Jak se čistí žampiony?
Proč se musí žampiony loupat
Stačí je jednoduše umýt a odstranit pouze drobné nečistoty. Nezdá se, že by konzumace žampionů včetně slupek, měla mít vliv na jejich horší stravitelnost. Nicméně platí zásada, že houby jsou celkově hůře stravitelné a proto se nedoporučují ke konzumaci krátce před spaním, raději si je dopřejeme třeba k obědu.
Jak připravit čerstvé žampiony
Nejprve pokrájejte omyté žampiony, na rozehřátém másle zpěňte najemno nakrájenou cibulku a poté k nim houby přidejte. Ty je pak nutné osolit, občas podlévat vařící vodou a dusit do té doby, než budou měkké. Následně je lehce poprašte hrubou moukou, okořeňte dle chuti a nechte podusit zhruba dalších 10 minut.
Archiv
Jak loupat žampiony
Někdo tvrdí, že by se před úpravou měly žampiony oloupat. Můžete tak učinit, ale stačí je pouze otřít vlhkým hadříkem. Poté můžete odkrojit nohy (nemusíte) a pokračovat dále dle vašeho receptu. Hlívu oproti tomu není nutné loupat, pouze odříznout třeň.
Jak dlouho se Restují žampiony
Žampionům stačí pouze krátká tepelná úprava, ať už je zrovna vaříme nebo dusíme. Obvykle je dostatečných 3–5 minut, nejvýše 10 minut. Při krátké tepelné úpravě si žampiony ponechají výbornou chuť a šťavnatost, zároveň je zbytečně nevysoušíme.
Jak Orestovat žampiony
Žampiony očistíme (podle chuti oloupeme i kloboučky) a překrojíme napůl. Jarní cibulky nakrájíme na kolečka (několik koleček si necháme na ozdobu) a zpěníme je na olivovém oleji spolu s rozpuštěným máslem. Přidáme překrájené žampiony a za stálého míchání restujeme asi 10 minut.
Jak obalit žampiony
POSTUP. 1Žampiony očistíme a obalíme postupně v mouce, v osolených rozšlehaných vejcích a strouhance. Ve vyšší pánvi na středním ohni rozehřejeme vyšší vrstvu oleje a obalené žampiony v něm smažíme ze všech stran dozlatova.
Co udělat se žampiony
Mezi houbami patří spíše k těm chuťově méně výrazným, přesto výborně oživí polévky, omáčky, těstoviny či rizota. Populární jsou také plněné nebo obalované – zkuste je místo klasického trojobalu namočit a osmažit v Hrašce. Žampiony portobello se pak používají jako houbový steak nebo burger.
Jak se jí žampiony
Zpracování žampionů
Můžeme je dusit, péct, zapékat i vařit. Výborné jsou obalené v trojobalu a usmažené jako řízky. Smažit je můžeme i v těstíčku. Velmi oblíbené jsou žampionové omáčky, které se hodí ke knedlíkům, těstovinám i bramborám (vařeným nebo pečeným).
Jak zpracovat nohy od žampionů
Nožičky nadroboučko nakrájet, zbydou-li vám i nějaké celé tak klidně celé (u nás se smaží jen kloboučky). Na sádle nebo oleji zesklovatět cibuli, na to pokrájené žampionové nožky, zasypat houbovým kořením. Až se to podusí a pustí to šťávičku, tak to právě zalijete tím mlékem, v němž jste máčeli žampiony.
Jak jíst žampiony
„Vhodné jsou mladé malé plodničky. Ze spodu by neměly být tmavé, ale růžové. Není je třeba loupat. Stačí je jen omýt, osušit a nakrájet na plátečky,“ radí Karolína Hlavatá.
Jak udělat žampiony na pánvi
Žampióny očistíme (loupat nemusíme), nakrájíme na plátky a dáme smažit na pánev s máslem. Přidáme kmín, sůl, pepř a mícháme. Žampióny pustí vodu a zredukují se asi na 1/3. Mícháme vařečkou, než se všechna voda nevypaří a žampióny se neosmaží dozlatova.
Čím se plní žampiony
Náplně z mletého masa, nebo různých druhů sýrů, případně plněné jen s nakrájenou zeleninou jsou naprosto ideální jak na grilovací sezónu, tak i po zbytek roku. Možností, čím vším si naplnit žampiony, je nespočetně mnoho. Tak neváhejte!
Jak ochutit žampiony
Na pánev dáme rozehřát olej a máslo. Přidáme nakrájené žampiony, restujeme je asi 5 minut, pak přidáme nasekané bylinky, balzamikový ocet, prolisovaný česnek, sůl a pepř. Zamícháme a restujeme ještě asi 2 minuty.
