Co nejíst po porodu?
Co by neměla jíst kojící žena
Co nejíst při kojení
Kvůli prdíkům doporučujeme omezit konzumaci košťálové zeleniny, papriky nebo kynutého pečiva. Nadýmavé potraviny mohou při kojení potrápit vás i drobečka. Vyhněte se také výraznému koření a surovinám, jako je cibule nebo česnek.
Archiv
Proč nejíst sladké při kojení
Tělo totiž při zpracovávání cukru spotřebovává vápník.
Z tohoto důvodu se kojícím maminkám nedoporučuje konzumace bílého cukru. Pokud si maminka bude chtít osladit život, pak doporučujeme ovoce, med, stévii, ale především pohled na sladké miminko.
Archiv
Co je dobré po porodu
Jezte pestře, zdravě a rozmanitě – tedy stravu, ve které jsou zastoupeny tuky, bílkoviny, sacharidy, to znamená mléko a mléčné výrobky, zelenina a ovoce, obiloviny, těstoviny, maso i vejce. Omezte nadýmavá jídla (luštěniny, květák, zelí) a alergeny, jako jsou jahody, čokoláda či ořechy.
Archiv
Co vařit pro kojící matky
Oběd/večeřeTěstoviny Carbonara.Pečené kuře s mrkví a cibulkou, rýže nebo brambory.Ryby na másle, bramborová kaše, zelený salát.Špagety se smetanovo-sýrovou omáčkou.Pohanka s dušenou zeleninou a smetanovým dresinkem s bylinkami.Kuřecí přírodní řízek s dušenou cuketou, lilkem a salátem.
Jaké ovoce nejíst při kojení
Ze začátku kojení dejte ale pozor na příliš kyselé ovoce jako jsou citrusy nebo jahody. Některá miminka dráždí také hroznové víno a slupky na ovoci. S oříšky při kojení opatrně, zavádějte je do jídelníčku raději postupně, vašemu miminku by mohly způsobit silnou alergii.
Co uvařit ženě po porodu
Vhodná je pramenitá neperlivá voda, bylinkový čaj pro kojící maminky, rooibos, zařadit smíme také zakysané mléčné výrobky typu podmáslí, kefír či kyška. Pozor na zelený a černý čaj, taktéž i kávu, těmito nápoji bychom miminko připravily o spánek.
Co jíst prvni dny kojení
Rozhodně budete potřebovat i bílkoviny neobsahující tuky – dobrým zdrojem mohou být kuřata, vejce, luštěniny, ryby, libové hovězí – a zdravé tuky, které najdete v olivovém oleji, ořeších, semínkách, avokádech a tučných rybách, jako je například losos nebo makrela.
Jak dlouho lezet na břiše po porodu
4. Podpora zavinování dělohy – pokládáme se na břicho, lze podložit podbřišek smotaným ručníkem do válečku či polštářkem, několikrát denně od 10 min do 1 hodiny, nejlépe po nakojení /zavinování dělohy trvá 3 – 6 měsíců/.
Jak dlouho jsou bolestí po porodu
Do několika minut po porodu se děloha mírně stáhne, čímž se na děložní stěně, kde byla placenta, uzavřou krevní cévy. Tyto děložní stahy, kterým se někdy také říká „poporodní bolesti“, můžete v prvních několika dnech cítit jako křeče. Nakonec však zmizí.
Co se nesmí v šestinedělí
V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.
Jaké ovoce mohou kojící matky
ne příliš nadýmací zelenina (mrkev, cuketa, špenát, okurka apod.) méně kyselé ovoce (jablka, hrušky, banány, meruňky, borůvky, švestky, třešně apod.)
Co Nadyma novorozence
Mezi potraviny, které nadýmají, patří hlavně luštěniny, syrová zelenina a kynuté pokrmy. Taková teplá buchtička čerstvě vytažená z pece může mít za následek nejprve bolení bříška u maminky a následně několikahodinový pláč u miminka.
Co můžu pít po porodu
Vhodné je pít bylinné čaje podporující produkci mateřského mléka a zabraňující nadýmání (fenykl, anýz, kmín, koriandr, černý bez). Na zavinování dělohy bylinkářky doporučují čaje z maliníku a kontryhele. Meduňka pak pomůže maminkám najít psychickou rovnováhu a uklidnit rozjitřené emoce.
