Jak se kontroluje komín?

Jak se kontroluje komín?

Jak probíhá kontrola komínů

Zjišťuje se, zda jsou všechny spaliny řádně odváděny z komína. Součástí kontroly je i ověření, že se v těsné blízkosti spalinové cesty nenachází hořlavé materiály. V porovnání s minulou kontrolou či provedenou revizí by neměly být patrné žádné zásadní změny.
Archiv

Kdo kontroluje revize komínů

Revizi a kontrolu a čištění komínů provádí pouze specialista, tedy kominík. Pozvat bychom si ho měli v každém případě po ukončení stavby nebo rekonstrukce, než poprvé zatopíme, aby provedl revizi. Čištění a kontrola komínu závisí na četnosti vytápění, tedy na tom, zda topíme celoročně, v zimní sezoně anebo jen občas.
Archiv

Co je potřeba k revizi komínů

Pro kladnou revizi, například pro kolaudaci, je nutné od majitele stavby zajistit tyto dokumenty:Typ a označení výrobku (komínu) nejdůležitější u nového systémového komínu.CE prohlášení o shoděProjekt a jeho dodržení – technologický postup.Jméno stavaře (stavební firmy), která komín stavěla.

Jak často se musí kontrolovat komín

Jak často se provádí kontrola komínu Komín je třeba nechat odborně zkontrolovat minimálně 1× ročně, nicméně četnost kontrol se odvíjí od druhu paliva, které používáte. Pevné palivo (např. topení v krbových kamnech) – kontrola by měla proběhnout 2× ročně.
Archiv

Co obnáší práce kominíka

Kominictví je řemeslo, jehož náplní je čištění, kontrola a oprava komínů a zařízení pro odvod zplodin spalování, spalovacích zařízení a dalších souvisejících zařízení. Osoba vykonávající toto řemeslo se nazývá kominík (moravsky kominář). Živnost se zpravidla vykonává ve vyšších výškách (na střechách budov).

Jak dlouho trvá vložkování komínů

Samotné vložkování trvá 1/2 – 1 den. Protože pro uvedené spotřebiče na pevná (tuhá) a jiná paliva musí být průměr vložky již větší, ve většině případů se musí provádět také frézování komínů.

Jak dlouho trvá vložkování komínu

Samotné vložkování trvá 1/2 – 1 den. Protože pro uvedené spotřebiče na pevná (tuhá) a jiná paliva musí být průměr vložky již větší, ve většině případů se musí provádět také frézování komínů.

Kdy je potřeba vyvložkovat komín

Kdy je třeba komín vyvložkovat

Když je tah komína špatný. Když je v místnostech cítit zápach spalin. Když je komínový průduch ve špatném technickém stavu, který neodpovídá předpisům. Když je původní komínový průduch a nebo vložka na konci své životnosti.

Jak se Vložkuje komín

Celý postup tedy spočívá v zasunutí nerezové komínové vložky do stávajícího, nejčastěji zděného komínu. V místě připojení spotřebiče a otvoru pro kontrolu a vybírání sazí se provedou ve stávajícím plášti otvory. Nerezová vložka se spouští ústím komínu dolů.

Jak poznat špatný tah komína

Umístěním teploměru na kouřovod snadno zjistíte, zda je spalování optimální. Teplota spalin má být okolo 250ºC. Pokud je jejich teplota nižší, komín se zanáší sazemi. Pokud je naopak teplota vyšší než 300°C může dojít k přehřátí vnitřních částí krbových kamen.

Kdo muze delat Kominika

Revizi spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba, kterou je „Revizní technik spalinových cest“ (do konce roku 2014 ještě platí i odbornosti získané před platností nařízení, a to jsou: „Revizní technik komínů“ a „Specialista bezpečnosti práce – revizní technik komínových systémů“).

Co musí umět kominík

„Při běžné kontrole spalinové cesty je třeba pročistit komín, vybrat saze, vyčistit kouřovod, zkontrolovat kotel, prohlédnout, jak komín prochází budovou, a podobně. Dále děláme revize, vložkujeme komíny, frézujeme je i stavíme komíny nové.

