Co je jímka na vodu?
Jak velkou jímku na dešťovou vodu
Pro úplně základní představu: Pokud máme plochu střechy do 100 m2 a dešťovou vodu budeme využívat pro zalévání zahrady, volíme nádrž do 3 000 l. Pro odvodňovanou plochu do 150 m2 je vhodná nádrž o objemu 5 000 l.
Archiv
Jak vyčistit jímku na dešťovou vodu
Postup čištění podzemní nádrže krok za krokem:
Vlezte dovnitř nádrže a pomocí čerpadla odčerpejte zbytek vody, který se v nádrži nachází. Nádrž kompletně vystříkejte pomocí vysokotlakého čističe. Stěny nádrže očistěte kartáčem a znovu vystříkejte vysokotlakým čističem. Špinavou vodu z nádrže opět odčerpejte.
Jaký je rozdíl mezi jímkou a Septikem
rozdíl: Jímka nečistí, septik ano
Zatímco septik se skládá z několika komor (běžně tři), kterými voda postupně protéká, a alespoň mechanicky se čistí, tak v případě jímky se odpadní vody pouze akumulují.
Co je odpadní jímka
Odpadní jímka neboli hovorově žumpa je izolovaná bezodtoková nádrž určená k zachytávání odpadních vod. Z domácností, provozních areálů, průmyslových objektů, chat, zahrad a mnoha dalších. Jímka – žumpa se využívá v místech, kde není vybudován kanalizační systém.
Jak spočítat velikost nádrže na dešťovou vodu
Vzoreček pro výpočet velikosti akumulační nádrže na dešťovou voduPlocha střechy x koeficient odtoku střechy.Vypočtenou plochu střechy vynásobte průměrnými srážkami a vydělte 1 000 – přepočet na kubíky.Výslednou hodnotu vydělte 365 (roční průměr) a vynásobte koeficientem 28 (počet dní bez deště).
Jak funguje retenční nádrž
Jak funguje retenční nádrž na vodu
Do podzemní nádrže je srážková voda postupně svedena ze střešních okapů. Před vstupem do nádrže prochází filtrací, která ji zbavuje mechanických nečistot. V samotné nádrži je poté dešťová voda akumulována zpravidla po dobu 3 týdnů, kdy jí díky relativnímu chladu a tmě nehrozí zkažení.
Co přidat do vody aby se nekazila
Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.
Jak vyčistit starou jímku
Starou jímku je samozřejmě nutné řádně vyčistit. Stěny otryskáme tlakovou vodou a dezinfikujeme Savem. Práci si usnadníme, když předtím na několik měsíců napustíme jímku vodou.
Jak často se má vyvážet kal z cisticky
Moderní ČOV však již odvoz nevyžadují.
od ASIO či ABPlastu, bude vám stačit kal 2× ročně odsát a využít pro kompostování.
Jak nahradit jímku
Domovní čistírna odpadních vod
Domovní ČOV představuje nejdokonalejší a způsob likvidace odpadních vod z objektů, jedná se vlastně o modernější náhradu jímek a septiků. Ačkoli se v prvopočátku jeví jako velká investice, s postupujícím časem se určitě vyplatí.
Jak velká má být akumulační nádrž
Jak velkou akumulační nádrž budu potřebovat Běžně se používá vzorec 50l nádrže na 1 kW hlavního zdroje. V případě podlahového vytápění pak 80-100 litrů na 1 kW hlavního zdroje.
Jak vypočítat velikost retenční nádrže
Doporučený objem nádrže pro jednu osobu na tři týdny je 1 m³, z čehož plyne, že čtyřčlenné rodině bude stačit nádrž o objemu 4 m³. Jestliže ale chcete akumulovanou vodu používat k zálivce zahrady, pak musíte výsledný objem navýšit o 1 m³ na každých 100 m² zalévané plochy.
Jak dlouho vydrží voda v nádrži
Retenční nádrže představují ideální způsob, jak na svém pozemku zachycovat dešťovou vodu a tu dále využívat jak na zahradě, tak v domácnosti. Zásoby vody v ní vydrží až 3 týdny, takže ani delší období sucha už se vás nedotkne.
