Kdo je Petepak?
Kdy byly zrušeny PTP
Ti pétépáci se i zlobili, protože to, co popisoval Miroslav Švandrlík napsal v Černých baronech, byl život Technických praporů. To byly pracovní jednotky, které byly založeny a rozšířily po roce 1954, kdy vlastně byly PTP zrušeny."
Archiv
Co to bylo PTP
Pomocné technické prapory (PTP)[1] byly útvary Československé armády, které v letech 1950–1954 fungovaly pro internaci a převýchovu tzv. politicky nespolehlivých osob, podléhajících tehdejšímu brannému zákonu.
Archiv
Kdo byl černý baron
Pjotr Nikolajevič Wrangel byl ruský šlechtic a současně bělogvardějský generál. Černý baron se mu přezdívalo kvůli tomu, že často nosil černou kozáckou uniformu. Během 1. světové války bojoval coby ruský kapitán v Haliči a vyznamenal se zde při Brusilovově ofenzívě 1916 a při obraně řeky Zbruč v roce 1917.
Kdo byl major Terazky
Kuriózní je, že jeho major Haluška, přezdívaný Terazky, byl reálnou postavou. Ve skutečnosti se jmenoval Andrej Gazda a za války opravdu bojoval proti Rusům. Po osvobození zůstal v armádě a velel i útvaru, ke kterému nastoupil mladý vojín Miloslav Švandrlík (✝77), podle jehož knižní předlohy a scénáře film vznikl.
Čo bolo to bolo Terazky
„Čo bolo, to bolo, terazky som majorom. “ Legendární věta Pavla Landovského, excelujícího ve filmu Černí baroni, už zlidověla. Málokdo ale ví, že se nejednalo o autorskou licenci scénáristy snímku nebo Miloslava Švandrlíka, autora knižní předlohy se stejnojmenným názvem.
Kdo napsal knihu Černí baroni
Miloslav ŠvandrlíkČerní baroni / AutorMiloslav Švandrlík byl český spisovatel a humorista. Používal také pseudonym Roman Kefalín. Lze se také setkat s křestním jménem Miroslav, které je však chybné. Wikipedie
Kdo hrál majora Terazkyho
Hrají: Pavel Landovský (major Haluška /Terazky/), Ondřej Vetchý (asistent režie Kefalín), Bronislav Poloczek (kapitán Ořech), Miroslav Donutil (poručík Troník), Alois Švehlík (kapitán Honec), Rudolf Hrušinský ml.
Kde se natáčel film Černí baroni
Zámek Zelená Hora je širší veřejnosti znám především jako působiště Černých baronů – zfilmovaného románu Miloslava Švandrlíka. Příslušníci Pomocných technických praporů (PTP), označovaní jako Černí baroni, na zámku Zelená Hora přesto nikdy nepůsobili.
Kde se natáčel film Tankový prapor
Snímek z roku 1991, který vznikl podle literární předlohy Josefa Škvoreckého, se kromě Podbořan natáčel také v ulici U Kasáren a Záhořanská v Berouně, u obce Valov a na nádraží Nová Ves pod Pleší.
Kde se natáčel film Cesta z města
Ve filmech Cesta z města, Cesta do lesa i Cesta domů můžete poznat nejen samotný Manětín, ale také Rabštejn nad Střelou či Doubravici. Kulisu filmu tvoří i louky a pastviny severního Plzeňska, lesy, které jsou rájem houbařů a skály, jež jsou často vyhledávány horolezci.
Kdo natočil Tankový prapor
Vít OlmerTankový prapor / RežisérVít Olmer je český herec, scenárista, spisovatel a režisér. Jako herec začínal v mosteckém divadle, v roce 1964 ukončil studium herectví na DAMU, v roce 1966 pak studium filmové režie na FAMU. Jeho manželkou je herečka Simona Chytrová. Je čestným občanem městské části Praha 5. Wikipedie
V jakém roce se odehrává Tankový prapor
Přestože se děj románu odehrává mezi lety 1951–1953, scenáristé přesunuli celý děj filmu do roku 1953.
Kde se natáčel film Na pytlácké stezce
Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Populární trilogie s nezapomenutelným Tomášem Holým vznikala na Klostermannově chalupě v Srní na Šumavě.
Kde se odehrává Tankový prapor
Natáčení probíhalo v bývalém vojenském prostoru v Podbořanech, v ulici U Kasáren a Záhořanská v Berouně, u obce Valov a na nádraží Nová Ves pod Pleší. Přestože se děj románu odehrává mezi lety 1951–1953, scenáristé přesunuli celý děj filmu do roku 1953.
Kdo je Danny Smiřický
Kdo je Danny Smiřický Alter egO spisovatele Josefa Škvoreckého. Jeho literární dvojník, který je vždycky minimálně o stupínek nezodpovědnější, lehkomyslnější i amorálnější než jeho stvořitel. Objevuje se v románech Zbabělci, Tankový prapor, Mirákl, Příběh inženýra lidských duší a v povídkovém souboru Prima sezóna .
Kde se točilo Za trnkovým keřem
Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Populární trilogie s nezapomenutelným Tomášem Holým vznikala na Klostermannově chalupě v Srní na Šumavě. Právě ta se proměnila v hájovnu, kam jezdil Vašek Straka za dědou.
Kdo napsal knihu Tankový prapor
Josef ŠkvoreckýTankový prapor / Autor
kniha od: Josef Škvorecký
V jakém filmu najdeme postavu Dannyho Smiřického
Praha – Jedna z nejoblíbenějších literárních postav Danny Smiřický, slavné alter ego Josefa Škvoreckého, se opět vrací na obrazovky České televize. Film Rytmus v patách, který vznikl na motivy Škvoreckého povídkové knihy v režii Andrey Sedláčkové, uvede ČT1 dnes ve 20:00.
Kde se natacelo Na pytlácké stezce
Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Populární trilogie s nezapomenutelným Tomášem Holým vznikala na Klostermannově chalupě v Srní na Šumavě.