Co Stini Měsíc?
Co osvětluje Měsíc
Téměř všichni také ví, že povrch Měsíce je vidět jen proto, že ho vlastně osvětluje Slunce.
Archiv
Co je na Měsíci
Kromě moří se na povrchu Měsíce nacházejí také zálivy nebo jezera, což jsou menší tmavé plochy. Zbývajícím částem povrchu se říká pevniny. Měsíc je také posetý moha krátery.
Archiv
Co trvá jeden Měsíc
Měsíc oběhne Zemi za 28 dní. Stejně tak dlouho trvá, než se Měsíc otočí kolem své osy.
Jak vidíme Měsíc ze Země
Země je mezi Sluncem a Měsícem, na obloze vidíme zcela osvětlenou měsíční polokouli. Měsíc vychází při západu Slunce a na obloze ho najdeme na východě, zapadá při východu Slunce přibližně na západě. Můžeme tedy pozorovat Měsíc po celou noc. Jakou dráhu Měsíc v úplňku na obloze opisuje, záleží na ročním období.
Jak se otáčí Měsíc
Na první pohled se nám může zdát, že se Měsíc neotáčí kolem osy, ale není to pravda. Měsíc je v takzvané synchronní (vázané) rotaci se Zemí, takže doba rotace menšího tělesa (Měsíce) kolem osy je právě rovna době jeho oběhu kolem centrálního tělesa (Země). Jedna strana Měsíce je proto stále přivrácena k Zemi.
Co víme o Měsíci
Měsíc je jediná známá přirozená družice Země. Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 km. Měsíční rovníkový průměr je 3 476 km, což je víc než čtvrtina průměru zemského. Jeho objem jsou však pouze 2 % zemského a co do hmotnosti je rozdíl ještě větší.
Co není na Měsíci
Měsíc je druhé nejjasnější těleso na naší obloze a zároveň náš nejbližší vesmírný soused. Kolem Země obíhá podobně jako Země kolem Slunce po eliptické dráze v průměrné vzdálenosti přibližně 400 000 km. Měsíc je zhruba čtyřikrát menší než Země. Na rozdíl od naší planety nemá ani atmosféru, ani magnetické pole.
Jaké pohyby dělá Měsíc
Pohyby měsíce
Měsíc vykonává dva základní pohyby: Oběh kolem Země – proti směru hodinových ručiček. Jeden oběh trvá 27 dní a 8 hodin (1 měsíc). Rotace kolem vlastní osy – trvá stejně jako oběh kolem Země, což zapříčiňuje, že ze Země vidíme stále jen jednu stranu Měsíce.
Co zakrývá Měsíc
Měsíc je v konjunkci se Sluncem a v této době je přímým slunečním světlem osvícena jeho odvrácená strana. Měsíc není vidět. Měsíc je v této fázi na obloze nejblíže Slunci a následuje ho, vychází i zapadá se Sluncem. Když je Měsíc v novu, může zčásti či zcela zakrýt Slunce – může nastat zatmění Slunce.
Na co má vliv Měsíc
"Měsíc ovlivňuje proudění mízy a šťávy v rostlinách. Když dorůstá, stoupají vzhůru, čímž se posiluje tvorba listů, květů a plodů, a při výdechu naopak klesají, čímž se posiluje tvorba kořene," tvrdí se v této teorii.
Jak putuje Měsíc
Obíhá po elipsové dráze kolem Země a současně s ní obíhá kolem Slunce. Podobně jako Země se i Měsíc otáčí okolo své osy. Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 km. Měsíc nemá téměř žádný plynný obal, proto je vystaven silnému ozařování Sluncem i vesmírnému chladu.
Jak působí úplněk na člověka
Úplněk ovlivňuje i psychiku, citliví jedinci mohou zaznamenat výrazné změny nálady nebo úzkost. Z astrologického hlediska je Měsíc zodpovědný za naše emoce, takže při úplňku může člověk prožívat silné city. Někteří trpí nespavostí, nebo mají divoké sny. Vzhledem k síle úplňku je dobré se snažit si sny zapamatovat.
Jak dlouho trvá vliv úplňku
Jde o 36 hodin, kdy je Měsíc z našeho pohledu přímo naproti slunci, což nám umožňuje vidět celou jeho převrácenou část. V období úplňku má mít Měsíc nejsilnější vliv na naši Zemi, zejména na citlivost všech organismů, podvědomí, vnímavost a přizpůsobivost.
