Co jedí Rusové na Vánoce?
Kdy se v Rusku dávají dárky
Protože v Rusku převládá pravoslavné křesťanství, dostanou děti vánoční nadílku až 7. ledna. Dárečky jim přiveze Děda Mráz – přijíždí na saních až z daleké Čukotky, v doprovodu krásné Sněhurky. Ačkoliv má Anglie hodně společného s Amerikou, Santa Claus zde dárečky nenadílí.
Kdo nosí dárky dětem v Rusku
století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.
Jak se slaví Vánoce v Rusku
Vánoce v Rusku se slaví podobně jako u nás, jen dárky se rozdávají o dost později. Nosí je Mrazík se svou pomocnicí Sněhurkou. Zatímco zbytek křesťanského světa slaví Vánoce 24. nebo případně 25.
Archiv
Jak se v Rusku slaví Nový rok
Novoroční oslavy začínají v Rusku 31. prosince. Domácnosti jsou slavnostně vyzdobené, nikde nechybí vánoční stromek – ёлка. Večer se lidé sejdou u společné večeře a vyměňují si dárky; dětem naděluje Děda Mráz (Дед Мороз), často doprovázený Sněhurečkou (Снегурочка).
Archiv
Kdo nosí dárky na Vánoce
Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.
Kdo nosí dárky v Brazilii
Kvůli francouzským vlivům v 19. století nosí dárky také v Argentině, Brazílii a Uruguayi pod jménem Papá Noel. V Portugalsku je nazýván Pai Natal.
Kdo roznáší dárky v Rusku
V Rusku se Vánoce tradičně slavily v noci z 6. na 7. ledna.
Kdy slaví Vánoce v Rusku
V Rusku se Vánoce slaví dvěma způsoby. Buď se slaví pravoslavné Vánoce, které jsou 6. a 7. ledna, nebo se slaví Vánoce postaru na Nový rok.
V jaké zemi se neslaví Vánoce
Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.
Co se dělá na Vánoce
K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které nosí Ježíšek, či vánoční cukroví; některé z těchto tradic pocházejí již z předkřesťanských dob a souvisí s oslovou slunovratu, který na tyto dny též připadá.
Kde je nejdříve nový rok
Zatímco u nás je teprve jedenáct hodin dopoledne, obyvatelé tichomořské Samoy, Tonga, Kiribati a atolu Kiritimati, tedy Vánočních ostrovů, začínají psát novou číslovku roku. Samoa ještě v roce 2010 patřila mezi poslední místa na Zemi, která oslavovala Nový rok.
Kdo nosí dárky na Ukrajině
Dárky tu nosí hlavně Svatý Mikuláš (19. prosince večer). V některých rodinách chodí Děda Mráz, který se zde usadil díky ruskému vlivu. Mikuláš nosí dárečky za okno nebo za dveře, nikoli pod stromeček.
Kdo chodí na Vánoce v Polsku
Dárky v Polsku nosí na většině území sv. Mikuláš, v nejjižnější části Polska Ježíšek a v Kašubsku hvězdička. Vánoce v Polsku se nazývají Boże Narodzenie (Boží narození).
Kdo nosí dárky v Česku
V České republice nosí dárky Ježíšek.
Co by nemělo chybět na vánočním stole
Svíčky, cukroví a vánoční ozdoby
Na stole by rozhodně neměly chybět svíčky, hodí se i kouličky a jiné vánoční ozdoby. Pokud se vám letos povedly pěkně nazdobit perníčky, na vánoční tabuli jim to bude určitě slušet.
Kdo nosí dárky na Vánoce v různých zemích
Charakteristika seznamu
Stát | Starý muž |
---|---|
Itálie | Babbo Natale (Otec Vánoc); v Terstu, sv. Mikuláš 6. prosince. |
Japonsko | サンタクロース (Santa Kuroosu, nebo Santa-san) je známá, ale není to tradiční návštěvník. |
Jižní Afrika | Sinterklaas, Otec Vánoc, Santa Claus |
Jižní Korea | 산타 할아버지 (Santa Harabeoji) (Děda Santa)/ 산타 클로스 (Santa Claus) |
Kdo nosí dárky v Brazílii
Kvůli francouzským vlivům v 19. století nosí dárky také v Argentině, Brazílii a Uruguayi pod jménem Papá Noel. V Portugalsku je nazýván Pai Natal.
Kdo slaví Vánoce v lednu
Vánoce se v pravoslavných zemích, ke kterým se Rusko řadí, začínají slavit až 6. a 7. ledna. Používají totiž Juliánský kalendář, který je oproti Gregoriánskému o 13 dní popředu.
Kdo vymyslel Vánoce
První Vánoce slavili v Římě
Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.
Jak vzniklo slovo Vánoce
Původ slova Vánoce vychází ze staroněmeckého výrazu den wihen Nachten, který znamená posvátné noci nebo svaté noci, výraz se v čase změnil na Weihnachten, což jsou česky Vánoce. Křesťanské Vánoce mají svůj původ v příběhu narození Ježíše Krista.
Co se nesmí na Vánoce
Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu. Na Štědrý den se nemá nic vydlužit, jinak se přivolá bída s nouzí.
Proč se krájí jablko
Po štědrovečerní večeři přichází na řadu krájení jablka. Vezme se nůž a jablko se napříč rozkrojí. Pokud uvnitř rozkrojeného jablka naleznete hvězdičku, budete v příštím roce zdraví a šťastní, v opačném případě křížek nebo červ značí nemoc či smrt.
Kde je rok 2023
Rok 2023 podle čínského kalendáře: na co se zaměřit v roce vodního králíka. Rok 2023 je rokem vodního králíka.
Kde zacina Nový rok 2023
Kromě Číny, kde jsou tyto slavnosti pravděpodobně nejznámější, se můžete s danými slavnostmi setkat také ve Vietnamu nebo v Koreji. Nový lunární rok ale slaví také na japonském souostroví Rjúkjú, kam patří například ostrov Okinawa, zatímco samotné Japonsko plně využívá gregoriánský kalendář.
Kdo nosí dárky v Německu na Vánoce
Například v Německu nosí dárky hned dvě bájné postavy. Na severu naděluje především tzv. Weihnachtsmann neboli Vánoční muž, naopak na jihu lidé čekají na dárky spíše od obdoby našeho Ježíška tzv. Christkinda.