Jak poznat že hoří v komíně?
Jak začne hořet komín
Při provozu, který není zcela v pořádku, se na vnitřní straně komínové vložky může velmi rychle utvořit povlak sazí, které tvoří téměř čistý uhlík. Intenzita usazování, výška usazených sazí a nebezpečí vznícení sazí závisí na způsobu a druhu topení v kamnech na tuhá paliva. V příhodném okamžiku se saze vznítí a hoří.
Co se stane když chytnou saze v komíně
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
Jak uhasit požár v komíně
Do příjezdu hasičů se můžete pokusit zkrotit plameny pomocí vhazování SUCHÉHO písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína. Hasiči používají k sražení a uhašení hořících sazí v komíně převážně suchý písek a dlouhý ocelový drát.
ArchivPodobné
Proč chytne komín
„Staré komíny mají už kolikrát vypadané cihly. Jsou tam kapsy, ve kterých se drží saze. Při sebemenším zahoření sazí, nebo při jiskře, která tam vlétne, se komín zapálí. Tlakem může prasknout a chytit mohou krovy,“ vysvětlil kominík z Ostrova Patrik Gottschier.
Jak často se musí čistit komín
Čištění komínu neboli spalinové cesty je podle zákona č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty povinné a mělo by se provádět alespoň jednou ročně.
Proč létají saze z komína
Nejčastěji se vznítí saze, vzplály zazděné trámy v komíně, na vině jsou i špatné kouřovody. Ohně a otrav se lze lehce vyvarovat. Stačí pravidelně čistit komín a kotel, zvát si kominíka na kontroly a hlavně správně topit. Splnit tak v podstatě to, co nařizuje od ledna nový předpis.
Proč hoří saze
K hoření je potřeba hořlavou látku – saze, teplotu – té se dosáhne a přítomnost kyslíku obsažený ve vzduchu. Pozor, při určité koncentraci práškových sazí ve vzduchu může vzniknout výbušná směs!! jsou mastný. A je to uhlík a ten za určitých podmínek hoří.
Čím hasit komín
Při stálém plamenném hoření hasit plameny pomocí hasební látky, např. suchý písek, sáček s hasícím práškem, kuchyňská sůl (je-li tímto hasivem jednotka vybavena), nebo jiné bezvodé inertní hasivo, která je aplikována do ústí komína.
Jak se čistí komín
Komín čistíme tak, že provaz se strojkem a nebo tyč s kartáčem pomalu spouštíme dolů, při čištění zdola naopak vytlačujeme kartáč nahoru. Postupně přidáváme jednotlivé díly tyče, čímž ji postupně prodlužujeme. Čistíme-li z komínových dvířek, vymeteme nejprve horní a poté až dolní část komína.
Jak nejlépe vyčistit komín
K běžnému, pravidelnému čištění komína potřebujeme „kominický strojek s lanem a sluníčkem", případně „kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí“. Toto vybavení se běžně prodává v železářstvích, hobby marketech a nebo na internetu a nestojí obvykle více jak 1000 korun.
Jak probíhá kontrola komínů
Zjišťuje se, zda jsou všechny spaliny řádně odváděny z komína. Součástí kontroly je i ověření, že se v těsné blízkosti spalinové cesty nenachází hořlavé materiály. V porovnání s minulou kontrolou či provedenou revizí by neměly být patrné žádné zásadní změny.
Jak zakrýt komín
Krycí deska komína z ušlechtilé oceli, nazývaná také krycí deska komína, chrání ústí komína před deštěm i pronikající vlhkostí a mokrem. K dostání je v mnoha velikostech a variantách a lze ji optimálně upravit podle rozměrů komína a instalované vnitřní trubky.
Jak vyčistit komín zespodu
Ze spodních dvířek vymeťte saze
Aspoň jednou za rok byste měli vy nebo kominík vymést usazeniny napadané do dolní části komína. Slouží k tomu dvířka pod místem připojení kamen či kotle. Počítejte s tím, že odtud mohou saze vypadnout. Připravte si nádobu z nehořlavého materiálu, smetáček s lopatkou a roušku.
Kdy chodí kominík
Revizi komína budete potřebovat v následujících situacích:
před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty, před výměnou spotřebiče paliv, po komínovém požáru nebo při vzniku trhlin nebo podezření na vznik trhlin ve spalinové cestě.
Jak často se čistí komín
Čištění komínu neboli spalinové cesty je podle zákona č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty povinné a mělo by se provádět alespoň jednou ročně.
Kdy vyčistit komín
Kominík by měl komín zkontrolovat minimálně 1x za rok. Přitom vůbec nezáleží na tom, jak často komín používáte. Každoroční kontrola komínu by tedy měla probíhat u komínu, který používáte každý den, stejně jako u toho, ve kterém zatopíte dvakrát za zimu.
Kdy se provádí revize komínů
Revizi komína budete potřebovat v následujících situacích:
před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty, před výměnou spotřebiče paliv, po komínovém požáru nebo při vzniku trhlin nebo podezření na vznik trhlin ve spalinové cestě.
Jak ukončit komín
Ukončení komína. Nadstřešní část komína je jeho nejvíce namáhaný díl. U jeho zakončení se navíc používají různé "stříšky". Nejznámější je Meiningerova hlava, která zabraňuje zatékání do průduchu, hlavně ale zabraňuje zpětnému tahu vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek.
Co dát kolem komína
Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie. Dobrý den , zateplení okolo komína není žádný problém , stejně tak provedení parozábran. Zateplení může jít až ke komínu a parozábrany se připevní k omítnutému komínovému tělesu speciální folií (dle výrobce parozábrany ).
Co obnáší práce kominíka
Kominictví je řemeslo, jehož náplní je čištění, kontrola a oprava komínů a zařízení pro odvod zplodin spalování, spalovacích zařízení a dalších souvisejících zařízení. Osoba vykonávající toto řemeslo se nazývá kominík (moravsky kominář). Živnost se zpravidla vykonává ve vyšších výškách (na střechách budov).
Jaký průměr kartáče na komín
Pro komíny o průměru min. 50 mm – max. 400 mm, vhodné i pro nerezové komíny.
Jak vyčistit komín bez kominíka
Při čištění z komínových dvířek vymeťte nejprve horní část komína, pak dolní. Při tlačení tyče nahoru dejte pozor na případné elektrické dráty nad komínem. Pracujte pomalu, aby se usazeniny nevyhrnuly z kamen. Když je komín hodně zanesený, postup opakujte.
Kdo platí revizi komínu
Čištění kotle a revize, ať už kotle, komínů či elektřiny spadá pod běžnou údržbu bytu a hradí ji nájemce.
Čím spárovat komín
Pro vyspárování komínu použijte výrobek VODOTĚS – je nestékavý a vodotěsný, tzn. už se vám nebude nikdy drolit, protože se do něj voda nedostane a nemůže nic odmrzat. Stejný výrobek můžete použít i pro spárování šalovaček. Pokud byste potřeboval menší zrnitost (podle velikosti spár), tak můžete zvolit SPRAVBETON TH.
Jak vysoko má být komín nad střechou
Podle platné normy má končit komín min. 65 cm nad hřebenem střechy. Jestliže je však komín vzdálen od hřebenu 2 m a více, počítá se tato výška od tzv. větrného úhlu 10°sklonu od hřebene střechy – níže.