Co se stane po konci fixace hypotéky?
Co dělat když se blíží konec fixace hypotéky
Jednoduše řečeno existují tři možné scénáře, které mohou na konci fixačního období nastat:Můžete počkat, až Vás osloví Vaše banka s novou nabídkou úrokové sazby. Toto řešení je pasivní a nemusí se vyplatit.V tuto chvíli existuje možnost, splatit celou dlužnou částku.Rozhodnete se svou hypotéku refinancovat.
Archiv
Co se stane po konci fixace
Fixace končí za rok. Má dvě možnosti. Refinancovat a zaplatit bance účelně vynaložené náklady nebo to vydržet ještě rok se stávající sazbou. Pokud refinancuje, bude mít dalších 5 let jistou sazbu 4,5 % p.a. Ale zaplatí za to náklady předčasného splacení ve výši skoro 59 tis.
Archiv
Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték
Ke konci roku 2022 se úrokové sazby hypoték vyšplhaly až k 6 %, v prosinci už zůstaly prakticky beze změny. To se odrazilo také v mizivém zájmu o nové hypoteční smlouvy. Vývoj úrokových sazeb v roce 2023 bude záviset na vývoji inflace.
Jak funguje Mimořádná splátka hypotéky
Klient může mimořádnou splátkou splatit spotřebitelský úvěr částečně nebo zcela kdykoliv během jeho trvání. Po provedení mimořádné splátky má klient právo na snížení nákladů spotřebitelského úvěru, například snížením celkového počtu splátek.
Jakou zvolit fixaci hypotéky 2023
Vybrat si ovšem můžete i delší dobu fixace, třeba 10 nebo i 15 let. Ne všechny banky ale takto dlouhé fixace nabízejí. V současné době se úrokové sazby hypoték pohybují na historických maximech. Pokud si plánujete sjednat hypotéku v roce 2023, jeví se jako nejvýhodnější tříletá fixace.
Jak snížit úrok u hypotéky
Několik tipů jak ušetřit na refinancování hypotéky:Zkuste požádat banku o snížení úrokové sazby i v období fixace.Zajistěte si protinabídku od jiné banky.Zažádejte o vyčíslení a souhlas se splacením hypotečního úvěru k datu výročí fixace.Sami si zajistěte co nejvíce nabídek jiných bank.Oslovte odborníka.
Jak často lze refinancovat hypotéku
Splatit úvěr můžete kdykoli, i během fixačního období.
Během fixačního období, zvláště pokud byl zvolený delší časový úsek pěti nebo sedmi let, může dojít k natolik výraznému poklesu úrokových sazeb, že se rozhodnete refinancovat svou hypotéku ještě během fixačního období.
Jaký bude vývoj úrokových sazeb hypoték 2023
Nikdo bohužel nedokáže s jistotou říci, zda během roku 2023 dojde k výrazným změnám výše úrokových sazeb. Nicméně odborníci výraznější pokles sazeb neočekávají do doby, než Česká národní banka ze současných 7 % nesníží svou základní úrokovou sazbu.
Kdy můžu dát mimoradnou splátku hypotéky
Hypotéku můžete doplatit kdykoli
Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje splatit úvěr z části nebo zcela kdykoli po dobu trvání spotřebitelského úvěru na bydlení. Týká se to všech smluv uzavřených od 1. prosince 2016. Banka si může účtovat za předčasné splacení náhradu účelně vynaložených nákladů.
Kdy se vyplatí splatit hypotéku
Nejčastěji se jedná o případy, kdy banka kvůli vysokému LTV hypotéky vyžaduje po dlužníkovi sjednání i doplňkových produktů, nejčastěji úvěrového pojištění, případně kreditní karty či běžného účtu.
Jaké budou úrokové sazby v roce 2023
V únoru 2023 se průměrné úrokové sazby vyšplhaly až na 6,37 %, což je nejvyšší úroková sazba za posledních 20 let.
Jak dlouhou fixaci hypotéky
Banky běžně nabízejí dobu fixace hypotéky na 1 rok, 3 roky, 5 a 10 let. U některých bank se můžete setkat i s fixacemi na 15 či více let. V tomto případě ovšem počítejte s vyššími sazbami, než u hypoték s fixací na 3 nebo 5 let. Nejčastěji si dnes lidé sjednávají hypotéky s fixací 5 let.
