Jak se žilo ve Spartě?
Jaká byla výchova ve Spartě
Ve Spartě byla výchova zaměřena především na bojovou přípravu, a proto se zaměřovala na rozvoj tělesné zdatnosti. Náročnou tělesnou přípravou zde procházeli jak chlapci, tak i dívky. Cílem bylo vychovat zdravé a silné ženy, které mohly porodit silné děti. I v Athénách musel každý občan projít náročným výcvikem.
Archiv
Co to je Sparta
Sparta (dórsky Σπάρτα; řecky Σπάρτη Sparté) byla starověká řecká obec a hlavní město stejnojmenného městského státu (polis) známého ve starověku jako Lakedaimón (dórsky Λακεδαίμων). Jeho teritorium zahrnovalo území dnešní Lakónie na jihu Peloponéského poloostrova.
Kdo založil Spartu Prahu
Prvním předsedou byl Maxmilián Švagrovský, původem z Roudnice nad Labem. Vinohrady byly tehdy ještě samostatné bohaté město za hranicemi Prahy, a proto nový klub očekával od radnice štědrou podporu. Klub byl ustanoven 16. listopadu 1893 a tento den je považován za datum založení klubu.
Kdo vyhrál v peloponéské válce
Peloponéská válka probíhala v letech 431 př. n. l. až 404 př. n. l. mezi athénským námořním spolkem, vedeným Athénami, a peloponéským spolkem, jehož vedoucím státem byla Sparta. Válka byla přerušena několika příměřími a skončila vítězstvím Sparty.
Kdo vlastnil Spartu
Současným vlastníkem klubu je holdingová společnost 1890s holdings a.s. (dříve ACS 1893 Holding, a.s. a J&T Credit Investments, a.s.), která k 30.6.2021 vlastnila 99,9 % akcií společnosti AC Sparta Praha fotbal, a.s.
Co znamenaji barvy Sparty
Základním prvkem byla kombinace žluté a červené, což jsou barvy Prahy jako královského města. Aby se dotvořila trikolora, přidali zakladatelé Sparty nad ně barvu modrou coby symbol Evropy. Postupem let se měnily dresy, název klubu, hráči i stadion, na sparťanskou trikolóru se však nikdy nikdo neodvážil sáhnout.
Jaký je rozdíl mezi Spartou a Athénami
Zatímco síla a moc Sparty stála výlučně na její moci, vojenská síla a moc Atén vznikala na bázi kulturní a obchodní. Atény nebyly nikdy tak dobrými válečníky jako byli Sparťané. Zato byli velice dobří zemědělci, řemeslníci a především obchodníci. Svoboda měla pro ně velký význam. .
Kdo chodil v Athénách do školy
Vzdělávání Škola byla jen pro svobodné chlapce. Hlavní předměty vyučování byly čtení, psaní a hudba. Každý občan se to potřeboval naučit, stejně jako hru na hudební nástroj, protože hudba byla součástí každé slavnosti a oslavy.
Kdy měla Sparta titul
Tituly Mistra Československa
Klub získal tento titul v letech: 1993, 1991, 1990, 1989, 1988, 1987, 1985, 1984, 1967, 1965, 1954, 1952, 1948, 1946, 1944, 1939, 1938, 1936, 1932, 1927, 1926, 1922, 1919 a 1912.
Kdy měla Sparta naposledy titul
Mistrovské oslavy 1990
Poté se ale začali postupně prokousávat vzhůru a v ročníku 1989/1990 dosáhli po dlouhých 36 letech na mistrovský titul. Čtvrtý triumf přidala Sparta hned o tři roky později, když na jaře 1993 získala poslední federální titul.
Proč má Sparta 3 hvězdy
Nové pěkné dresy už mají, teď ještě aby vybojovali zpátky mistrovský titul. Zatím jich má fotbalová Sparta na svém kontě 35, a tak nad znakem na rudých trikotech přibyly tři hvězdy vyjadřující počet titulů v desítkách. Inspirací nové kolekce byla 20.
Jak se žilo v Athénách
Byl to městský stát, na jehož správě se podíleli plnoprávní občané. Ti pocházeli z řad svobodných občanů, mezi které patřili řemeslníci, obchodníci a zemědělci. Kromě svobodného obyvatelstva žili v polis také nesvobodní otroci (buď pro dluhy = dlužní otroctví; nebo ze zajatců).
