Co delali komunisté?
Co se dělo za komunismu
Během tohoto režimu, zvláště během prvních deseti let, byly statisíce lidí z politických důvodů uvězněny, internovány nebo umístěny do pracovních či koncentračních táborů či PTP a tisíce dalších se staly obětí justičních vražd nebo zemřely ve vězení či při pokusu o překonání železné opony.
Co se nemohlo za komunismu
Rozšířeno bylo nezištné jednání, pomoc se neměřila penězi. Děti neodkládaly staré rodiče do domovů důchodců a mladí rodiče nechtěná nemluvňata do kojeneckých ústavů. NE Za socialismu skutečně měli lidé na sebe více času a více se nezávazně bavili. Ženy však byly nuceny vykonávat takřka všechny domácí práce.
V jakých zemích je stále komunismus
Bývalé socialistické státy
Stát | Ideologie | Vznik |
---|---|---|
Lidová republika Angola | Komunismus Marxismus-leninismus | 1975 |
Běloruská sovětská socialistická republika | Komunismus Marxismus-leninismus | 1919 |
Lidová republika Benin | Komunismus Marxismus-leninismus | 1975 |
Bulharská lidová republika | Komunismus Marxismus-leninismus | 1946 |
Kdo zavedl komunismus
První komunistický režim vznikl převratem v roce 1917 v Rusku pod vládou bolševiků v čele s Leninem a Trockým. Komunistické strany dodnes vládnou v Číně a několik dalších státech.
Kdo je socialista
Socialismus (z latinského socialis, „družný, společenský“) je myšlenka a hnutí, které se snaží liberálně kapitalistický soukromovlastnický hospodářský a společenský řád nahradit systémem založeným na společném vlastnictví.
Jak se komunisté dostali k moci
V únoru 1948 nastala vládní krize kolem usnesení o Bezpečnosti z 13. února 1948. V následujících dnech došlo k sérii událostí, jež vedly k úplnému převzetí moci ve státě komunistickou stranou.
Co se jedlo za socialismu
Typická byla gulášová, dršťková, bramborová, zelňačka. K tomu muselo být pivo, někteří odvážlivci ho doplnili i rumem nebo panákem čehokoli jiného. „Fouknout“ zaměstnavatelé většinou nikomu nedávali, takže hřešit v takovém duchu bylo celkem běžné a tolerované.
Co je to socialismus
Socialismus (z latinského socialis, „družný, společenský“) je myšlenka a hnutí, které se snaží liberálně kapitalistický soukromovlastnický hospodářský a společenský řád nahradit systémem založeným na společném vlastnictví.
Jak dlouho vládli komunisté
Pojďme se společně podívat, jak to vypadalo v naší zemi od roku 1948 do roku 1989, kdy zde vládli komunisté. Kdo jim pomohl k moci
Co je socialista
Socialismus (z latinského socialis, „družný, společenský“) je myšlenka a hnutí, které se snaží liberálně kapitalistický soukromovlastnický hospodářský a společenský řád nahradit systémem založeným na společném vlastnictví.
Co to je kapitalismus
Kapitalismus je ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a jsou provozovány v prostředí tržní ekonomiky za účelem dosažení zisku. Akumulací (části) zisku vzniká kapitál, který je znovu investován do výroby za účelem navýšení zisku.
Co se stalo 25 února 1948
1919 – Na tajné schůzi Národního shromáždění byla uzákoněna koruna československá jako měna Československé republiky. 1948 – Prezident Edvard Beneš přijal demisi ministrů a doplnil vládu podle Gottwaldovy předlohy, čímž byl završen komunistický převrat, který komunistická vláda slavila jako Vítězný únor.
Co se jedlo před 100 lety
V této době měly polévky velký význam, protože byly syté. Večeřeli se zbytky od oběda nebo opět chléb. Často se vařila jídla nízkonákladová jako šunkofleky, lepenice, knedlík s vajíčkem, uhlířina, bramborové placky, nudle s mákem, sladké knedlíky nebo guláše.