Jak poznat Vyvložkovaný komín

Kdy je třeba komín vyvložkovat

Když je tah komína špatný. Když je v místnostech cítit zápach spalin. Když je komínový průduch ve špatném technickém stavu, který neodpovídá předpisům. Když je původní komínový průduch a nebo vložka na konci své životnosti.

Proč se frézuje komín

Proč frézovat komín Frézováním dosáhneme dostatečné šířky průduchu pro komínovou vložku. Frézují se komíny silně zanesené dehtem (komínový průduch se frézováním vyčistí a zbaví nánosu dehtu) a případně i komíny, které mají vnitřní průměr pro vložku příliš malý.

Jak dlouho vydrží vložka v komíně

Životnost vložky je pak závislá na používaném palivu, četnosti provozu a údržbě komína. Standardní záruka je na certifikované nerezové vložky poskytována 10 let. Jejich životnost je pak závislá na prostředí, ve kterém je spotřebič umístěn a na druhu paliva. Běžně dosahuje 30 až 40 let.

Jak spojit kouřovod

Aby se zabránilo dalšímu zbytečnému ochlazování spalin v kouřovodu, je doporučeno kouřovod zapojit nejkratší cestou do komína. Optimální variantou je použití zadního vývodu kouřovodu, pokud to konstrukce kamen umožňuje. Zapojení je potom velmi jednoduché – stačí použít trubku o délce 25 cm, zděř a růžici.

Co dělat když netáhne komín

V případě, že kamna netáhnou pouze z důvodu zaneseného komínu, řešení je nasnadě. Stačí odstranit nánosy a můžeme topit dál. V dnešní době ale často kamna nebo krby netáhnou z mnoha jiných důvodů. Častou příčinou je například výměna starých oken za nová, která mnohem více těsní.

Proč Dehtuje komín

Hlavní příčinou dehtování komínů je především nedokonalé spalování hořlavin ve spojení s relativně vysokým rosným bodem spalin vůči teplotě spalin v kotlích, které sice dosahují vysoké účinnosti, ale teplota spalin na spalinovém hrdle je poměrně nízká.

Kdy volat Kominika

Revizi komína musíte nechat provést v následujících situacích:Uvádíte do provozu nový zdroj vytápění.Prováděli jste stavební úpravy komína nebo spalinových cest.Změnili jste druh paliva pro vytápění.Opětovně jste připojili nepoužívané spalinové cesty.Chcete vyměnit zdroj vytápění.

Jak dlouho trvá vyvložkování komína

Samotné vložkování trvá 1/2 – 1 den. Protože pro uvedené spotřebiče na pevná (tuhá) a jiná paliva musí být průměr vložky již větší, ve většině případů se musí provádět také frézování komínů.

Proč je nutné Vložkovat komín

Každý komín má svojí životnost, pokud přestane odpovídat platným předpisům, je přestavba komínu nevyhnutelná. Rekonstrukce pomocí vložkování je v celku šetrný způsob, jak prodloužit životnost Vašeho komínu. Samotné vložkování je podmíněno dostatečnou velikostí stávajícího komínového průduchu.

Jak napojit kamna na komín

Optimální variantou je použití zadního vývodu kouřovodu, pokud to konstrukce kamen umožňuje. Zapojení je potom velmi jednoduché – stačí použít trubku o délce 25 cm, zděř a růžici. V případě, že budou kamna připojena na komín s vysokým tahem je doporučeno instalovat trubku s klapkou.

Jak daleko od zdi krbová kamna

Kamna by měla stát alespoň 20 cm od stěny, vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být více než 80 cm. V okolí krbu nebo kamen by měla být také nehořlavá podlaha – podložka z bezpečnostního skla nebo nehořlavá deska má přesahovat minimálně do vzdálenosti 50 cm před ohništěm a 30 cm na boční straně.

Jak poznat zanesený komín

Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu. Pak je s komínem něco špatně.

Co se stane když chytnou saze v komíně

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.