtím.
Čím se hnojí rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příkladyčervená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.
Jaké je nejlepší hnojivo na rajčata
Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.
Co nemají rádi rajčata
Rostliny rajčat nemají rády déšť, proto je ideální místo chráněné před deštěm ve skleníku, pod přístřeškem nebo pod okapem.
Jak často se hnojí rajčata
Rajčata mají rády výživnou půdu a vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Nejlepší je hluboké zrytí záhonu na konci sezóny s přidaným organickým hnojivem. Přihnojujte 2-4x za měsíc.
Jak dodat rajčatům draslík
V druhém případě, kdy potřebujete rostlinám dodat více draslíku, přidejte do hnojiva také síran draselný. Množstvím síranu se řiďte dle pokynů na obale. Pokud síran přidáte, nechte jej se slepičím trusem dva týdny kvasit. Vzniklé hnojivo je velmi silné, proto jej musíte ředit v poměru 1:10.
Jak přírodně hnojit rajčata
Nastýlka ochrání kořeny a kompost dodá rostlině živiny. Přihnojovat můžete rajčata také mletou rohovinou, která obsahuje vysoký podíl důležitých živin, zejména dusíku. Pořídit si lze i minerální hnojiva, která obsahují důležitý dusík, fosfor nebo draslík.
Co nesnáší brambory
Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí.
Která zelenina se spolu nesnáší
Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.
Jaký květináč na rajčata
Vhodnou nádobou na pěstování rajčat jsou nejen velké květináče a bedničky k tomu určené, ale recyklovat můžete velké nádoby, vědra i starší květináče. Rajčata můžete na balkoně dokonce pěstovat i v tlustém igelitovém pytli.
Jak daleko od sebe rajčata
Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém. Rostliny vysazujeme na záhon ve sponu 80 x 40 – 50 cm.
Která zelenina se k sobě hodí
Které rostliny se k sobě hodí
Ideální je také vysévat druhy náročné na živiny (mrkev, brambory, červenou řepu) společně s těmi, které jsou méně hladové, jako třeba kuchyňské bylinky. Důležité je rovněž nesázet zeleninu, která patří do stejného botanického rodu (např. mrkev, celer, petržel), stále na stejný záhon.
Jak často zalévat rajčata v květináči
Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby. Před kratší dovolenou zaleju tak, že rajče „plave“ ve vodě, vždy se obešlo bez problémů, nehnije. Hnojení – sázím do zahradnického substrátu, který obsahuje hnojivo na 6 týdnů.
Jak často hnojit rajčata v květináči
Rajčata by se měla hnojit pravidelně 1x týdně. Zpozornit byste ale měli, pokud si povšimnete nových příliš světle zelených listů. V takovém případě by se pak mělo hnojení omezit pouze na 1x za 2 týdny. Musíte také myslet na to, že většina dostupných zahradnických substrátů už nějaké to hnojivo obsahuje.
Jak velký květináč na rajčata
Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.
Jak nejlépe hnojit rajčata
Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.
Jak často se mají zalévat rajčata
Rozhodně se vyvarujte zalévání kolem poledne nebo brzy odpoledne, rostliny by dostaly teplotní šok. Pro zálivku je nejlepší dešťová voda nebo voda odstátá, napuštěná do sudů nebo konví. Stát by v nich měla alespoň den. V červenci rajčata zalévejte nejlépe denně, nic nezkazíte, když každé rostlině dopřejete půl kropáče.
Kdy nejlépe zalévat rajčata
Rajčata zalévejte nejlépe ráno a večer. Rozhodně se vyvarujte zalévání v poledne, kdy se voda rychle odpaří, navíc pro zeleninu je to teplotní šok. Ideální vodou pro zálivku je pak odstátá voda, která je napuštěná alespoň den předem. Snažte se také pro zalévání nepoužívat vodu z vodovodu, ale nejlépe dešťovou.
Jaké hnojivo na rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.
Kdy a čím hnojit rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.