Kdy spadnou úrokové sazby
Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme
Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku
Možnost vyjednat si nižší úrokovou sazbu – refinancování se vyplatí klientům, kteří si zafixovali úrokovou sazbu v době, kdy byly úrokové sazby na vyšších úrovních. Pokud chcete pouze snížit stávající úrok na hypotéce, tak to lze v převážné většině případů zajistit u stávající banky.
Proč refinancovat hypotéku
Refinancování hypotéky znamená splacení hypotečního úvěru u vaši stávající banky nově sjednanou hypotékou u jiné banky. Hlavní motivací pro změnu poskytovatele hypotéky bývá nejčastěji výrazně nižší úroková sazba nebo výhodnější podmínky.
Kdy spadnou uroky z hypotéky
Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme
Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.
Co když Nevyčerpám hypotéku
Nedočerpání hypotéky
Dojde tak k nedočerpání celé dohodnuté hypotéky. Většinou to již není problém a banky obvykle umožňují nedočerpat až 20 % ze sjednané částky bez jakýchkoli sankcí. Případné nedočerpání hypotéky nad rámec 20 % je zpoplatněno sankcí 5 % nevyčerpané částky.
Co následuje po splacení hypotéky
Po uhrazení poslední splátky poskytne banka takzvanou kvitanci (s tímto pojmem se můžete setkat i u refinancování hypotéky). Znamená to, že instituce oznámí katastrálnímu úřadu stažení zástavní smlouvy k nemovitosti. S tím je spojen správní poplatek ve výši čtyř tisíc korun.
Kdy budou levnější hypotéky
Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme
Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.
Jakou zvolit fixaci hypotéky
Delší nebo krátké fixační období Delší fixační období je vhodné zvolit tehdy, když jsou úrokové sazby nízké, případně se v dalších letech očekává jejich růst. Obecně platí, že delší fixace jsou úročeny vyšší úrokovou sazbou. Krátkou dobu fixace je vhodné zvolit v době vysokých úrokových sazeb.
Kdo dosáhne na hypotéku
Jak vysokou hypotéku dostanu Na jak vysokou hypotéku dosáhnete, závisí nejen na vašich příjmech, ale také na hodnotě kupované – respektive zastavované – nemovitosti. Nařízení České národní banky z dubna 2022 stanovuje, že vám banka nesmí půjčit víc než 80 % ceny nemovitosti (90 % pro žadatele mladší 36 let).
Kde nejlépe refinancovat hypotéku
Refinancování hypotéky srovnání
Společnost | Úrok | Max. výše úvěru |
---|---|---|
Fio Banka | 5,68 % | 10 mil Kč |
Air Bank | 5,69 % | 30 mil Kč |
Česká spořitelna | 5,94 % | neomezeno |
Komerční banka | 6,19 % | neomezeno |
Na co si dát pozor při výběru hypotéky
Podívejte se na výběr častých záludností, které mohou „život s hypotékou“ ztížit.Zákaz zcizení nebo zatížení Banky poskytující hypotéku mohou vyžadovat sjednání tzv.Nestandardní ustanovení smluv.Datum konce fixace.Souhlas banky s pronájmem.Lákavá výše sazeb.Poplatky.
Kdy banka uvolní peníze z hypotéky
Hypotéku je obvykle možné čerpat do dvou dnů od splnění všech podmínek čerpání, a to na základě úvěrové smlouvy – buď najednou, nebo postupně (zpravidla u výstavby). Po dobu čerpání, která je stanovena v úvěrové smlouvě, platíte pouze úroky z vyčerpané částky. Po ukončení čerpání začnete splácet hypotéku.
Jak dlouho se Splaci úroky hypotéky
Většina poskytovatelů hypoték nabízí délku splácení úvěru v rozmezí 5–30 let. Výjimečně pak 1 rok nebo 4 roky či naopak prodloužení až na 40 let. Hypotéku ale většinou musíte mít splacenou před svými 70. narozeninami.