Jak silné světlo do pokoje?

Jak silné světlo do pokoje?

Jak silné světlo do obývacího pokoje

Pamatujte, pro relaxaci stačí méně světla, do 400 lumenů, což je zhruba jedna 40W žárovka. Pro práci a čtení je ale potřeba více světla, nad 700 lumenů, potřebujete tedy 60W žárovku. Aby bylo stropní svítidlo vhodné jako centrální, mělo by mít silný zdroj, tedy více než 900 lumenů, což je ekvivalent žárovky 75W.
Archiv

Jak udělat osvětlení do obývacího pokoje

Do obývacího pokoje bychom měli umístit několik nepřímých zdrojů světla: Televizor, či nábytek mohou být podsvícené LED pásy, které se dají barevně podle nálady měnit. Obrazy, vitríny, knihovny, apod. se dají osvětlit pomocí bodovek nebo speciálními akcentovými nástěnnými svítidly.

Jak silné světlo na záchod

Příkon svítidel pro osvětlení WC postačí cca 5 W/m2. Teplota světla se většinou používá teplá bílá (3000 K), která je mírně nažloutlá. V případě starších a méně pohyblivých lidí doporučujeme neutrální bílou barvu (4000 K).

Jak silnou žárovku do pokoje

Pro obývací pokoj je doporučená hodnota 250–350 lx (v příkladu budeme počítat s hodnotou 300 lx). Výsledkem je 20 lm na 1 m2. Tolik lumenů dopadne na 1 m2 plochy. Na plochu 15 m2 je tedy potřeba 300 lm, to odpovídá jedné 40 W klasické žárovce.

Jak silné světlo

Jak vybrat správné osvětlení do každé místnosti

Typ svítidla Doporučená hodnota lm (cca)
Dekorační světlo 100-240 lm
Lampičky na čtení u postele 200 lm
Lampičky na pracovní stůl 300-500 lm
Bodová světla 400 lm

Jakou barvu světla do obýváku

Teple bílá barva se doporučuje do svítidel, které budeme mít v místnostech, kde chceme odpočívat či se cítit příjemně – nejčastěji se tedy jedná o ložnici, obývací pokoj, případně dětský pokoj.

Jaké bodovky do obýváku

Jaké vybrat bodové osvětlení do obýváku Bodové osvětlení navodí v obývacím pokoji atmosféru. Pro bodové osvětlení obývacího pokoje se používají podhledová bodová světla a přisazená bodová svítidla instalovaná na strop, nebo na stěnu. Pomocí bodového osvětlení lze poměrně snadno dosáhnout intimní atmosféry.

Jak navrhnout osvětlení

Použijte minimalistické prvky a prostor se opticky zvětší. Namísto stojících a visících lamp, které zabírají prostor, zvolte stropní nebo nástěnná svítidla. Pokud máte naopak velký byt či dům, různými svítidly s různou intenzitou světla můžete vytvořit více malých „ostrůvků“.

Jak silné světlo do dětského pokoje

Intenzitu světla bychom tak měli řešit opět především u lampičky na psacím stole, kde by měla mít hodnotu minimálně 300 lm, ale ideálně 500 lm a více. U stropního osvětlení pak obecně platí, že více světla obzvláště v dětském pokoji rozhodně nevadí. Intenzitu stropního světla je třeba přizpůsobit rozměrům pokoje.

Jak spocitat osvětlení

Potřebné osvětlení = plocha místnosti v m² × počet doporučené intenzity osvětlení prostoru v lx (lm)

Jaká barva světla má největší energii

Barevné spektrum

Nejkratší vlnovou délku, ale nejvyšší frekvenci, má fialová (380 až 430 nm), s nárůstem vlnové délky a poklesem frekvence následují modrá (430 až 500 nm), azurová (500 až 520 nm), zelená (520 až 565 nm), žlutá (565 až 590 nm), oranžová (590 až 625 nm) a červená (625 až 740 nm).

Jaký je rozdíl mezi teplým a studeným světlem

Teplé světlo se od toho studeného liší nejen námi vnímanou barvou, a tedy atmosférou, kterou v domácnosti vytváří, ale také vlivy, které na nás má. Teplé světlo působí útulně, příjemně, a ve večerních hodinách nám pomůže usnout. Naopak studené světlo je moderní, ostré a napomáhá naší aktivitě.