Jak dlouho se delaji žampiony v troubě
Dáme piecť do rozohriatej rúry otvoreným klobúčikom hore – zachytíme šťavu, pečieme cca 20 minut, 180 – 200°C. (Použijeme papier na pečenie.) Pokvapkáme citrónom a posypeme posekanou petržlenovou vňaťou.
Jak dlouho se dělají žampiony v troubě
Do každé omotané hlavičky kápneme kapičku oleje a naplníme ji až po okraj směsí nivy s kousky žampionových nožiček. Takto dáme hlavičky (náplní nahoru) buď na pekáček do trouby – 180°C cca 45 minut, nebo na gril – tam jsou žampiony hotové až změní barvu, sýr se rozteče a slanina vyškvaří.
Jak usušit žampiony
Stačí pouze očistit houby od hlíny, sloupnout z klobouků tenkou slupku a žampiony nakrájet zhruba na 4 milimetry silné plátky. Pozor na mytí hub před sušením, aby vám houby nezplesnivěly. Poté byste je měli narovnat v jedné vrstvě na síto a sušit zhruba při teplotě 40-50 °C, a to po dobu 5-8 hodin (podle vlhkosti).
Který žampion není jedlý
Mezi jedlé druhy patří žampion polní (pečárka polní), žampion ovčí (pečárka ovčí) a žampion dvouvýtrusný (pečárka dvouvýtrusná). Od jedovatého žampionu zápašného je odlišíte především podle barvy a vůně. BARVA. Když zápašný žampion poškrábeme na hlavičce nebo nožičce, okamžitě žloutkově zežloutne.
Jak vypadá jedovatý žampion
Žampion polní najdete jednotlivě, ale i ve specifických útvarech označovaných jako čarodějné kruhy. Mívá buď čistě bílé, nebo narůžovělé zbarvení, lupeny pod kloboukem postupně mění barvu z růžové na masově červenou a bílá dužina příjemně voní.
Jak jsou zdravé žampiony
Jsou bohatým zdrojem bílkovin, železa, draslíku, selenu, fosforu, vit. B a D. Našemu zdraví přispívají tím, že zlepšují průběh cukrovky a dají se použít jako prevence proti obezitě, nezdravé pleti, srdečním chorobám a nedostatku energie.
Na co jsou dobré žampiony
Houba posiluje žaludek a slezinu, rozpouští hleny, doplňuje čchi, zvlhčuje a zastavuje průjem i zvracení. Má silný protialergický a baktericidní účinek, celkově posiluje organismus, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, což způsobuje především látka zvaná "Z-faktor ll".
Jak dlouho se zapékají žampiony
Postup přípravy receptu
Na oleji orestujeme pokrájenou cibuli, přidáme nasekané nožky žampionů, chvíli orestujeme a pak přidáme strouhanou nivu. Touto směsí plníme hlavičky žampionů, posypeme strouhankou a pečeme 15-20 min. při 190 °C.
Jak okořenit žampiony
Zelené natě a bylinky do houbových pokrmů patří zcela přirozeně, neboť sezona hub a bylinek na našich zahradách se kryjí. V tomto ohledu jsou pravými skvosty tradiční petrželová nať, čerstvá majoránka, šalvěj, bazalka, libeček a mladá celerová nať.
Co udělat ze žampionů
Žampiony portobello se pak používají jako houbový steak nebo burger.Letní grilovačka ve veggie stylu – hodíte na gril klobásku nebo melounHouby v rostlinném jídelníčku.Zapečené plněné žampiony.Krémové žampiónové rizoto.Zeleninové rizoto.Žampiónová krémová polévka.
Jak udělat žampiony v troubě
Šampiňóny umyjeme, nožičky vylomíme, necháme oschnúť. Do oleja pretlačíme cesnak, štetcom natrieme zvonka i znútra hlavičky týmto cesnakovým olejom. Osolíme, okoreníme. Dáme piecť do rozohriatej rúry otvoreným klobúčikom hore – zachytíme šťavu, pečieme cca 20 minut, 180 – 200°C.
Jak uchovat žampiony na zimu
Záleží jen na vás, zda zamrazíte celé hlavičky nebo houby nakrájíte na plátky. Důležité ale je vybrat jen zářivě bílé plodnice, bez hnědých skvrn, náznaků plísně nebo hniloby. Ty dobře očistěte, případně opláchněte, kuchyňskou utěrkou osušte a zamražte. Houby také můžete zamrazit už tepelně upravené.