Jak snížit prašnost v bytě?
Proč se v bytě hodně práší
Nábytek. Nábytek je sám o sobě funkční prvek domácnosti ale i ozdobou bytu, často však působí téměř jako magnet na prach, především pak nábytek starožitný. Z citlivých kusů nábytku bychom však nikdy neměli odstraňovat prach vlhkým hadříkem. K pravidelnému úklidu proto postačí jednoduše použít suchou prachovku.
Archiv
Co odpuzuje prach
To, co skutečně funguje na prach, je obyčejný glycerín, který se dá sehnat poměrně jednoduše v drogeriích či na internetu. Díky němu můžete v domácnosti zamezit opětovnému usazování prachu prakticky na všem, kde jej použijtete – od nábytku, přes rámy, televizory až po zrcadla.
Co delat proti prachu v bytě
Nejlépe s vysavačem s HEPA filtrem, který prach zachytí a již dále nerozfouká po místnosti. Jednou týdně také měňte povlečení, protože nejvíce prachu je uloženo právě v posteli a lůžkovinách. Perte ho alespoň na 60 °C, abyste se zbavili také roztočů. Prach samozřejmě nezapomeňte utírat.
Archiv
Jak nejlépe odstranit prach
Zásady efektivního utírání prachu
Používejte důkladně vyždímanou utěrku. Čisticí přípravek aplikujte vždy na utěrku, nikdy ne na nábytek. Utěrkou nedělejte prudké krouživé pohyby, ale vodorovné tahy směrem dolů. Aby během úklidu do místnosti nevířil nový prach, zavřete všechny dveře i okna.
Archiv
Kde se bere prach v bytě
Téměř polovinu prachu tvoří částečky, které se vyskytují snad v každé domácnosti – zbytky lidské kůže, kobercových vláken a mikroskopických kousků čalounění z nábytku. Produkují ho i polštáře, peřiny, nebo záclony. Daleko větší část prachu se ale v bytech bere z venku. Tvoří ji částečky obsažené ve vzduchu a v půdě.
Jak často by se měl utírat prach
Prach obsahuje bakterie, šupinky z lidské kůže, pyl nebo plísně. Měli byste se ho zbavovat neustále, protože ho nevědomky vdechujete. Prachu se nemůžete zbavit úplně, ale rozhodně ho lze minimalizovat. Pokud žijete v prašném prostředí, měli byste ho utírat denně.
Co žije v prachu
Domácí prach je většinou tvořen částicemi odumřelé kůže, ať už lidských nebo zvířecích obyvatel. Dalšími složkami jsou vlasy a chlupy, vlákna oblečení, části mrtvých brouků, mikroplasty, pyl, bakterie nebo zrnka půdy.
Jak se zbavit prachu na oblečení
Na oblečení znečištěné částečkami prachu, chlupy nebo jinými nečistotami spolehlivě zabere obyčejná lepicí páska. Co nejhrubší lepicí páskou stačí nečistoty zachytit (opakovaným přelepením stejné pásky), a oblečení bude za pouhých pár sekund jako nové.
Co způsobuje prach
Domácí prach je většinou tvořen částicemi odumřelé kůže, ať už lidských nebo zvířecích obyvatel. Dalšími složkami jsou vlasy a chlupy, vlákna oblečení, části mrtvých brouků, mikroplasty, pyl, bakterie nebo zrnka půdy.
Jak často utírat prach
Prach obsahuje bakterie, šupinky z lidské kůže, pyl nebo plísně. Měli byste se ho zbavovat neustále, protože ho nevědomky vdechujete. Prachu se nemůžete zbavit úplně, ale rozhodně ho lze minimalizovat. Pokud žijete v prašném prostředí, měli byste ho utírat denně.
Co uklízet každý den
Co a jaká místa je nutné v domácnosti uklízet téměř každý denMytí kuchyňské linky. Kuchyňskou linku používáte patrně denně.Vysávání podlahy. Na podlaze se každý den usazují nečistoty v podobě prachu, vlasů a drobků.Mytí podlahy. Mýt podlahu nemusíte striktně každý den, ale alespoň obden.Měňte často ručníky.
Kdy co uklízet
Ideální doba je před Velikonoční. V létě se zase hromadí pyly, které by nás mohly dráždit a také se nám pak před Vánoci bude mnohem lépe uklízet.