Co se děje při novoluní
Říká se, že kdo se za novoluní jeden den postí, předejde mnoha nemocem. Jisté je, že metabolismus pracuje rychleji než jindy. Novoluní je i proto vhodné k očištění a zbavení se všeho, co nám brání v růstu. Zatímco úplněk údajně působí silněji na naše tělesné zdraví, novoluní ovlivňuje naši mysl.
Jak působí novoluní na člověka
Říká se, že kdo se za novoluní jeden den postí, předejde mnoha nemocem. Jisté je, že metabolismus pracuje rychleji než jindy. Novoluní je i proto vhodné k očištění a zbavení se všeho, co nám brání v růstu. Zatímco úplněk údajně působí silněji na naše tělesné zdraví, novoluní ovlivňuje naši mysl.
Co dělat a nedělat při úplňku
Co dělat a čeho se vyvarovat při úplňkuvíce než jindy si hleďte sebe a vlastního vědomíodpouštějte a navazujte nová přátelstvínedělejte žádná zásadní rozhodnutí a neorganizujte jednánímilování při úplňku bývá romantické, bouřlivé a většinou také plodné
Co dělat při novu
Co dělat během novoluní Zapište si to, na co se instiktivně zaměřujete a co vás přitahuje. Začněte přemýšlet o budování svého snu, ke kterému vždy objeví i spoustu překážek, které odstraňujte pozitivní energií. Vytvořte si kolem sebe takové prostředí, které vám pomůže uvolnit.
Jak působí úplněk na děti
Studie mezi téměř 6 000 dětmi z 12 zemích zjistila, že děti měly v průměru jen o 1% kratší dobu nočního spánku v úplňkovou noc ve srovnání s nocí kdy byl Nov. Jiná studie naopak zjistila, že některé děti v době Úplňku spaly dokonce lépe než jiné dny. To jak tuto noc prožíváme, ale závisí i na sociokulturním prostředí.
Jak často dochází k novu
Měsíc je opožděn oproti Slunci o 18 hodin (nebo můžeme říci že jej o šest hodin předbíhá). Vychází kolem půlnoci a zapadá kolem poledne. Ve dnech před novem můžeme spatřit srpek Měsíce na východě již jen krátce před východem Slunce. Přibližně po 29,5 dne nastává další nov a celý cyklus se opakuje znova.
Jak dlouho trvá úplněk
Jak dlouho působí úplněk Z hlediska pozorovatele noční oblohy trvá úplněk jednu noc. Sílu plného Měsíce můžeme pociťovat asi 3 dny, to je Měsíc z našeho pohledu přímo naproti Slunci a my vidíme celou jeho převrácenou část.
Co dělat při novoluní
Říká se, že kdo se za novoluní jeden den postí, předejde mnoha nemocem. Jisté je, že metabolismus pracuje rychleji než jindy. Novoluní je i proto vhodné k očištění a zbavení se všeho, co nám brání v růstu. Zatímco úplněk údajně působí silněji na naše tělesné zdraví, novoluní ovlivňuje naši mysl.
Co jíst při novoluní
První den, v době úplňku či novoluní, se nejí nic, pouze se pijí v neomezeném množství čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Dalších 24-26 hodin je vhodné omezit jídelníček pouze na ovoce, salát, polévky nebo zeleninová pyré, například z dýně. Zcela zakázány jsou po tyto dny těžká jídla, cukr, tuk, káva i alkohol.
Jak pusobi půst na tělo
Princip půstu je založený na jednoduchém faktu: ve chvíli, kdy něco sníte, se do krve přirozeně začne vyplavovat inzulin, díky kterému tělo spaluje přednostně cukry přijaté z potravy. Mezi jídly pak využívá zásobní glykogen uložený v játrech a svalech. Při půstu se ale hladina inzulinu výrazně sníží.
Proč držet půst při úplňku
Pro duchovní půst je vhodný den úplňku a novu nebo také 2. a 11. den každé měsíční fáze, při níž měsíc mění své působení, neboť zesílený proud energie v těchto dnech může výrazně pročistit naše tělo i mysl. Dalším důvodem půstu je rozvoj síly vůle.
Co se stane když nebudu 2 dny jíst
U zdravého jedince vede hladovění v prvních 2-3 dnech hlavně ke ztrátě glykogenu a vody asi 2-3% tělesné hmotnosti (na 1 g glykogenu se váže přibližně 4 g vody). V této době se také vyprázdní trávicí trakt, díky kterému může váha klesnout o 1-3 kg. Tato fáze nemá vliv na funkci jednotlivých orgánů.