Co následuje po splacení hypotéky?
Jak funguje Mimořádná splátka hypotéky
Klient může mimořádnou splátkou splatit spotřebitelský úvěr částečně nebo zcela kdykoliv během jeho trvání. Po provedení mimořádné splátky má klient právo na snížení nákladů spotřebitelského úvěru, například snížením celkového počtu splátek.
Kdy můžu dát mimoradnou splátku hypotéky
Hypotéku můžete doplatit kdykoli
Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje splatit úvěr z části nebo zcela kdykoli po dobu trvání spotřebitelského úvěru na bydlení. Týká se to všech smluv uzavřených od 1. prosince 2016. Banka si může účtovat za předčasné splacení náhradu účelně vynaložených nákladů.
Co se stane po konci fixace
Fixace končí za rok. Má dvě možnosti. Refinancovat a zaplatit bance účelně vynaložené náklady nebo to vydržet ještě rok se stávající sazbou. Pokud refinancuje, bude mít dalších 5 let jistou sazbu 4,5 % p.a. Ale zaplatí za to náklady předčasného splacení ve výši skoro 59 tis.
Co se stane když končí fixace hypotéky
Když se přiblíží konec fixace hypotéky, domlouvá se nová výše úroku a úvěr lze rovněž splatit. Ovšem vůbec nejdůležitější je to, že můžete hypotéku refinancovat, tedy převést do jiné banky s lepšími podmínkami. Proto se rozhodně vyplatí si konec fixace pohlídat a nechat si vytvořit nabídku i od konkurence.
Kdy se vyplatí mimořádná splátka
Nejčastěji se jedná o případy, kdy banka kvůli vysokému LTV hypotéky vyžaduje po dlužníkovi sjednání i doplňkových produktů, nejčastěji úvěrového pojištění, případně kreditní karty či běžného účtu.
Jaká je pokuta za předčasné splacení hypotéky
Podmínky, stejně jako u běžných hypoték, ošetřuje novela spotřebitelského zákona. Banka vám tudíž může vyměřit poplatek nejvýše do 1 % předčasné splátky. Pokud období fixace netrvá více než jeden rok, klesá zastropování poplatku až na 0,5 %. Konkurenční boj navíc přiměl některé banky tuto pokutu úplně zrušit.
Co když Nevyčerpám hypotéku
Nedočerpání hypotéky
Dojde tak k nedočerpání celé dohodnuté hypotéky. Většinou to již není problém a banky obvykle umožňují nedočerpat až 20 % ze sjednané částky bez jakýchkoli sankcí. Případné nedočerpání hypotéky nad rámec 20 % je zpoplatněno sankcí 5 % nevyčerpané částky.
Jak co nejrychleji splatit hypotéku
Novinka! Audio článekNastavte si nižší splátky a část peněz investujte.O výši úroků smlouvejte.Sledujte speciální akce.Máte-li u banky účet, chtějte výhody.Zkuste makléře.Správně zvolte fixaci.Před koncem fixace zajděte ke konkurenci.Nájem může hradit splátky.
Kdy budou klesat hypotéky
Ke konci roku 2022 se úrokové sazby hypoték vyšplhaly až k 6 %, v prosinci už zůstaly prakticky beze změny. To se odrazilo také v mizivém zájmu o nové hypoteční smlouvy. Vývoj úrokových sazeb v roce 2023 bude záviset na vývoji inflace.
Jakou zvolit fixaci hypotéky 2023
Vybrat si ovšem můžete i delší dobu fixace, třeba 10 nebo i 15 let. Ne všechny banky ale takto dlouhé fixace nabízejí. V současné době se úrokové sazby hypoték pohybují na historických maximech. Pokud si plánujete sjednat hypotéku v roce 2023, jeví se jako nejvýhodnější tříletá fixace.
Jak snížit úrok u hypotéky
Několik tipů jak ušetřit na refinancování hypotéky:Zkuste požádat banku o snížení úrokové sazby i v období fixace.Zajistěte si protinabídku od jiné banky.Zažádejte o vyčíslení a souhlas se splacením hypotečního úvěru k datu výročí fixace.Sami si zajistěte co nejvíce nabídek jiných bank.Oslovte odborníka.
Jak dříve splatit hypotéku
Splatit úvěr můžete kdykoli, i během fixačního období.
Jedinou podmínkou je uhradit bance účelně vynaložené náklady, které finanční instituci s úvěrem vznikly. Tato úhrada není zdaleka tak vysoká, jako dřívější sankce za předčasné splacení hypotéky.
