Kdo vymyslel Vánoce?
Odkdy se slaví Vánoce
První zmínky o křesťanském slavení Vánoc pocházejí z 2. století, pevné datum 25. prosince je doloženo ze 4. století z Říma.
Jak vznikl název Vánoce
Slovo Vánoce uslyšíte pouze v češtině a ve slovenštině (Vianoce). Bylo přejato z německého Weihnachten, ale není přesně známo proč. Obvykle se traduje, že druhá část slova byla přeložena (Nacht=noc) a první přizpůsobena češtině (weihen=světit). Dobově má slovo Vánoce původ asi ve 12.
Proč se slaví 1 svátek vánoční
prosinec, tedy první svátek vánoční nebo též Boží hod vánoční, je podle církevní tradice dnem Ježíšova narození, slaví se v severských zemích stejně jako u nás výrazně méně než předcházející Štědrý den. Náboženský význam Božího hodu se vytrácí a celé Vánoce se považují i za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků.
V jaké zemi se neslaví Vánoce
Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.
Kdo neslaví Vánoce
V době křesťanského adventu a vánočních svátků mají Židé Chanuku. Není to nejvýznamnější židovský svátek a Židé sami ani Chanuku nepovažují za oslavu Vánoc.
Kdo nosí dárky v Německu
Například v Německu nosí dárky hned dvě bájné postavy. Na severu naděluje především tzv. Weihnachtsmann neboli Vánoční muž, naopak na jihu lidé čekají na dárky spíše od obdoby našeho Ježíška tzv. Christkinda.
Co se stalo 24 prosince
Štědrý den, který připadá na 24. prosince, je posledním dnem adventu. Vrcholí Štědrým večerem, který je jakožto předvečer slavnosti Narození Páně (25.
Co se nesmí dělat přes vánoční svátky
Podle lidových tradic se v tento den nesmělo pracovat, nestlala se ani lůžka a nezametala světnice. Lidé měli jen odpočívat.
Jak se slaví Vánoce v USA
USA. Vánoce se slaví podobně jako ve Velké Británii, lidé zdobí domy zvenku, věší větvičky a na večeři podávají pečeného krocana s nádivkou. Nechybí tradiční pudink a dýňový koláč. Dárky nosí Santa Claus a děti je nacházejí až na druhý den ráno.
Kdo nosí dárky ve světě
Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.
Co nesmí jehovisté
Uznávají jediného Boha, Jehovu. Svědci Jehovovi zachovávají přísnou poslušnost sektě, nezúčastňují se politického života, odmítají vojenskou službu, nechodí k volbám, nekouří a odmítají krevní transfuzi, dříve i očkování. Další zásadou je, že se všichni členové povinně musí snažit o šíření sekty a jejích názorů.
Jak slaví Vánoce muslimové
I muslimové slaví Vánoce, nakupují dárky a zdobí stromečky. Tak je to alespoň v některých čtvrtích egyptské Káhiry. Egypťanům ale splývají Vánoce s oslavou nového roku, a přípravy jsou tak ještě stále v plném proudu.
Kdo nosí dárky v Egyptě
V Egyptě nechodí Santa, Ježíšek ani Děda Mráz, ale Baba Noël (Otec Vánoc), který nosí dárky přes okno. Pro většinu obyvatel jsou Vánoce spíše světským svátkem.
Kdo nosí dárky v Česku
V České republice nosí dárky Ježíšek.
Co je za den 26 prosince
Svatý Štěpán byl jeden z prvních sedmi jáhnů první křesťanské komunity v Jeruzalémě, který podle Skutků apoštolů neohroženě hovořil o vzkříšení Ježíše Krista. Byl ukamenován za tvrzení před synedriem, že jsou židé vinni Ježíšovou smrtí a že Ježíš je roven Bohu.
Kdo nosí dárky v Dansku
Dárky v Dánsku nosí julemand, tedy „vánoční muž“, jakási dánská obdoba Santa Clause, kterému pomáhají vánoční skřítci (julenisse). „Vánoční muž“ má být zakulacený mužík s bílým plnovousem a srdečným smíchem. Podle dánské tradice bydlí v hlavním městě Grónska Nuuku.
Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo
Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.
Kdy se nesmí prát prádlo
Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.
Jak se slaví Vánoce v Portugalsku
Vánoce v Portugalsku se slaví na Štědrý den 24. prosince, kdy se celá rodina sejde u štědrovečerní večeře. Po jídle se lidé vydávají do kostela na Missa do Galo neboli Kohoutí mši. Během bohoslužby je vynesen obraz Ježíška a všichni stojí ve frontě, aby ho mohli políbit.
Jak se slaví Vánoce v Japonsku
V Japonsku není Štědrý den státním svátkem, dospělí jdou tedy do práce a děti do školy. Lidé se scházejí až večer a ten pak tráví různým způsobem. Zamilované páry si podobně jako na sv. Valentýna domlouvají romantické schůzky a často se také právě v tento den zasnubují.
Kdo nosí vánoční dárky na Ukrajině
V Dánsku děti obdarovává Julemanden, který je Santa Clausovi velmi podobný. S přípravou dárků mu pomáhají legrační vánoční skřítci. V Rusku a na Ukrajině zase dětem nosí dárečky Děda Mráz, který má také dlouhý plnovous, teplý huňatý kožich a kouzelnou ledovou hůl.
V co věří jehovisté
(hanlivě jehovisté, dříve Badatelé Bible) jsou celosvětová náboženská společnost, která své učení opírá o vlastní překlad Bible a neuznává výsledky poapoštolských koncilů. Její členové se považují za jediné skutečné křesťany a od ostatních církví se distancují.
Jak poznat Jehovistu
Neuznávají svatou trojici a preferují výraz Jehova pro označení Božího jména. Zjednodušeně řečeno jehovisté věří, že když přijde závěrečná bitva, oni se stanou vládci světa. Svědkové Jehovovi věří, že proroctví z bible vztahující se k minulosti se splnila, a ta ostatní vypovídají o současném a budoucím vývoji.
Kdo nosí dárky v Německu na Vánoce
Například v Německu nosí dárky hned dvě bájné postavy. Na severu naděluje především tzv. Weihnachtsmann neboli Vánoční muž, naopak na jihu lidé čekají na dárky spíše od obdoby našeho Ježíška tzv. Christkinda.
Kdo nosí dárky v Rusku
Protože v Rusku převládá pravoslavné křesťanství, dostanou děti vánoční nadílku až 7. ledna. Dárečky jim přiveze Děda Mráz – přijíždí na saních až z daleké Čukotky, v doprovodu krásné Sněhurky. Ačkoliv má Anglie hodně společného s Amerikou, Santa Claus zde dárečky nenadílí.