Jak správně vybrat světlo

Obecně platí, že teplé spektrum je vhodné pro relaxaci, kdežto studené se více hodí pro práci a část dne, kdy musíme být produktivní. Barvu světla označujeme v Kelvinech (K) a platí: čím méně Kelvinů, tím teplejší světlo. Tip: Osvětlení skvěle vynikne v interiéru s odstíny červené a oranžové.

Jak vybrat nocni svetlo

Zvažte i noční osvětlení, jež vám pomůže s orientací v pokoji při nočních kontrolách bez nutnosti rozsvěcet hlavní světlo. Ideální volbou je lampa s nastavitelnou intenzitou svícení v kombinaci s hravými dekorativními světly, která dostatečně osvítí váš prostor třeba pro čtení pohádek.

Co je to 4000K

Teplota chromatičnosti (neboli teplota světla) se udává v Kelvinech (K). Čím více Kelvinů, tím je světlo více bílé až modré. Světlo svíčky nebo žárovky je nažloutlé, jeho teplota se pohybuje v rozmezí 1000 až 4500 K. Typické denní světlo v poledne a světlo zábleskové má teplotu kolem 5000 až 7000 K.

Jaké světlo je nejzdravější

Pro správnou funkci zraku se doporučuje volit žárovky, které mají co nejblíže k dennímu světlu. Chromatičnost těchto LED žárovek se pohybuje kolem 5 000K. Toto světlo je zdravější, protože nenarušuje přirozený metabolismus. Oči ani orgány se nemusí přepínat na odlišný odstín světla a nenamáhají se.

Jakou zvolit barvu světla

Pro unavené oči po těžké práci není dobré bílé světlo, ale měli byste zvolit relaxační teplejší odstín. Do domácností a do místností jako jsou obývací pokoje, dětské pokoje, ložnice volte teplotu od 2700K – 3000K. Pro pracovní prostředí, kuchyně, WC či koupelny můžete zvolit 4000K – neutrální barva světla.

Jak vypočítat osvětlení místnosti

Potřebné osvětlení = plocha místnosti v m² × počet doporučené intenzity osvětlení prostoru v lx (lm)

Jaké světlo na chodbu

Nejvhodnějším typem osvětlení chodby jsou přisazená stropní svítidla, tzv. stropnice. Ty, jak už z názvu vyplývá, jsou přisazena přímo ke stropu, takže mají malou hloubku a chodbu tak osvětlí z co největší výšky a tedy nejvíce. Oblíbená jsou svítidla z opálového skla.

Co znamená 6000K

Teplotu světla dělíme do tří základních skupin: teplá, neutrální a studená. Každá z nich je závislá na barvě měřené v Kelvinech. Čím vyšší teplota, tím chladnější barva. Teplá barva je v rozmezí 2200K- 3500K, neutrální barva je kolem 4000K- 4500K a studená barva je 6000K- 6500K.

Jak se počítá světlo

Potřebné osvětlení = plocha místnosti v m² × počet doporučené intenzity osvětlení prostoru v lx (lm)

Jak spočítat světlo

Vezměte tedy počet luxů pro konkrétní místnost a vynásobte počtem čtverečních metrů, dostanete počet lumenů, který pak rozdělíte na svítidla v pokoji, např. lustr a lampy. Pokud se vám nechce počítat, doporučené hodnoty najdete na oblíbených úsporných LED světlech, např.

Jak na osvetleni

Namísto stojících a visících lamp, které zabírají prostor, zvolte stropní nebo nástěnná svítidla. Pokud máte naopak velký byt či dům, různými svítidly s různou intenzitou světla můžete vytvořit více malých „ostrůvků“. Měli byste jít do stojících lamp, které rozložíte po místnosti podle toho, jak ji využíváte.

Jaké osvětlení

pro kuchyň nebo pracovnu je doporučeno LED osvětlení o výkonu 4 W/m2, pro obývací pokoj, dětský pokoj, ložnici, koupelnu 2 až 3 W/m2, pro sklep a chodby stačí 1 až 2 W/m2. Pro vaši představu 1 W u LED žárovky průměrně odpovídá světelnému výkonu 7-9 W klasické žárovky (čili 75-100 lumenům).

Jak osvětlit ložnici

Ložnice je oddechový prostor, měli bychom proto volit spíše teplé odstíny barvy světla – buď teplou bílou, nebo neutrální bílou. Toto platí pro všechny osvětlovací zóny, čili pro hlavní, funkční a dekorační osvětlení. Index podání barev Ra (CRI) by měl být minimálně 80.