Jaký je rozdíl mezi akumulační a retenční nádrži
Akumulace vody
Na konci celého systému by měla být i akumulační nebo retenční nádrž, která zachytí přečištěnou vodu. Rozdíl mezi retencí a akumulací je pouze v tom, jak je voda z nádrže odváděna. U retence je regulovaným odtokem neustále nádrž vyprazdňována, to znamená, že v bezdeštném období je retence prázdná.
Jak udržet pitnou vodu
Flexibilní nádrže CITERNEO jsou moderním ideálním řešením potřeby vytvoření zásob pitné vody. Lze je využít plánovaně jako nádrž zásobující jakýkoli areál a jeho návštěvníky nebo jakoukoli událost či akci a její účastníky. Stejně tak mohou řešit nečekanou situaci a pomáhat při výpadcích v dodávce pitné vody.
Jak vyčistit zelenou vodu ve vířivce
Pokud se voda do 24 hodin od první šokové dávky přípravku zabarví hnědě (nebo zeleně), je ve vodě ve vířivce v příliš velkém množství železa nebo manganu, při zelené barvě mědi. Do vody se přidá přípravek, který odstraňuje kovy a ten přítomné kovy vysráží a ty se zachytí ve filtraci.
Co se Starou jímkou
Při přeměně nepoužívané žumpy nebo septiku na jímku je nezbytné prvotní vystříkání vysokotlakým vodním paprskem a následné použití chemické dezinfekce, kterých je dnes na trhu spousta. Poté je nutné vnitřní betonovou stěnu dále ošetřit, aby po působení fekálií dále nedegradovala.
Jak využít starou jímku
Stará jímka lze využít praktičtěji
Buď ji můžete úplně “odstranit” zasypáním nebo využít žumpu pro akumulaci dešťové vody, tedy jako retenční nádrž či do ní v ojedinělých případech osadit čistírnu či septik.
Co s vodou z čističky
Vyčištěná voda se zpravidla vypouští do povrchových vod (potok, řeka), do vsaku nebo veřejné kanalizace, která není napojena na obecní čistírnu, případně lze vodu využívat k zavlažování vlastního pozemku. Při vypouštění do povrchových vod posuzuje úřad čistírnu dle zařazení do kategorie.
Jak má vypadat ČOV
Jak vypadá voda na odtoku ze správně fungující ČOV Voda je naprosto čirá, čistá, bez zápachu a bez zákalu. Neměla by být k rozeznání od vody užitkové. (Mnohdy je čistší než voda v tocích, do nichž je vypouštěna.)
Jak často se musí vyvážet jímka
K používání septiku musíte mít stavební povolení a povolení k vypouštění odpadních vod. Každý majitel má také povinnost vyvážet septik, tu stanoví vodoprávní úřad. Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí.
Jak dlouho vydrží voda v akumulační nádrž
Jak dlouho vydrží tepla voda v akumulační nádrži
U většiny akumulačních nádrží je uvedeno, že voda ztratí 1 kWh až 2,5 kWh tepla za den, což znamená, že 100% naplněný zásobník teplé vody zůstane horký den nebo dva dny. Záleží na izolaci akumulační nádrže. Čím více je izolována, tím více si tepla udrží.
Kdy použít akumulační nádrž
Akumulační (taktovací) nádobu používejte jen v těch případech, kdy je z technických důvodů opravdu potřebná: Tepelné čerpadlo s On/Off kompresorem a malým objemem topné vody, kde taktovací nádoba snižuje počet startů kompresoru.
Jak vybrat retenční nádrž
Výpočet objemu retenční nádrže
Doporučený objem nádrže pro jednu osobu na tři týdny je 1 m³, z čehož plyne, že čtyřčlenné rodině bude stačit nádrž o objemu 4 m³. Jestliže ale chcete akumulovanou vodu používat k zálivce zahrady, pak musíte výsledný objem navýšit o 1 m³ na každých 100 m² zalévané plochy.
Jak rychle se kazí voda
Voda sama o sobě je chemikálie nesmírně jednoduchá, vydrží neomezeně dlouho, takže nezkazí se voda, ale zničí ji kontaminanty rozpuštěné v ní. Pak nezbude nežli ji převařit, přefiltrovat nebo najít jinou.