Co způsobují roztoči
Mezi nejčastější alergické obtíže, které roztoči způsobují patří: ucpaný nos, chronická rýma, kašel či atopický ekzém. Pokud máte “alergii na prach” ve skutečnosti je to alergie na roztoče. Pokud si chcete být jisti, zda máte alergii na roztoče, můžete si udělat domácí test na alergii, či navštivte alergologa.
Jak prát černé prádlo aby Nevybledlo
Jak správně prát černé prádlo Černé prádlo máte určitě rádi pro jeho sytou barvu. Aby brzy nevybledla, perte ho zvlášť, ne dohromady s ostatními barvami. Nepoužívejte na něj prací prostředky na bílé prádlo, protože ty obsahují rozjasňovače.
Jak se čistí pračka
Půl hrnku jedlé sody rozpusťte ve vodě a nalijte do přihrádky na prášek a aviváž. Do bubnu pračky nalijte 2 hrnky octa a přidejte sáček jedlé sody. Spusťte nejdelší program s nejvyšší teplotou, po vyprání pračku propláchněte. Roztokem octa a jedlé sody očistěte i další místa, kde se usazuje vodní kámen a nečistoty.
Jak změřit prašnost
Standardní metodou měření prašnosti je metoda gravimetrického stanovení. Přes filtrační materiál v odběrové hlavici (membránové ultrafiltry, vláknité filtry – podle velikosti prachových částic) se prosává vzduch.
Jak škodí prach
Jemný polétavý prach
Polétavý prach snižuje kvalitu vzduchu a viditelnost, zvyšuje prašnost životního prostředí a může mít nepříznivé účinky na zdraví, zejména u lidí, kteří mají problémy s dýcháním.
Jak často by se mělo uklízet
Jak často uklízet Existují samozřejmě domácnosti, kde hospodyňka uklízí každý den, ovšem většina moderních domovů si takovýto luxus dovolit nemůže. A vlastně je to i zbytečné. Ideálním kompromisem je jeden velký úklid za týden a každodenní udržování čistoty menšími úkony jako je umývání nádobí.
Jak si uklidit byt
Pravidla pro uklízení. Vyvarujte se chybPři uklízení v místnosti zavírejte dveře a okna.Během utírání prachu nevětrejte.Podlahová plocha je větší než nábytková, nejprve vysajte a setřete podlahu.Při úklidu odstraňte všechny dekorační předměty.Rohožku mějte vždy před bytem nebo vstupními dveřmi domu.
Jak casto Umyvat zem
Stačí, když ji vytřete jednou za deset dní. Vysávat nebo zametat je však nutné denně. Pokud máte doma malé děti, které se po zemi povalují, měli byste se chopit mopu alespoň každý druhý den.
Jak uklidit celý byt
Tipy pro rychlé čištění bytu – Jak efektivně uklidit bytVyčistěte celý dům, ne jednu místnost.Shromážděte všechny své čisticí nástroje.Odstraňte nepořádek.Úklid prachu.Otřete zrcátka a sklo.Dezinfikujte pracovní desky a povrchové plochy.Zaměřte se na vany, dřezy a toalety.Zameťte a poté setřete.
Jak si uklidit doma
7 tipů, jak si doma uklidit tak, jak jste si vždycky přáliRozřazujte – “Své k svému” Shromážděte veškeré stejné a podobné věci na jedno místo.Vyčistěte kuchyňské skříňky.Nezdvojujte zásoby.Mějte boty pod kontrolou.Evidujte přehledněRecyklací k harmonii.Uklízejte průběžně
Jak se zbavit roztočů v bytě
Odstraňte roztoče v postelinevytápějte příliš prostory v doměsnižte vlhkost v domácnosti.pravidelně větrejte.vystavujte matrace a postel slunci.peřiny vystavujte mrazu.často perte povlečenípravidelně utírejte prach a zbavte se huňatých koberců
Jak zjistit přítomnost roztočů
K běžným příznakům, které prozrazují přítomnost roztočů, patří svědění a zarudnutí očí, kožní vyrážky, bolest hlavy, kýchání, kašel či výtok z nosu. Z počátečních „nevinných“ symptomů se může vyvinout chronický zánět dýchacích cest, průduškové astma nebo atopický ekzém.
V čem prát tmavé prádlo
Na černé prádlo vždy používejte prací gely – ideálně ty určené přímo na praní černého prádla. Prací prášek se nemusí dokonale rozpustit a na černém oblečení pak vznikají nevzhledné mapy. Zároveň také dodržujte dávkování pracího prostředku a nedávejte ho zbytečně mnoho.