Co se jedlo v 60 letech
V létě a během žní se doporučovalo podávat studené jídlo, uzené maso nebo pečeně, k tomu kyselý salát a chléb s pomazánkou z droždí. Za chladného počasí měly zelenou především vydatné polévky a tučnější pokrmy.
Co to je marxismus
Marxismus je metoda socioekonomické analýzy spojené s ekonomickou, politickou, společenskou teorií a praxí, vycházející z učení Karla Marxe a Friedricha Engelse a dále rozvíjená množstvím jejich následovníků. Klíčovou roli hraje kniha Kapitál (1867), ale i další Marxovy spisy.
Jak se komunisté dostali v únoru 1948 k moci
V únoru 1948 nastala vládní krize kolem usnesení o Bezpečnosti z 13. února 1948. V následujících dnech došlo k sérii událostí, jež vedly k úplnému převzetí moci ve státě komunistickou stranou.
Co znamená Srb a kladivo
Srp a kladivo
Ten má symbolizovat pevný svazek dvou společenských tříd, a to rolníků a dělníků. Srp spolu s kladivem zavedli ruští komunisté (bolševici), a od roku 1923 jej rovněž i vyobrazili i na státním znaku Sovětského svazu, a také i v heraldicky pravém horním cípu státní vlajky.
Kdo to je kapitalista
kapitalista je označení pro člověka, který "vyznává" kapitalismus, tj. společenský řád založený na soukromém vlastnictví výrobních prostředků. Z etymologického pohledu je slovo odvozeno z "kapitál", které má původ v latinském "capitalis"= hlavní – "caput"= hlava; označuje "hlavní, základní jistina".
Co se stalo 28 února
1914 – Zakončení posledního zasedání moravského zemského sněmu. 1986 – V Ostravě byl jako v posledním městě v ČSSR ukončen provoz dvounápravových tramvají. 2003 – Prezidentem České republiky byl zvolen Václav Klaus. 2006 – Zanikla česká verze rozhlasového vysílání BBC World Service.
Co jedli Králové
Hojně zastoupeny byly pokrmy z masa, zvláště zvěřiny, hovězího a drůbeže, nechyběly ryby. Oblíbené byly polévky – vývary i husté směsi masa a zeleniny, paštiky, pečeně a ragú. Mnoho masitých jídel se podávalo se sladkými omáčkami z ovoce.
Co jedli naši předci
Strava našich předků byla velmi prostá, založena zejména na obilovinách a luštěninách. Naši předkové využívali všech darů přírody beze zbytku. Z obilovin se jedlo zejména žito, pšenice, oves, ječmen, jáhly a pohanka a různé jejich kombinace, později i brambory.
Co se jedlo v 18 století
V 18. století nastala výrazná změna stravovacích návyků díky zavedení brambor z Ameriky. Velké oblíbenosti se dočkaly i další koloniální plodiny např. rajčata, okurky, paprika, kukuřice.
Co se jedlo v 19 století
V ideálním případě, když byl všeho dostatek, jedla střední třída na počátku 19. století celkem zdravě. Jídelníček obsahoval vše od celozrnných obilovin, masa a zeleniny po kysané mléčné výrobky, z nich hlavně tvaroh, podmáslí a syrovátku. V oblibě byly zelené byliny užívané jako koření, nejvíce řeřicha a šalvěj.
Co je to třídní boj
Třídní boj je označení pro projev napětí a násilí mezi třídami používané socialisty. Karl Marx a Friedrich Engels o něm ve svém Komunistickém manifestu napsali: „Dějiny všech dosavadních společností jsou dějinami třídních bojů.
Co se stalo 25 února
února 1948. V následujících dnech došlo k sérii událostí, jež vedly k úplnému převzetí moci ve státě komunistickou stranou. Tyto události byly završeny 25. února, kdy prezident přijal demisi části nekomunistických ministrů, podlehl nátlaku a doplnil vládu kandidáty navrženými premiérem Klementem Gottwaldem.