Kdo vedl Spartu
AC Sparta Praha | |
---|---|
Předseda | Daniel Křetínský |
Trenér | Brian Priske |
Oficiální webová stránka | |
Největší úspěchy |
Co dělat v Athénách
Co vidět a navštívit v AthénáchAkropolis. Athénská akropole byla postupně budována mezi 13.Chrám Dia Olympského.Antická Agora.Římská Agora.Panathénský stadion.Kerameikos.Vrch Likavitou (Lycabettus)Moderní olympijský areál.
Co jedli stáří Řekové
Řekové jedli hovězí, skopové, jehněčí, vepřové, zvěřina, v jídelníčku ale převažovaly ryby, a to vařené, syrové nebo pečené na rožni. Opékaly se na pánvi nebo podávaly nasolené a naložené v oleji. Jako příloha se jedlo ovoce, olivy, luštěniny, těsta a kaše připravovaná z rozemletého obilí.
Kde a proč zakládali Řekové osady
Velká kolonizace byla nejvýznamnějším projevem hospodářského, sociálního i kulturního rozvoje Řecka v archaickém období. Důvodem osídlování dalších oblastí v raném období kolonizace bylo hlavně hledání nové zemědělské půdy, neboť převážně hornaté Řecko neposkytovalo možnost obživy relativnímu přebytku obyvatel.
Kde se koupat v Athénách
Pláže a koupání
Pláže, většinou písčité, se táhnou prakticky podél celého athénského pobřeží od přístavu Pierus až na samý jih do Glyfady. Nejvíce restaurací a života okolo nabídne čtvrť Palaio Faliro, naopak nejklidnější prostředí najdete dál od centra poblíž tramvajové konečné Asklipiio Voulas.
Proč jet do Athén
Athény si udržují svá nej i v oblasti dramatické tvorby. A je jich hned několik, divadelní hry se na tomto místě prakticky narodily, pochází odtud nejvýznamnější dramatici všech dob a našli byste zde také nejstarší divadlo starověkého světa.
Co snídají Řekové
V jídelníčku převládají různé saláty a luštěniny (hrách, čočka, fazole, cizrna), oblíbená mezi Řeky je také listová zelenina politá dresinkem. Mezi typická jídla patří gyros, tzatziki a typický vynikající řecký jogurt. Ochutnejte "pitu", což je chlebová placka.
Jak se zilo v Antickem Řecku
Základem každé řecké rodiny byl dům. Řecké domy se stavěly z pálených nebo sušených cihel nebo z kamene, měly sedlovou střechu s pálenými taškami a v patře malá okénka, ale do ulice bývala jen hladká stěna, která stěžovala práci lupičům. Dům se dělil na mužskou a ženskou část.
Kdo stál v čele Athén
Politické zřízení v Athénách prošlo složitým vývojem. Původně vládla aristokracie (v čele stál král, vládli archonti (úředníci) a areopag (rada starších)). Ti sídlili na Akropoli (viz foto).
Jak probíhala kolonizace
Lidská kolonizace se obvykle dělí na vnitřní (místní, např. mýcení lesů) a vnější. Příčinou kolonizace bylo zejména přelidnění a hledání či dobývání nové zemědělské půdy, budování vzdálených obchodních stanic a osad a konečně dobyvačná expanze zejména západoevropských států v novověku.
Jak se dostat z Athen k moři
Metrem až k moři
Zážitek, který v něm asi nenajdete, je jízda metrem k moři. Lístek mě stál euro a platil 90 minut. K moři, až na konečnou metra, do přístavu Pireus, který dnes splývá s hlavním městem, to trvá zhruba půlhodinu. Za městem se metro změní v nadzemní dráhu, takže vidíte i kus jiných Atén.
Co ochutnat v Athénách
CO OCHUTNAT
Výborné jsou zdejší tradiční pokrmy jako např. musaka (nákyp zmletého masa, baklažánů a bešamelu), gyros (kořeněné maso vpita chlebu se zeleninou, hranolky a tzatziki), souvlaki (grilované maso na špejli) nebo řecký salát (zelenina sfeta sýrem, olivami, olivovým olejem a kořením).
Co se nesmí v Řecku
10 věcí, které nikdy nedělejte v ŘeckuNespěchejte. Čas pro Řeky nic neznamená.Neházejte toaletní papír do záchodu.Neukazujte, že je něco OK!Nejezte u McDonald's.Nechoďte na svatá místa v tílku a v kraťasech.Nedotýkejte se památek.Nefotografujte válečné loděNechoďte nikam na vlastní nebezpečí