Kdy má Rusko Vánoce?
Kdy se slaví Vánoce v Rusku
V Rusku se Vánoce slaví dvěma způsoby. Buď se slaví pravoslavné Vánoce, které jsou 6. a 7. ledna, nebo se slaví Vánoce postaru na Nový rok.
Archiv
Kdy se v Rusku dávají dárky
Protože v Rusku převládá pravoslavné křesťanství, dostanou děti vánoční nadílku až 7. ledna. Dárečky jim přiveze Děda Mráz – přijíždí na saních až z daleké Čukotky, v doprovodu krásné Sněhurky. Ačkoliv má Anglie hodně společného s Amerikou, Santa Claus zde dárečky nenadílí.
Archiv
Kdy se v Rusku slaví Nový rok
leden: Oficiální první den roku gregoriánského kalendáře, používaný v největším počtu zemí. Ve Východní pravoslavné církvi začíná Nový rok 14. lednem (1. leden juliánského kalendáře).
Kdy se slaví Vánoce na Ukrajině
Od roku 2017 se 25. prosinec, Vánoce podle gregoriánského kalendáře, stal oficiálním státním svátkem na Ukrajině. Východní pravoslavná církev a ukrajinské řeckokatolické církve se řídí převážně juliánským kalendářem a 7. leden je na Ukrajině také státním svátkem.
V jaké zemi se neslaví Vánoce
Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.
Jak se řekne rusky Vánoce
Рождество́o Vánocích на Рождество́Veselé Vánoce! С Рождество́м!
Co jedí Rusové na Vánoce
Z ruských vánočních tradic se v její domácnosti zachovaly hlavně ty kulinářské. Součástí ruské štědrovečerní tabule je i vinigret. Bezmasý salát z brambor, zelí, červené řepy, mrkve a cibulky, zalitý slunečnicovým olejem. „Na štědrovečerní večeři se podává více jídel.
Jak se slaví Vánoce v Rusko
Nadílka od Dědy Mráze
Novoroční oslavy začínají v Rusku 31. prosince. Domácnosti jsou slavnostně vyzdobené, nikde nechybí vánoční stromek – ёлка. Večer se lidé sejdou u společné večeře a vyměňují si dárky; dětem naděluje Děda Mráz (Дед Мороз), často doprovázený Sněhurečkou (Снегурочка).
Kdy mají ve Vietnamu Vánoce
Vietnamci slaví Vánoce podobně jako my, jen o den později – 25. prosince.
Kdo nosí dárky v Rusko
Obecně se ví, že v Rusku dárky nosí děda Mráz spolu se svojí dcerkou Sněhurkou.
Kdo vymyslel Vánoce
První Vánoce slavili v Římě
Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.
Jak se slaví Vánoce v Portugalsku
Vánoce v Portugalsku se slaví na Štědrý den 24. prosince, kdy se celá rodina sejde u štědrovečerní večeře. Po jídle se lidé vydávají do kostela na Missa do Galo neboli Kohoutí mši. Během bohoslužby je vynesen obraz Ježíška a všichni stojí ve frontě, aby ho mohli políbit.
Jak se slaví Vánoce v Polsku
Vánoce v Polsku patří k nejdůležitějším katolickým svátkům. Poláci se po celý Štědrý den postí: ne kvůli zlatému prasátku, ale protože to je křesťanská tradice. Ke stolu zasedají, když se na nebi objeví první hvězda. Je tradicí prostřít jedno místo navíc pro nečekaného hosta.
Kdo nosí dárky na Ukrajině
Dárky tu nosí hlavně Svatý Mikuláš (19. prosince večer). V některých rodinách chodí Děda Mráz, který se zde usadil díky ruskému vlivu. Mikuláš nosí dárečky za okno nebo za dveře, nikoli pod stromeček.
Kdo nosí dárky dětem v Rusku
století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.
Jak se slaví Vánoce v Japonsku
V Japonsku není Štědrý den státním svátkem, dospělí jdou tedy do práce a děti do školy. Lidé se scházejí až večer a ten pak tráví různým způsobem. Zamilované páry si podobně jako na sv. Valentýna domlouvají romantické schůzky a často se také právě v tento den zasnubují.
Kdo nosí dárky v Mexiku
Charakteristika seznamu
Stát | Starý muž |
---|---|
Malta | Otec Vánoc |
Mexiko | Santa Clós (Santa Claus) |
Německo | Weihnachtsmann (Santa Claus) (Vánoční muž) v protestantských oblastech; sv. Mikuláš, 6. prosince. |
Nikaragua |
Co se jí na Vánoce v Rusku
Rusové se před Vánocemi i během nich hodně modlí. I v Rusku jsou to svátky ve znamení spousty jídla. K tradičním pokrmům se řadí pšeničný nákyp, azvar (kompot ze sušeného ovoce), pak se hojně jí i palačinky, želé nebo koláče. A k pití nechybí pivo a vodka.
Kdo nosí dárky v Česku
V České republice nosí dárky Ježíšek.
Co se stalo 24. prosince
Štědrý den, který připadá na 24. prosince, je posledním dnem adventu. Vrcholí Štědrým večerem, který je jakožto předvečer slavnosti Narození Páně (25.
Kdo nosí dárky v Portugalsko
Místo Ježíška nosí v Portugalsku dětem dárky Santa Claus – portugalsky Pai Natal. „Slavnostní večeře je v osm hodin večer, v deset se pak podává dezert a dárky se podle tradice rozdávají přesně o půlnoci.
Jak se slaví Velikonoce v Portugalsku
Velikonoce (Páscoa) jsou v Portugalsku nejvýznamnějším církevním svátkem. Slaví se celý týden a v každém regionu trochu jinak. Tisíce poutníků si dá dostaveníčko v městě Braga, kde sídlí arcibiskup. Po celé zemi se konají monstrózní procesí se sochou Ježíše v čele.
Kdo nosí dárky v Maďarsku
V Maďarsku tradičně nosí dárky Jézuska (často doprovázený andělem), zatímco Télapó je ekvivalentem Svatého Mikuláše (který nosí dárky 5. nebo 6. prosince). Nicméně dnes již v některých rodinách nosí Télapó dárky o Vánocích (pravděpodobně pod vlivem Santa Clause).
Jak se řekne ukrajinský Vánoce
Takže Veselé Vánoce a Šťastný Nový rok v cizích jazycích
afghánština | Saale Nao Mubbarak |
---|---|
španělština | feliz navidad y ano nuevo |
švédština | God Jul och Gott Nytt Ar |
turečtina | Noeliniz Ve Yeni Yiliniz Kutlu Olsun |
ukrajinština | Veseloho Vam Rizdva i Shchastlyvoho Novoho Roku! |
Co se nesmí v Japonsku
Ačkoliv jsou Japonci k turistům velice tolerantní, zkuste se vyvarovat přílišných důvěrností na veřejnosti (držení se za ruce či kratší polibek jsou tolerovány).Na veřejnosti hlasitě nesmrkejte, je to nezdvořilé (bohužel naopak Vy budete svědky neustálého popotahování a chrchlání).Neplat'te spropitné, není to zvykem.