Jak se starat o sebe po porodu
Během šestinedělí lze doporučit jen lehké rehabilitační cvičení, hlavně na posílení ochablých svalů pánevního dna a břišní stěny, na zlepšení krevního oběhu a prevenci otoků či žilních komplikací. Důraz by měl být kladen také na správné dýchání. V prvních dnech a týdnech po porodu byste měla hodně odpočívat.
Kdy si můžu lehnout na břicho po porodu
Podpora zavinování dělohy – pokládáme se na břicho, lze podložit podbřišek smotaným ručníkem do válečku či polštářkem, několikrát denně od 10 min do 1 hodiny, nejlépe po nakojení /zavinování dělohy trvá 3 – 6 měsíců/. 5.
Jak dlouho bolí pochva po porodu
Sutura po nástřihu či poranění se hojí 7 – 14 dnů, po dobu 6 – 8 týdnů přetrvává zvýšeně citlivé zduření v místě šití. Pocity jako např. cukání v jizvě či jiné obtížně definovatelné pocity přetrvávají až 6 měsíců po porodu.
Kdy spát na břiše po porodu
Podpora zavinování dělohy – pokládáme se na břicho až od 3 dne – vede též i k protažení jizvy a břišních svalů, lze podložit podbřišek polštářkem, několikrát denně podle pacientky jak tuto polohu snáší, nejlépe po nakojení / zavinování dělohy trvá 3 – 6 měsíců/.
Kdy se stahne pochva po porodu
Pochva po porodu
Vagína je velmi pružný orgán. Do původního stavu se pochva po porodu vrací za 3 týdny, zůstává však méně pružná, její povrch je vyhlazenější a stěny pochvy se mírně sníží.
Jak dlouho se cisti tělo po porodu
Po porodu placenty se vždy objevuje krvácení a později špinění. Tento proces čistění dělohy se nazývá očistky (lochie) a trvá obvykle šest týdnů.
Kterou zeleninu nejíst při kojení
Pozor na potraviny s nadýmacím účinkem
Proto raději v prvních 4. měsících vylučte z jídelníčku (nebo omezte) čerstvé světlé pečivo a luštěniny, jako je hrách, fazole nebo neloupaná čočka. Dále pak kedlubny, ředkvičky, cibuli a česnek. Někdy může nadýmat i květák, kapusta, rajčata, pórek nebo hrášek.
Co na prdíky pro novorozence
Kojícím maminkám se doporučuje pravidelně pít fenyklový čaj, který se následně přes mateřské mléko dostane do střev dítěte. Pokud podáváte dítěti mléko lahvičkou, můžete mu zkusit stejným způsobem nabídnout vlažný fenyklový čaj napřímo. Koupíte ho v lékárnách nebo drogeriích.
Jak poznat prdíky u novorozence
Při kolice miminko pláče až křičí, napíná se jako luk, kroutí se, přitahuje nožičky k bříšku a je opravdu obtížné ho utišit. Kolika je také spojená s prdíky u miminka či obtížným vyprazdňováním.
Jak se dát dohromady po porodu
Dostat se zpět do formy po porodu si žádá dostatek času a trpělivost. V případě, že žena kojí, má zvýšený výdej energie, a to samo o sobě často vede k postupnému hubnutí. Postupné navyšování sportovní aktivity s adekvátním jídelníčkem je tou nejlepší cestou.
Jak dlouho se hojí šití po porodu
Jak dlouho se budou hojit Porodní poranění se šije stehy ze vstřebatelných materiálů, takže je není potřeba po porodu odstraňovat. Když se sešívá hráz, obvykle následné hojení trvá 2 až 4 týdny, ale každá žena se hojí jinak, je možné, že zrovna u vás to bude trvat trochu déle.
Kdy můžu jít s novorozencem ven
Pediatři doporučují, abychom s miminkem po návratu z porodnice poprvé vyrazili ven v létě sedmý den (v zimě desátý až čtrnáctý). Samozřejmě za předpokladu, že je děťátko zdravé.