Jak funguje předčasné splacení úvěru
Předčasné splacení úvěru znamená, že celou dlužnou částku vyplatíte najednou, a tedy ne ve stanoveném termínu. Po vyplacení úvěru, tak více nemusíte posílat měsíční splátky. Zároveň umíte předčasným splacením ušetřit peníze, především na úrocích a poplatcích.
Na co si dát pozor při výběru hypotéky
Podívejte se na výběr častých záludností, které mohou „život s hypotékou“ ztížit.Zákaz zcizení nebo zatížení Banky poskytující hypotéku mohou vyžadovat sjednání tzv.Nestandardní ustanovení smluv.Datum konce fixace.Souhlas banky s pronájmem.Lákavá výše sazeb.Poplatky.
Jak na mimořádnou splátku hypotéky
Mimořádnou splátku až v plné výši jistiny úvěru můžete uhradit i během tří měsíců od okamžiku, kdy vám banka sdělí novou výši úrokové sazby. Pokud se případně rozhodnete svou hypotéku refinancovat, máte na vyhledání nové banky s výhodnějšími podmínkami dostatek času, než vám stávající fixace doběhne.
Jaké budou úrokové sazby v roce 2023
V únoru 2023 se průměrné úrokové sazby vyšplhaly až na 6,37 %, což je nejvyšší úroková sazba za posledních 20 let.
Kdy klesnou hypotéky
Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme
Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.
Kdo má nárok na hypotéku
Při žádosti o hypotéku musíte doložit své příjmy, stejně tak i všechny své pravidelné výdaje. Vedle výdajů na bydlení se jedná například o jiné úvěry, ale třeba i o penzijní pojištění nebo alimenty. Přitom platí, že čím je vaše bonita nižší, tím pro vás bude obtížnější na úvěr dosáhnout.
Jaké jsou hlavní rizika hypotečního úvěru
Rizika hypotečního úvěru
Rizikem je například neschopnost splácet. Důvodem může být například dlouhodobá nemoc nebo úmrtí a s ním spojený výpadek příjmu člena domácnosti. Myslete tedy nejen i na pojištění nemovitosti, ale také pojištění hypotéky. Sjednat si můžete například pojištění schopnosti splácet úvěr.
Jak snížit splátky hypotéky
Banky umí běžně pracovat s tím, že klientovi ve finančně tíživé situaci uleví snížením splátek hypotéky. Tuto službu nemusíte mít sjednanou v úvěrové smlouvě, čekejte však poplatek až 5 000 Kč za úpravu úvěrové smlouvy v případě, že snížením splátek úvěru dojde k prodloužení jeho splatnosti.
Kdy budou levné hypotéky
Signálem pro pokles základní úrokové sazby bude právě klesající inflace, pokles úrokových sazeb z hypoték, který by mohl následovat, ale bude velmi opatrný a spíše pozvolný. Na úrokové sazby z let 2020 a 2021 si budeme muset ještě počkat. Vyloučit ale nelze ani další možný růst úrokových sazeb.
Na jakou hypotéku dosáhnu 2023
36 let, výše vaší hypotéky nesmí nově překročit 8,5násobek vašeho ročního příjmu, splátka nesmí být vyšší než 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu a výše úvěru nesmí být vyšší než 80 % hodnoty nemovitosti. Tyto limity ukazatelů pro poskytování hypoték určuje ČNB a začínají platit v načrtnuté výši od 1. dubna 2023.
Jak probíhá splacení hypotéky
Splácení hypotečního úvěru probíhá, stejně jako čerpání, bezhotovostně. Splátky jsou měsíční, podobně jako u jiných úvěrů. Většina klientů si zadává pro zjednodušení trvalý příkaz. Tím se vyhnete sankcím a dalším nepříjemnostem, v případě, že by splátka neodešla včas.
Kdo dosáhne na hypotéku
Jak vysokou hypotéku dostanu Na jak vysokou hypotéku dosáhnete, závisí nejen na vašich příjmech, ale také na hodnotě kupované – respektive zastavované – nemovitosti. Nařízení České národní banky z dubna 2022 stanovuje, že vám banka nesmí půjčit víc než 80 % ceny nemovitosti (90 % pro žadatele mladší 36 let).
Kdy lze odečíst úroky z hypotéky
Kdy si můžu odečíst úroky z hypotéky
Zaměstnancům stačí každý rok do poloviny února odevzdat na mzdové účtárně zaměstnavatele potvrzení o zaplacených úrocích. U hypotéky sjednané v roce 2022 je tedy nutné dodat tento dokument nejpozději do 15. února 2023.